Ana içeriğe atla

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi Nedir?
Uyku apnesi, uyku sırasında nefes alıp vermede zorlanma ve solunumun durmasından dolayı ortaya çıkan bir uyku bozukluğudur. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilen uyku apnesinde solunum durması 10 saniyeden 1-2 dakikaya kadar süren bir zaman dilimini kapsayabilmektedir. Uyku apnesi sendromunda, genellikle hastalığın seviyesine göre solunum durmaları yaşanır. Bu hastalığı olan birçok kişi,  böyle bir hastalıkları olduğunu fark etmezler. Bu hastalıktan muzdarip olan kişiler, uyku sırasında nefes alıp verebilmek için ekstra bir çaba içerisinde olduklarından dolayı horlarlar. İstem dışı gerçekleşen bu solunum durmaları bir gecede yüzlerce kez tekrarlanabilir.

Uyku apnesi belirtileri arasında en belirgin olanı, gündüz aşırı uyku isteği ve gece farkında olunmadan uykunun bölünmesinden dolayı yorgunluktur. Ancak her uyku hali ve yorgunluğunu da uyku apnesine bağlamamak gerekmektedir. Uyku apnesi kalp krizi, felç, kalpte ritim bozukluğu gibi hastalıklara neden olabileceğinden erken tanı konması çok önemli ve hayatîdir.

Uyku Apnesi Nedenleri

3 tip uyku apnesi vardır. Engelleyici (obstruktif) uyku apnesi, uyku sırasında boğazdaki kaslar kasılıp gevşediğinde, çökebilir yumuşak dokunun oluşmasından kaynaklanmaktadır. Merkezi sinir sistemindeki problemler ise merkezi uyku apnesi denilen uyku apnesinin oluşmasına neden olur. Bu uyku apnesi türünde beyin, merkezi solunum sistemine (boğazlara) yanlış komut gönderir. Bu durum soluk borusunun bloke olmasına neden olur ve bu da uyku apnesi oluşturur. Karışık uyku apnesi ise sürekli devam eden ve tekrarlayan engelleyici uyku apnesi ve merkezi uyku apnesinin bir arada görüldüğü türdür. Uyku apnesinin nedenleri ise şöyledir:

Obezite
Vücudun ekstra yağlı olması ve özellikle akciğer bölgesinin yağlı olması solunan havanın rahatça geçişini engeller. Ayrıca uyku apnesi, kilo vermeye çabalayan bir kişinin bu çabasını da zorlaştırdığı gibi obeziteyi de ağırlaştırır. Böylece, hem obezite hem de uyku apnesinden muzdarip olan bir kişi kısır bir döngüye sürüklenir.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı
Midedeki asitin yemek borusuna geri gelmesinden dolayı yemek borusunun dokusu zarar görür. Eğer reflü daha şiddetli olursa, ses tellerinin dokusu da zarar görebilir. Eğer bir kişi kronik reflü hastalığından muzdaripse, bu kişinin boğazında yaralar oluşabilir ve bu nedenle de uyku apnesine neden olan solunum yollarında tıkanma meydana gelebilir.

Astım
Astım, uyku sırasında hava kanallarının kıvrılmasına neden olduğu için büyük bir solunum engelleyici etkiye sahiptir.  Bu durum kolayca hava kanallarında çökmeye ve bu da uyku apnesine neden olabilir. Diğer alerjiler de, uyku apnesine neden olabilen, boğazlarda iltihap gibi durumların oluşmasına neden olabilir.

Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku apnesinin en bilinen belirtisi solunum durması ya da solunum güçlüğünden kaynaklanan horlamadır. Ancak her horlama uyku apnesi olduğu anlamına gelmez. Birçok kişi sırt üstü uyurken horlayabilir. Fakat uyku apnesi olan kişiler genellikle her pozisyonda horlarlar.

Uyku apnesi belirtileri arasında en belirgin olan bir diğer belirti ise, nefes alıp vermenin en az 10 saniye durmasıdır. Bir kişide uyku apnesi olup olmadığının anlaşılabilmesi için “uyku apnesi testi” yapılmalıdır.  

Bu belirtilerin yanı sıra uyku apnesi olan kişilerde ayaklarda şişme, uyku esnasında aşırı terleme, göğüs üzerinde baskı hissetme ve gündüzleri aşırı uyku hali gibi belirtiler de görülür.
Uyku Apnesi Tedavisi

Uyku Apnesi Tedavisi


Uyku apnesi tedavisi için hastalığın anatomik bir bozukluktan mı yoksa genetik bir yatkınlıktan mı kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. Bunun için hastane ortamında uyku apnesi testi yapılmalıdır. Bu test sırasında uyku kalitesi, solunum durması süreleri, beyin aktivitesi ve EKG gibi birçok ölçüm yapılarak hastalığın olup olmadığı ve varsa hangi seviyede olduğu teşhis edilir. Hastalık eğer ağız ve çene yapısından kaynaklanıyorsa buna yönelik bir tedavi uygulanırken; hastalığın başka bir nedeni var ise buna yönelik ilaç tedavisi ya da cerrahi bir işlem gerebilir. Bunların dışında uyku esnasında takılan ve nefes alıp vermeyi kolaylaştıran bazı cihazlarda uyku apnesinin tedavi yöntemleri arasında sayılabilir.

Yorumlar

 1. Merhaba, benim de annemle babam uykuda bazen kısa süreli nefessiz kalıyor. Acaba hastanenin hangi servisine gitmek gerekiyor bu durumda?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, önemli olan ne kadar süre nefessiz kalındığı. Bunun için öncelikle hastanelerin nöroloji bölümlerine başvurmanız ve şikayetlerinizi doktorunuza iletmeniz gerekir.

   Sil
 2. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019