Ana içeriğe atla

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Faydaları
Sarımsak, 500 yıldan daha uzun bir süredir araştırma altında olan ve insan sağlığı için aşırı faydalı bir bitkidir. Sarımsak üzerine yapılan araştırmalar günümüzde de sürmekte ve her geçen gün sarımsağın insan sağlığı için yeni bir faydası keşfedilmektedir. Sarımsak birçok dünya mutfağında yemeklere ve tabaklara lezzet ve hoş koku vermek amacıyla sıkça kullanılmaktadır. Birçok kişi tarafından da, ağızda neden olacağı kötü koku göz ardı edilerek, çok lezzetli ve faydalı olduğu için, çiğ halde de tüketilmektedir. Sarımsak ister yağ formunda, ister diş olarak ve ister toz halinde kullanılsın sağlık için benzer faydaların alınabildiği bir bitkidir. Sarımsağın çeşitli tıbbi, besinsel ve bitkisel özellikleri bu bitkiyi birçok açıdan oldukça yararlı hale getirmektedir. Şimdi sarımsağın faydalarına hep birlikte daha yakından göz atalım.

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın Besinsel Faydaları
Sarımsağın sağlığa çeşitli faydaları içerisinde barındırdığı manganez, çinko, C vitamini, B6 vitamini, potasyum, selenyum, fosfor ve kalsiyum gibi mineral ve vitaminlerden kaynaklanmaktadır. Sarımsak ona hoş kokusunu veren ve allicin olarak da bilinen sülfür bileşeni açısından zengin bir bitkidir. Sarımsakta mevcut olan diğer sülfür bileşenleri arginin, saponin, beta karoten, ferülik asit ve çeşitli polifenollerdir. Bunun yanı sıra sarımsak antiviral, mantar önleyici, antibakteriyel, ağrı kesici, anestezik gibi çeşitli tıbbi özelliklere de sahiptir. Sarımsağın en faydalı hali çiğ olarak tüketildiği halidir.

Sarımsağın Sağlığa Faydaları

Antioksidan
Sarımsağın sağlık için en önemli faydalarından biri vücuttaki zararlı serbest radikallerin gelişimine karşı mücadele etmesi ve vücudu korumasıdır. Sarımsağın bu yeteneği, özellikle aşırı güçlü antioksidan özelliklere sahip olan yaşlı (bekletilmiş) sarımsak tarafından sergilenmektedir.

Soğuk Algınlığı ve Öksürük
Bir diş sarımsak yemek, alerjinin neden olduğu nezle, öksürük ve soğuk algınlığının evde tedavisi için bilinen en iyi yoldur. Sarımsağın içerisinde bulunan zengin C vitamini ve güçlü antiviral ve antibakteriyel özellikler sarımsağı öksürük ve soğuk algınlığının tedavisinde önemli bir bitki haline getirir. Sarımsak ayrıca şiddetli üst solunum yolu enfeksiyonlarının etkisini de azaltabilmektedir.

Enfeksiyonların Tedavisi
Allicin, antibakteriyel, antiviral, mantar önleyici ve antiparaziter özelliklere sahip olan sarımsak, çeşitli tipteki enfeksiyonlarla savaşmak için çok faydalı bir bitkidir. Bu, sarımsağın en önemli tıbbi özelliklerinden biridir.
Sarımsağın yararları

Kanser Önleyici
Sarımsakta bulunan bileşenler üzerinde yürütülen birçok bilimsel çalışma, sarımsağın kanserle mücadelede yardımcı bir rolü olduğunu göstermektedir. Sarımsağın içindeki bileşenler kanserli hücrelere karşı vücudun savunmasında önemli bir yeri olan akyuvarlara yardım ederler ve kanserli hücrelerin gelişimini ve büyümesini yavaşlatırlar.

Şeker Hastalığının Yönetimi
Günlük olarak sarımsak tüketimi, şeker hastalarındaki kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olmak için insülin salgısının seviyelerini yükseltir.

Kolesterol ve Tansiyon Düzenlenmesi
Sarımsağın en önemli faydalarından bir diğeri, günlük düzenli tüketimiyle, içerisindeki mineral ve besinler sayesinde tansiyon ve kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olmasıdır.

Cinsel İktidarsızlık Tedavisi
Sarımsağın afrodizyak özellikleri cinsel güçsüzlüğün tedavisinde oldukça faydalıdır ve antik çağlardan veri bu amaçla da kullanılmaktadır. Sarımsak, ereksiyona yardımcı olan ve nitrik oksit sentezi olarak bilinen bir enzim içerir. Bu sayede iktidarsızlıkla mücadelede önemli bir rol oynar.

Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi
Sarımsağın düzenli olarak tüketilmesi, bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını geliştirir. Sarımsak, kandaki akyuvar üretimini arttırır ve bağışıklık sistemi fonksiyonlarını yükselten ve interferon olarak bilinen bir enzimin salgılanmasını sağlar.

Eğer keçiboynuzu pekmezinin faydalarını merak ediyorsanız lütfen şu yazımıza bakınız...

Yorumlar

 1. Sarimsagin faydaları arasında kanseri önledigini bilmiyordum. Cok faydali bir yazı. Elinize saglik

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sarımsaktan çok kaçılıyor ancak çok faydalı bir besin. Herkese mutlaka tüketilmesi önerilir...

   Sil
 2. Çok faydalı da keşke kokusuna da bir çözüm olsa... Sırf o koku yüzünden yemiyorum :( Bilgilendirici güzel yazılarınızın devamını dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, sarımsak kokusu mideden geldiği için dişleri fırçalamak kokuyu gidermez. Bu kokuyu gidermek için biraz maydanoz çiğneyip yutulabilir ya da karanfil ağızda iyice ezildikten sonra yutulabilir. Bu şekilde sarımsağın midedeki kokusunu gidermek mümkün. Biz teşekkür ederiz.

   Sil
 3. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Deneyip sonucu göreceğim. Belki sayenizde sarımsağı sevmeye başlarım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz. Umarız bu yararlı bitkiden herkes daha çok faydalanır.

   Sil
 4. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Belki sarımsağı bana siz sevdirirsiniz :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019