Soğuk Su ile Banyo Yapmanın Yararları Nelerdir?

Soğuk Suyla duş almak
Yaz günlerinin en sıcak günlerini yaşadığımız şu günlerde, serinlemek, ferahlamak için çok çeşitli yollar deneriz. En çok yaptığımız eylem ise duş almaktır.
Serinlemek için aldığımız duşu ya ılık ya da soğuk olarak alırız. Veya tam sıcacık duş alıyorken bir kişi musluğu açar ve siz soğuk suyla baş başa kalırsınız. Sanılanın aksine soğuk su ile banyo yapmanın birçok yararı vardır. Bunları şu şekilde ifade edebiliriz:
Öncelikle soğuk su ile banyo yapmak, uyanıklığı arttırır. Özellikle sabahları yapılan soğuk duş, vücut için şok etkisi yapar. Bu sayede vücut sıcaklığını korunur. Kalp hızımız artarken, vücuda daha fazla kan pompalanır. Soğuk suyla duş almanın diğer bir yararı, cilt ve saçı temizlemesidir. Sıcak su cildin kurumasına yol açarken, soğuk su canlı bir sıkı cilt ve saç derisi için önemlidir. Cildimizdeki gözenekleri sıkmak içinde soğuk sudan daha etkili bir doğal yöntem yoktur.
Soğuk su ile duş almanın başka bir yararı, vücudun bağışıklığını güçlendirip, kan dolaşımını arttırmasıdır. Verimli kan pompalanması için arterleri açtığı ve daha düşük kan basıncı oluşturarak bloke olmuş arterleri açıp, genel kalp sağlığını ve bağışıklık sistemini geliştirdiği söylenmektedir. Başka bir yararı ise, kilo kaybını ve metobolizmayı hızlandırır. Aşırı soğuğa maruz kalındığında yağ devreye girdiğinden, kahverengi yağ aktivitesi başlatılır. Soğuk su ile duş, kas ağrılarını giderir. Spordan sonra soğuk duş alanların sıcak su ile duş alanlara göre daha az kas ağrısı çektikleri görülmektedir.
Lenf sistemini güçlendiren Soğuk su ile banyo yapmak, lenf siteminde bulunan atık maddeleri dışarı atarak mikrop ile savaşır. Soğuk su kasların kasılmasını sağladığı için lenf sistemi de iyi çalışır. Atık maddeler böylelikle dışarı atılır. Belki de soğuk su ile banyo yapmanın en önemli yararı, stres ve depresyonu hafifletmesidir. Beynin mavi noktalarını uyaran soğuk su, depresyonu önlemeye yardımcı olur.

Yorum Gönder

0 Yorumlar