Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir?
Uyku apnesi, uyku sırasında nefes alıp vermede zorlanma ve solunumun durmasından dolayı ortaya çıkan bir uyku bozukluğudur. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen uyku apnesinde solunum durması 10 saniyeden 1-2 dakikaya kadar süren bir zaman dilimini kapsayabilmektedir. Uyku apnesi sendromunda, genellikle hastalığın seviyesine göre solunum durmaları yaşanır. Bu hastalığı olan birçok kişi,  böyle bir hastalıkları olduğunu fark etmezler. Bu hastalıktan muzdarip olan kişiler, uyku sırasında nefes alıp verebilmek için ekstra bir çaba içerisinde olduklarından dolayı horlarlar. İstem dışı gerçekleşen bu solunum durmaları bir gecede yüzlerce kez tekrarlanabilir.

Uyku apnesi belirtileri arasında en belirgin olanı, gündüz aşırı uyku isteği ve gece farkında olunmadan uykunun bölünmesinden dolayı yorgunluktur. Ancak her uyku hali ve yorgunluğunu da uyku apnesine bağlamamak gerekmektedir. Uyku apnesi kalp krizi, felç, kalpte ritim bozukluğu gibi hastalıklara neden olabileceğinden erken tanı konması çok önemli ve hayatîdir.

Uyku Apnesi Nedenleri

3 tip uyku apnesi vardır. Engelleyici (obstruktif) uyku apnesi, uyku sırasında boğazdaki kaslar kasılıp gevşediğinde, çökebilir yumuşak dokunun oluşmasından kaynaklanmaktadır. Merkezi sinir sistemindeki problemler ise merkezi uyku apnesi denilen uyku apnesinin oluşmasına neden olur. Bu uyku apnesi türünde beyin, merkezi solunum sistemine (boğazlara) yanlış komut gönderir. Bu durum soluk borusunun bloke olmasına neden olur ve bu da uyku apnesi oluşturur. Karışık uyku apnesi ise sürekli devam eden ve tekrarlayan engelleyici uyku apnesi ve merkezi uyku apnesinin bir arada görüldüğü türdür. Uyku apnesinin nedenleri ise şöyledir:

Obezite
Vücudun ekstra yağlı olması ve özellikle akciğer bölgesinin yağlı olması solunan havanın rahatça geçişini engeller. Ayrıca uyku apnesi, kilo vermeye çabalayan bir kişinin bu çabasını da zorlaştırdığı gibi obeziteyi de ağırlaştırır. Böylece, hem obezite hem de uyku apnesinden muzdarip olan bir kişi kısır bir döngüye sürüklenir.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı
Midedeki asitin yemek borusuna geri gelmesinden dolayı yemek borusunun dokusu zarar görür. Eğer reflü daha şiddetli olursa, ses tellerinin dokusu da zarar görebilir. Eğer bir kişi kronik reflü hastalığından muzdaripse, bu kişinin boğazında yaralar oluşabilir ve bu nedenle de uyku apnesine neden olan solunum yollarında tıkanma meydana gelebilir.

Astım
Astım, uyku sırasında hava kanallarının kıvrılmasına neden olduğu için büyük bir solunum engelleyici etkiye sahiptir.  Bu durum kolayca hava kanallarında çökmeye ve bu da uyku apnesine neden olabilir. Diğer alerjiler de, uyku apnesine neden olabilen, boğazlarda iltihap gibi durumların oluşmasına neden olabilir.

Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku apnesinin en bilinen belirtisi solunum durması ya da solunum güçlüğünden kaynaklanan horlamadır. Ancak her horlama uyku apnesi olduğu anlamına gelmez. Birçok kişi sırt üstü uyurken horlayabilir. Fakat uyku apnesi olan kişiler genellikle her pozisyonda horlarlar.

Uyku apnesi belirtileri arasında en belirgin olan bir diğer belirti ise, nefes alıp vermenin en az 10 saniye durmasıdır. Bir kişide uyku apnesi olup olmadığının anlaşılabilmesi için “uyku apnesi testi” yapılmalıdır.  

Bu belirtilerin yanı sıra uyku apnesi olan kişilerde ayaklarda şişme, uyku esnasında aşırı terleme, göğüs üzerinde baskı hissetme ve gündüzleri aşırı uyku hali gibi belirtiler de görülür.
Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku Apnesi Tedavisi


Uyku apnesi tedavisi için hastalığın anatomik bir bozukluktan mı yoksa genetik bir yatkınlıktan mı kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. Bunun için hastane ortamında uyku apnesi testi yapılmalıdır. Bu test sırasında uyku kalitesi, solunum durması süreleri, beyin aktivitesi ve EKG gibi birçok ölçüm yapılarak hastalığın olup olmadığı ve varsa hangi seviyede olduğu teşhis edilir. Hastalık eğer ağız ve çene yapısından kaynaklanıyorsa buna yönelik bir tedavi uygulanırken; hastalığın başka bir nedeni var ise buna yönelik ilaç tedavisi ya da cerrahi bir işlem gerebilir. Bunların dışında uyku esnasında takılan ve nefes alıp vermeyi kolaylaştıran bazı cihazlarda uyku apnesinin tedavi yöntemleri arasında sayılabilir.

Yorum Gönder

4 Yorumlar

 1. Merhaba, benim de annemle babam uykuda bazen kısa süreli nefessiz kalıyor. Acaba hastanenin hangi servisine gitmek gerekiyor bu durumda?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, önemli olan ne kadar süre nefessiz kalındığı. Bunun için öncelikle hastanelerin nöroloji bölümlerine başvurmanız ve şikayetlerinizi doktorunuza iletmeniz gerekir.

   Sil
 2. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.