Papatya Çayının Faydaları

Papatya Çayının Faydaları
Papatya çayının tarihi antik Mısır’a kadar uzanmaktadır. Eski Mısır’da papatya çayı tanrılara sunulan bir içecekti ve Mısır halkı bu bitkiyi hastalıkları iyileştirmek ve ölüleri mumyalamak için kullanmaktaydı. Erken Roma döneminde ise, papatya çayı bir içecek formu olarak tüketilmiş ve hatta tütsü olarak kullanılmıştır.

Antik Yunan döneminde ise güneş çarpması, ateş ve karın ağrısı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır. 1600’lü yıllarda ise bu bitki uykusuzluk, asabilik, romatizma ve sırt ağrılarını iyileştirmek amacıyla kullanılmıştır. Papatya bitkisi ‘bitkisel doktor’ olarak bilinmektedir. Çünkü eğer papatya bitkisi ölmekte olan ya da nesli tükenmekte olan herhangi bir bitkinin yanında ekilirse, ölmekte olan bitki bir hafta içinde iyileşmeye başlar ve normal şekilde gelişimine devam eder.

Papatya Çiçeği
Papatya sözcüğü Yunanca bir sözcük olan ve bileşikgillerden otsu bitki anlamına gelen “papadia kelimesinden gelmektedir. Papatya çiçeğinin merkezinde yer alan sarı bölge, çay olarak kullanıldığında aromatik bir lezzet vererek çayın elma gibi kokmasını sağlamaktadır. Papatya, dünyanın tamamında yetişen bir bitkidir fakat en iyi papatyalar Mısır’daki Nil Nehri Vadisinde yetişmektedir. Papatya yenilebilir bir çiçektir ve hatta salatalar ya da sıcak ya da soğuk olarak hazırlanmış içeceklerde de tüketilebilmektedir.    

Papatya Çayının Hazırlanışı

Öncelikle bir cezveye bir miktar su koyun ve kaynatın. Su kaynamaya başladığında cezveye 3 çay kaşığı kadar papatya ilave edin ve ocağı kapatın. Ocağı kapattıktan sonra demlenmesi için cezvenin üzerini bir kapakla kapatıp 3-4 dakika kadar bekletin. Sonrasında çayınızı bir bardağa alıp içebilirsiniz. Afiyet olsun.
Papatya çiçeği

Papatya Çayının Faydaları
Papatya çayı yüzyıllardır bazı hastalıkların tedavisinde sıkça kullanılan şifalı bir bitkidir. Tıbbi özellikleri oldukça fazla olan bu bitki genellikle yatmadan önce tüketilmektedir. Papatya çayının faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Rahatlatıcı Ve Uyku Getirici: Papatyada bulunan triptofan etkili bir uyku getiricidir. Bu yüzden çok sayıda insan bu çayı yatmadan önce içmektedir. Bu çay bazı hastanelerde hastaları yatıştırmak ve rahatlatmak amacıyla verilmektedir. Bu çaydan ayrıca insomnia, depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıkların neden olduğu kaygı bozuklarının etkisinin azaltılmasında da yararlanılmaktadır.

Kas Gevşetici: Antik Mısır’da bu çay Mısırlılar tarafından adet sancılarını dindirmek amacıyla kullanılmaktaydı. Birçok araştırmacı bu çayın kas spazmlarını azaltan, idrardaki glisin seviyesini yükselttiğine inanmaktadır. Bu çay, rahmin dışında, vücuttaki kas kasılmasını önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu sayede, mide krampları ve mide bozulması tedavisinde de oldukça etkilidir.

Ateş Ve Soğuk Algınlığı: Bu çayın buharının içe çekilmesi, burun ve akciğer tıkanıklığının azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Ilık papatya çayı, düzenli olarak içilmesi durumunda, soğuk algınlığına, boğaz ağrısına ve vücut ağrılarına iyi gelmektedir

Kozmetik Kullanımı: Papatya çayı, özellikle sarı saçlı kişilerde, banyo sonrasında papatya çayının suyuyla saçlar durulanırsa saçlara doğal bir parlaklık verir. Eğer kınayla karıştırılıp uygulanırsa, siyah saçlara doğal bir parlaklık verir. Ayrıca bu çay cilt alerjilerini ve akneleri azaltmakta da sıkça kullanılmaktadır.

Cilt Hastalıkları: Temiz bir sargı üzerine soğutulmuş papatya çayının dökülmesi ve sonrasında yanık bölgeye uygulanması, ağrılarının azaltılmasına yardımcı olur. Cilt tahrişi ve alerjiler de bu çayı tüketerek tedavi edilebilir. Ayrıca bu bitkinin mantar önleyici özelliği olduğu için, çaya bir top pamuk daldırılarak mantar enfeksiyonu olan bölge tedavi edilebilir.

Papatya Çayının Yan Etkileri


Papatya çayını kullanmadan önce bu çaya alerjiniz olmadığından emin olun. Papatya çayı kanarya otu ailesinin bir üyesidir. Bu yüzden eğer kanarya otuna alerjiniz varsa, bu çayın tüketiminden kesin bir biçimde kaçınılmalıdır. Papatya çayı özellikle hamile ve bebek emziren annelere tavsiye edilmemektedir. Daha da ötesinde, astım hastalarının da bu çaydan kesinlikle uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Papatya, kan sulandırıcı özelliğe sahip olduğu için, kan sulandırıcı ilaç kullananların da bu çayı kullanmamaları önerilmektedir.

Eğer siyah çayın faydalarını merak ediyorsanız, şu yazımızı da okuyabilirsiniz.      

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Merhaba, bir arkadaşım papatyayı kaynatıp suyu ile saçları duruladıktan sonra bir süre güneşlenildiğinde saç renginde gözle görülür bir açılma olacağını söylemişti.

    YanıtlaSil
  2. Merhabalar, doğrudur papatya çayının suyu saçlara canlılık ve parlaklık verir.

    YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.