Ayrılıkla Nasıl Başa Çıkılır?

Eski sevgiliyi unutmak
Ayrılık bir çok kişinin başına gelen üzücü bir olaydır. Atlatmak oldukça zor ve güçtür. Bu dönemi geçirirken ruh sağlığı için dikkatli olunması gerekir. Özellikle ayrılıkla nasıl başa çıkılır konusunda bilinçli olmak lazım. Önemli olan geri dönüşü olmayan bu ayrılığı, en az yara ile atlatmaktadır. Bu konuda neler yapılabileceğini ve ayrılıkla başa çıkmanın yollarını yazımız içerisinde paylaştık.
Ayrılıkla Nasıl Başa Çıkılır?
1-Şoka girmeyin: Vücut acıya karşı bir tepki verir buna şok denir. İlişkinin bittiğini fark eden bireyler, korku, yalnızlık, panik, kafa karışıklığı gibi duygular hissederler. Karşı taraftan ayrılık isteği gelmiş ise, haftalar belki de aylar süren bir inanmama dönemi başlar. Hislerde bulanıklıklar yaşanır. Tam manasıyla ne düşünüldüğü, ne hissedildiği bilinmez. Uyumak zorlaşır ve uyanıldığında her şey eskisi gibi olacağı düşünülür.
Ayrılıkla başa çıkmanın yolları arasında en etkili olanı şoke girmemek için yapılan aktivitelerdir. Bu konuda size önerimiz, uzun yürüyüşler yapın. Meditasyon yaparak kendinizi sakinleştirin. Hayaller kurmayın, geriye bakıp da neden, niçin diye kendinizi sorgulamayın.
2-İnkar etmeyin: Ayrılıkla beraber kalbinizin kırıldığını kabullenmek istemezsiniz. Her şey normalmiş gibi davranabilirsiniz. Kırılan kalbinizi hiçe sayarak bir şekilde görüşmek isteyebilir var olan gerçekle bir türlü yüzleşmek istemezsiniz.
Burada yapmanız gereken güvenilir arkadaşlar edinmek, günlüğünüzü yazmak, korkularınızla yüzleşmektir. Durumunuzu önemseyip acı çekmek yerine unutmaya çalışın.
3-Kitap okuyun: Kafa dağıtmak için kitap okuyup faydalanın. Kitap okumak, ayrılıkla başa çıkmanın en etkili yolu olacak, ayrılığı kolay unutmanızı sağlayacak ve onunla ilgili yaşamış olduğunuz anıları düşünmenizi engel olacaktır. Böylece huzurlu zaman geçirebilirsiniz.
4-Spor yapın: Spor yaparak içinizdeki enerjiyi boşaltın ki sakin kalın. Sürekli kendinize yemeğe, çikolataya kaptırmayın. Ayrılıkla nasıl başa çıkılır diye sorguladığınız an çeşitli aktiviteler yapmayı düşünün. Örneğin; bir konsere yalnız gidin, yeni arkadaşlar edinin. Böylelikle bir an olsun geçmiş anılarınızı hatırlatmaktan kurtulun.
5-Depresyona girmeyin: Depresyonu var eden acı hissetme, çaresizlik, umutsuzluk, hüzün gibi düşüncelerdir. Bu durumu atlatamayacağını, derin üzüntü, yataktan bir türlü kalkamama gibi durumlar yaşayabilirsiniz.
Ayrılıkla nasıl başa çıkılır konusunda önerimiz: Pozitif insanların çevrenizde olmasına izin verin ve güneş ışığından yararlanın, sağlıksız davranışlarda bulunmayın.
6-Tatil yapın: Kendinizi tamamen yenilemek için tatil yapın. Döndüğünüzde yepyeni bir hayata başlayın. Ayrılıkla başa çıkmanın yolları içerisinde görüldüğü gibi birçok alternatif bulunur. Ancak bu alternatiflerin işe yaraması ve geçmiş anıların unutulması için öncelikle ayrılığı kabul etmeniz gerektiğini unutmayınız! 

Yorum Gönder

0 Yorumlar