Ana içeriğe atla

Spor Yapmak Ruhumuzu Nasıl Etkiler?

sporun insana etkileri?
Spor yapmak ruhumuzu nasıl etkiler? Sorusuna bilimsel yanıtlar verebilmek adına ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Ancak araştırmalar kadar aslında geçmişten beri süregelen pratikler de bizlere spor yapmanın ve hareketli olmanın her zaman beden sağlığımız için iyi olduğunu söylemektedir. Spor yapmak vücudumuz için olduğu kadar ruhumuz için de oldukça faydalı etkileri olan bir eylemdir. Şimdi hep birlikte spor yapmak ruhumuzu nasıl etkiler? Sorusunu cevaplandırmaya çalışalım.

Spor yapmak ruhumuzu nasıl etkiler? Sorusunu yanıtlarken unutulmaması gereken bir nokta daha vardır. Bu nokta, insanlık tarihidir. İnsan, binlerce yıldır sürekli hareket halinde olan bir canlıdır ve bu hareket halinde olma hali, insanın olması gereken yaşam modelidir. Bu alanda yapılan çalışmaların birçoğu da aslında spor ile kendini iyi hissetme arasındaki ilişkiye odaklanmıştır. Ruhsal değişimlerin en çok yaşandığı dönemlerden biri olan ergenlik dönemini temel alan ve ülkemizde yapılmış bir araştırmada, yetiştirme yurdunda kalan 13-17 yaşları arasındaki 180 ergenin fiziksel hareketi ile psikolojik durumları arasındaki bağıntı araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda spor yapanların yapmayanlara göre depresyona girme, sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımının daha az olduğu saptanmıştır. Avrupa’da 15-19 yaş aralığındaki 10.000 öğrencinin katıldığı bir araştırmaya göre ise spor yapanlarda depresyon, intihar eğilimi ve umutsuzluk gibi ruh halleri spor yapmayanlara göre daha düşüktür. İki araştırmanın sonucundan da anlaşıldığı gibi kendini iyi hissetme ve spor arasında pozitif bir ilişki vardır. Şimdi bu pozitif ilişkinin nasıl ortaya çıktığına kısaca değinelim.


Spor yaptığımızda neden kendimizi iyi hissederiz? Sorusuna verilebilecek en kısa cevap, spor yaptığımızda beynin hafıza ve öğrenme merkezi olan hipokampüste yeni nöronların oluşmasıdır. Bu nöronların oluşmasının ana nedeni ise strestir. Hareket ederken vücudumuz bir miktar strese girer nabzımız yükselir. Beyin bu durumda nöronları geliştiren bir protein olan BDNF’yi salgılar. Özellikle 30’lu yaşlarda sinir dokularının üretimi azaldığından, spor yardımıyla, BDNF proteini üretilerek hafıza ve öğrenme bağları güçlü tutulabilir. Bu da Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Son olarak spor esnasında BDNF proteini salgılandığında bu, serotonin salgılanmasını tetikler ve depresyon ile kaygı bozukluklarına yakalanma riski azalır.    

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019