Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Faydaları
Sarımsak, 500 yıldan daha uzun bir süredir araştırma altında olan ve insan sağlığı için aşırı faydalı bir bitkidir. Sarımsak üzerine yapılan araştırmalar günümüzde de sürmekte ve her geçen gün sarımsağın insan sağlığı için yeni bir faydası keşfedilmektedir. Sarımsak birçok dünya mutfağında yemeklere ve tabaklara lezzet ve hoş koku vermek amacıyla sıkça kullanılmaktadır. Birçok kişi tarafından da, ağızda neden olacağı kötü koku göz ardı edilerek, çok lezzetli ve faydalı olduğu için, çiğ halde de tüketilmektedir. Sarımsak ister yağ formunda, ister diş olarak ve ister toz halinde kullanılsın sağlık için benzer faydaların alınabildiği bir bitkidir. Sarımsağın çeşitli tıbbi, besinsel ve bitkisel özellikleri bu bitkiyi birçok açıdan oldukça yararlı hale getirmektedir. Şimdi sarımsağın faydalarına hep birlikte daha yakından göz atalım.

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Besinsel Faydaları
Sarımsağın sağlığa çeşitli faydaları içerisinde barındırdığı manganez, çinko, C vitamini, B6 vitamini, potasyum, selenyum, fosfor ve kalsiyum gibi mineral ve vitaminlerden kaynaklanmaktadır. Sarımsak ona hoş kokusunu veren ve allicin olarak da bilinen sülfür bileşeni açısından zengin bir bitkidir. Sarımsakta mevcut olan diğer sülfür bileşenleri arginin, saponin, beta karoten, ferülik asit ve çeşitli polifenollerdir. Bunun yanı sıra sarımsak antiviral, mantar önleyici, antibakteriyel, ağrı kesici, anestezik gibi çeşitli tıbbi özelliklere de sahiptir. Sarımsağın en faydalı hali çiğ olarak tüketildiği halidir.

Sarımsağın Sağlığa Faydaları

Antioksidan
Sarımsağın sağlık için en önemli faydalarından biri vücuttaki zararlı serbest radikallerin gelişimine karşı mücadele etmesi ve vücudu korumasıdır. Sarımsağın bu yeteneği, özellikle aşırı güçlü antioksidan özelliklere sahip olan yaşlı (bekletilmiş) sarımsak tarafından sergilenmektedir.

Soğuk Algınlığı ve Öksürük
Bir diş sarımsak yemek, alerjinin neden olduğu nezle, öksürük ve soğuk algınlığının evde tedavisi için bilinen en iyi yoldur. Sarımsağın içerisinde bulunan zengin C vitamini ve güçlü antiviral ve antibakteriyel özellikler sarımsağı öksürük ve soğuk algınlığının tedavisinde önemli bir bitki haline getirir. Sarımsak ayrıca şiddetli üst solunum yolu enfeksiyonlarının etkisini de azaltabilmektedir.

Enfeksiyonların Tedavisi
Allicin, antibakteriyel, antiviral, mantar önleyici ve antiparaziter özelliklere sahip olan sarımsak, çeşitli tipteki enfeksiyonlarla savaşmak için çok faydalı bir bitkidir. Bu, sarımsağın en önemli tıbbi özelliklerinden biridir.
Sarımsağın yararları

Kanser Önleyici
Sarımsakta bulunan bileşenler üzerinde yürütülen birçok bilimsel çalışma, sarımsağın kanserle mücadelede yardımcı bir rolü olduğunu göstermektedir. Sarımsağın içindeki bileşenler kanserli hücrelere karşı vücudun savunmasında önemli bir yeri olan akyuvarlara yardım ederler ve kanserli hücrelerin gelişimini ve büyümesini yavaşlatırlar.

Şeker Hastalığının Yönetimi
Günlük olarak sarımsak tüketimi, şeker hastalarındaki kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olmak için insülin salgısının seviyelerini yükseltir.

Kolesterol ve Tansiyon Düzenlenmesi
Sarımsağın en önemli faydalarından bir diğeri, günlük düzenli tüketimiyle, içerisindeki mineral ve besinler sayesinde tansiyon ve kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olmasıdır.

Cinsel İktidarsızlık Tedavisi
Sarımsağın afrodizyak özellikleri cinsel güçsüzlüğün tedavisinde oldukça faydalıdır ve antik çağlardan veri bu amaçla da kullanılmaktadır. Sarımsak, ereksiyona yardımcı olan ve nitrik oksit sentezi olarak bilinen bir enzim içerir. Bu sayede iktidarsızlıkla mücadelede önemli bir rol oynar.

Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi
Sarımsağın düzenli olarak tüketilmesi, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını geliştirir. Sarımsak, kandaki akyuvar üretimini arttırır ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarını yükselten ve interferon olarak bilinen bir enzimin salgılanmasını sağlar.

Eğer keçiboynuzu pekmezinin faydalarını merak ediyorsanız lütfen şu yazımıza bakınız...

Yorum Gönder

8 Yorumlar

 1. Sarimsagin faydaları arasında kanseri önledigini bilmiyordum. Cok faydali bir yazı. Elinize saglik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sarımsaktan çok kaçılıyor ancak çok faydalı bir besin. Herkese mutlaka tüketilmesi önerilir...

   Sil
 2. Çok faydalı da keşke kokusuna da bir çözüm olsa... Sırf o koku yüzünden yemiyorum :( Bilgilendirici güzel yazılarınızın devamını dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, sarımsak kokusu mideden geldiği için dişleri fırçalamak kokuyu gidermez. Bu kokuyu gidermek için biraz maydanoz çiğneyip yutulabilir ya da karanfil ağızda iyice ezildikten sonra yutulabilir. Bu şekilde sarımsağın midedeki kokusunu gidermek mümkün. Biz teşekkür ederiz.

   Sil
 3. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Deneyip sonucu göreceğim. Belki sayenizde sarımsağı sevmeye başlarım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz. Umarız bu yararlı bitkiden herkes daha çok faydalanır.

   Sil
 4. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Belki sarımsağı bana siz sevdirirsiniz :)

  YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.