Ana içeriğe atla

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir?

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir?
Tırnak mantarı çoğunlukla ayak tırnaklarında görülen dermatifler denilen bir mantarın neden olduğu bir enfeksiyondur. Halk arasında oldukça sık görülen rahatsızlıklardan olan ayak mantarı genellikle ayaklarda başlar ve tedavi edilmezse yayılma eğilimine girerek ayak tırnaklarına sıçrar. İlk aşamada ayak tırnakları beyaz ve sarı renktedir, ancak ilerleyen zamanlarda mantar büyür ve tırnağın tamamını kaplar. Tırnak mantarının tedavi edilmediği durumlarda, tırnağın şekli yavaş yavaş bozulmaya, kalınlaşmaya başlar ve görsel olarak oldukça rahatsız edici bir hal alır. Tırnak mantarı, tedavisi olan bir hastalıktır ancak bu tedavi uzun bir zaman dilimini kapsamaktadır. Unutmamak gerekir ki mantar hastalıkları çoğunlukla kendi kendilerine geçmezler. Bu nedenle ayağınızda ya da ayak tırnaklarınızda mantar olduğundan şüpheleniyorsanız ivedilikle uzman bir hekime gitmeniz sağlığınız için en doğru tercih olacaktır. 

Tırnak Mantarı Belirtileri

Tırnak mantarı ilk aşamada herhangi bir belirti vermeyebilir. Fakat ileriki aşamalarda tırnağın renginde farklılaşma başlar. Daha sonra tırnak kalınlaşır, şekli bozulur ve tırnak üzerinde çizgiler oluşur. Bunların dışında tırnakta kırılma ve matlık da görülebilir.

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir?

Tırnak mantarı tedavisi oldukça zorlu bir süreci gerektirir. Tırnak mantarları genellikle kısa sürede geçer gibi olsa da kısa süre içinde yeniden nüksedebilirler. Tırnak mantarları için öncelikle kremle tedavi uygulandıktan sonra, eğer hastalıkta herhangi bir iyileşme olmazsa kremin yanında oral yolla ilaç kullanımına da geçilebilir. Bu tedavilerin işe yaramaması halinde son çare olarak enfeksiyonlu tırnak küçük bir cerrahi operasyonla alınabilir.

Tırnak mantarına ne iyi gelir? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan bir diğeri ise bitkisel yollarla bu hastalığın tedavisidir. Bunlardan en bilinenleri şöyledir:
tırnak mantarı doğal tedavisi

Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağı, mantar önleyici özelliği sayesinde tırnak mantarını bertaraf etmede oldukça başarılıdır. Çay ağacı yağı alınırken %100 saf olduğundan emin olunmalı ve sonrasında yağ enfeksiyonlu bölgeye uygulanmalıdır. Çoğu inatçı mantar enfeksiyonu bu doğal mantar ilacının düzenli kullanımıyla ortadan kalkacaktır.

Limon otu Esansiyel Yağı: Limon otu esansiyel yağı, çok sayıda mantar mikrobunu öldürmede etkili bir yağdır. Biraz zeytinyağı ile 6-7 damla limon otu yağını karıştırarak bir solüsyon hazırlayın. Ardından bir parça pamuk yardımıyla karışımı tırnağa uygulayın.

Beyaz Sirke: Mantarın aşırı yayılması, cildin pH değerlerinin normal sınırlarının ötesinde artması ve alkalinli bir ortamda gözlemlenir. Bu yüzden cildin yüksek pH değerinde olması, mantar ve bakterilerin bulaşma ihtimalini arttırır. Beyaz sirke asitli bir ortamı teşvik edeceği için, mantarlı tırnağa uygulanması mantarın yok edilmesinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, eşit miktar su ve beyaz sirke içeren bir karışımda ayakların en az yarım saat bekletilmesi mantarların yok edilmesinde etkili olabilmektedir.  

Güveyotu Yağı: Tırnak mantarının yok edilmesi için bir diğer yol ise, güveyotu yağının tırnağa uygulanmasıdır. Güveyotu yağındaki bileşimler mükemmel bir mantar önleyici özellik gösterir ve bu nedenle günde 2 kez uygulanması mantarlı tırnağın iyileşmesi için yeterlidir.

Tırnak Mantarının İyileşmesini Hızlandırmanın Yolları

Tırnak mantarının bulaştığı kişiler genellikle hastalığın hızlı iyileşmesi için sağlıklı beslenmek gerektiğini unuturlar. Fazla şekerli yiyecekler mantarın aşırı yayılmasına neden olur. Mantarı olan kişiler eğer şekerli gıdaları tüketmeye devam ederlerse, yukarıda sözü geçen tedaviler etkili olmayabilirler.

Mantardan etkilenmiş ayak tırnağı kalın ve büyük olduğu için, burnu geniş ayakkabıların tercih edilmesi önerilmektedir. Ayrıca naylon çorap giyilmesi de iltihabı azdırabileceğinden, ayağında mantar olan kişilerin pamuklu çorap giyilmesi tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak, tırnak cilası uygulaması da topikal ilaçların tırnağın derinlerine nüfuz etmesini önlediği için mantarı geçici olarak durdurabilir. Nemli ortam mantarın büyümesine neden olduğu için, mantarın bulaştığı tırnağın kuru tutulması da iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019