Ana içeriğe atla

Spor Yapmak Ruhumuzu Nasıl Etkiler?

sporun insana etkileri?
Spor yapmak ruhumuzu nasıl etkiler? Sorusuna bilimsel yanıtlar verebilmek adına ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Ancak araştırmalar kadar aslında geçmişten beri süregelen pratikler de bizlere spor yapmanın ve hareketli olmanın her zaman beden sağlığımız için iyi olduğunu söylemektedir. Spor yapmak vücudumuz için olduğu kadar ruhumuz için de oldukça faydalı etkileri olan bir eylemdir. Şimdi hep birlikte spor yapmak ruhumuzu nasıl etkiler? Sorusunu cevaplandırmaya çalışalım.

Spor yapmak ruhumuzu nasıl etkiler? Sorusunu yanıtlarken unutulmaması gereken bir nokta daha vardır. Bu nokta, insanlık tarihidir. İnsan, binlerce yıldır sürekli hareket halinde olan bir canlıdır ve bu hareket halinde olma hali, insanın olması gereken yaşam modelidir. Bu alanda yapılan çalışmaların birçoğu da aslında spor ile kendini iyi hissetme arasındaki ilişkiye odaklanmıştır. Ruhsal değişimlerin en çok yaşandığı dönemlerden biri olan ergenlik dönemini temel alan ve ülkemizde yapılmış bir araştırmada, yetiştirme yurdunda kalan 13-17 yaşları arasındaki 180 ergenin fiziksel hareketi ile psikolojik durumları arasındaki bağıntı araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda spor yapanların yapmayanlara göre depresyona girme, sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımının daha az olduğu saptanmıştır. Avrupa’da 15-19 yaş aralığındaki 10.000 öğrencinin katıldığı bir araştırmaya göre ise spor yapanlarda depresyon, intihar eğilimi ve umutsuzluk gibi ruh halleri spor yapmayanlara göre daha düşüktür. İki araştırmanın sonucundan da anlaşıldığı gibi kendini iyi hissetme ve spor arasında pozitif bir ilişki vardır. Şimdi bu pozitif ilişkinin nasıl ortaya çıktığına kısaca değinelim.


Spor yaptığımızda neden kendimizi iyi hissederiz? Sorusuna verilebilecek en kısa cevap, spor yaptığımızda beynin hafıza ve öğrenme merkezi olan hipokampüste yeni nöronların oluşmasıdır. Bu nöronların oluşmasının ana nedeni ise strestir. Hareket ederken vücudumuz bir miktar strese girer nabzımız yükselir. Beyin bu durumda nöronları geliştiren bir protein olan BDNF’yi salgılar. Özellikle 30’lu yaşlarda sinir dokularının üretimi azaldığından, spor yardımıyla, BDNF proteini üretilerek hafıza ve öğrenme bağları güçlü tutulabilir. Bu da Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Son olarak spor esnasında BDNF proteini salgılandığında bu, serotonin salgılanmasını tetikler ve depresyon ile kaygı bozukluklarına yakalanma riski azalır.    

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019