Ana içeriğe atla

İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir?

İrritabl Bağırsak Sendromu
Toplumun ortalama yüzde 14-15’inde görülen sindirim sistemi rahatsızlıklarından birisi olan İrritabl Bağırsak Sendromu, altta yatan bir hastalık olmadan bağırsak alışkanlıklarınızdaki değişiklikler, belirgin derecede şişlik, acil tuvalet gereksinimi, şişlik, karında rahatsızlık hissi ve düzensiz bağırsak hareketleri gibi belirtiler veren bir rahatsızlıktır. Biz bugün sizlere irritabl bağırsak sendromunda nasıl beslenilmesi gerekiyor? konusunda bilgiler vereceğiz.
Yemeklerde Seçici Olmalısınız
Günümüzde hala IBS nedenleri tam olarak ortaya konulamamaktadır. Ancak yapılmış araştırmalarda iBS sorunu yaşayan kişilerde bağırsak duvarı arasındaki sinirler ve kaslar arasında iletişimde bozukluk ve kalın bağırsak hareketlerinde anormallik görülüyor. Bunun sonucunda ise bağırsak dışkıyı vücuttan uzaklaştırabilmek için birbiriyle uyumsuz hareketlerde bulunmakta ve kişide şişkinlik, karın ağrısı, dışkı kıvamı ve miktarı ile ilgili problemler ortaya çıkıyor. Her bünyede şikayetlerin artma nedenlerinde farklılıklar gözlense de, tamamıyla sindirim sistemiyle alakalı bir problem olduğu için beslenme ve yiyecekler çok büyük önem taşıyor. Beslene şeklindeki değişiklik ile hastanın şikayetleri ortadan kalkıyor ve hayat kalitesinde yükselmeler oluyor.
İBS Ve Beslenme Şekli
Günümüzde İBS tedavisinde kullanılan en yaygın diyet “eliminasyon” diyetidir. Bu diyette kişiye özel hassasiyet gösteren besinler yemek listesinden çıkartılıyor. Bu nedenle eliminasyon diyetlerine has bazı temel noktalarda problem çıkabiliyor. IBS tedavisinde semptomları tetikleyen gıdaların, kişilerde beslenme günlükleri tutularak bu gıdaların tüketiminden kaçınılması gerekiyor.
İrritabl Bağırsak Sendromunu Tetikleyen Unsurlar
 • Stres
 • Lif bakımından zayıf gıdalarla beslenme
 • Yiyecek intoleransı (belirgin yiyeceklerde hassasiyet)
 • Alkol
 • Sigara
 • Enfeksiyonlar
 • Adet dönemi
 • Diğer ilaçlar ve antibiyotik kullanımı
 • Öğün atlama ve tek seferde çok yemek yeme

Tüketebileceğiniz Yiyecekler
 • Sebze ve meyveler (narenciye hariç)
 • Kepekli pirinç, pirinç unu
 • Su
 • Tahıllar
 • Balık
 • Bitkisel çaylar
 • Patates unu ve patates
 • Tavuk
 • Balkabağı, susam, keten tohumu ve ay çekirdeği
 • Doğal yoğurt

Tüketmemeniz Gereken Yiyecekler
 • Süt
 • Çikolata
 • Peynir
 • Kafeinli içecekler (kola, kahve, çay)
 • Kuru meyve
 • Kırmızı et
 • Alkollü içecekler
 • Elenmiş buğday unundan ve buğdaydan yapılan yiyecekler ( beyaz makarna, beyaz ekmek, börek, kek, kurabiye ve bisküviler)
 • Diyet içecek ve yiyecekler
 • Suni tatlandırıcılar
 • Aşırı baharatlı, mayalı ve aşırı şekerli besinler

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019