Baharatların Vücudumuzdaki Mucizevi Etkileri

Yemek kültürümüzün vazgeçilmezi olan baharatların sağlığımızın da vazgeçilmezi olduğunu bilmeyen yoktur. Bazen tek başına, bazen de diğer maddelerin yararlı etkilerini arttırarak metabolizmamızın dostluğunu kazanırlar. Antioksidan ya da anti-kanserojen etkiler yaptıkları gibi metabolizmayı da hızlandırırlar.


Ülkemizdeki yörelere göre kullanılan baharat çeşitleri farklılık göstermek ile birlikte genel itibariyle her mutfakta nane, kimyon, karabiber, pul biber ve kekik istisnasız bulunmaktadır. Pek çoğumuzun kullandığı bu baharat çeşitlerinin her birinin ortak ya da farklı yararları vardır.

mint


Nane
Nane en çok mide ile alakalı yararlarıyla bilinmektedir. Bir tatlı kaşığı kuru naneyi ağzımızda çiğneyerek özütünü yuttuğumuzda mide yanması, ekşimesi ya da bulanması gibi pek çok mide rahatsızlığını adeta bıçak gibi keser. Midede oluşan gazı gidermesi, mide öz sıvılarını ve mide asitlerini düzenlemesi yönünden harika bir üründür. Sadece midede değil, bütün sindirim organlarında düzenli çalışmayı sağlar. Bu da paralelindeki pek çok sağlık problemlerinin sona ermesinde yardımcı olur.


cumin

Kimyon
Evimizin içinde bulundurduğumuz ama pek de farkına varmadığımız şifalarla dolu olan kimyon, alternatif tıbbın en çok aradığı ürünlerdendir. İçeriğindeki vitaminler (Vitamin A,C,E,K), mineraller (kalsiyum, fosfor, magnezyum demir…), yağlar ve lif içerikleri, vücudumuzun neredeyse her ihtiyacını karşılar niteliktedir. Akdeniz ikliminin ürünüdür. Vücuttaki serbest radikallerin ve toksinlerin arındırılmasında önemli rol oynadığı için hem iç hem de dış organlardaki olumsuz etkileri gidericidir. Bağışıklığı sağlamlaştırır. Bunu, içeriğindeki E ve C vitaminleri ile sağlamaktadır. Ayrıca yüksek demir içeriği ile anemi ile savaşta birebirdir. Kan şekerini düzenler ve alerjik reaksiyonların etkisini hafifletir ya da bitirir. Doktorların her hastanın reçetesine yazması gereken bir baharattır denilebilir.

toz kekik
 Kekik
Neredeyse her anlamda yararı olan kekik, kimyonun içinde bulunan her vitamin ve minerale sahip olup, ayrıca B-kompleks vitaminlerini ve omega 3 yağlarını barındırması açısından daha geniş yelpazede yarar sağlayan bir baharattır. Tansiyon dengeleyici, kanser önleyici, kemik güçlendirici, dolaşım düzenleyici, antioksidan olup ve serbest radikallere savaş açıcı özellikleri ile vücudu baştan sona elden geçiren ve yaşlanmayı da geciktiren mucizevi bir üründür. Kekik çayı tıpkı kekiğin kendisi gibidir ama kana hızlıca karışabilmesi ve daha çabuk etki edebilmesi açısından kekik çayı kullanmak daha iyi olacaktır.biber
Karabiber
Dünyanın neredeyse her yerinde kullanılan yiyeceklere lezzet katan bir baharat türüdür. Isıtıcı özelliği olduğundan özellikle kış aylarında soğuk algınlığı durumlarında çorbalar ile birlikte kullanılmasında yarar vardır. Diğer baharat türlerinde de olduğu gibi vitamin ve mineraller açısından zengin olup, metabolizmayı hızlandırıcı özelliktedir. Bağışıklık sistemine çok yararı vardır. Enfeksiyonlarla savaşta doğal antibiyotik olarak kullanılır. Tıbbi açıdan çokça yararı olan karabiber, antidepresan olarak bile kullanılabilir. Bu bağlamda bizim zihinsel her türlü bunalımımızı da giderme özelliğindedir. Diğer baharatların gizli etkilerini aktive etmek ya da zaten aktif olan bir etkiyi çoğaltmak gibi önemli bir özelliği de vardır.

chili powder

Pul biber
Metabolizma hızlandırıcı ve iştah açıcı özelliklerde olan pul biber yine sofralarımızdan eksik etmediğimiz önemli baharatlardan birisidir. Sindirim sistemini canlandırma özelliğindedir. Zayıflama için oldukça etkili olmasına karşın, iştah açıcı özelliği diyet konusunda sıkıntı çıkarabilmektedir. Bu konuda kontrolü sağlayabildikten sonra pul biber diyet sürecimizde bize ciddi anlamda yardımcı olabilecek bir baharattır. Metabolizma hızlandırıcı etkisi ile aynı zamanda enfeksiyon ile savaşta da yardımcıdır.  


Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. harika bir yazı olmuş. Bu siteyi yeni keşfettim herkese öneririm. Oldukça yararlı bilgilerle dolu bir site...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Değerli ve güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Keyifli okumalar...

      Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.