Diş İmplantı Konusunda Bilinmesi Gerekenler


diş implantı nedir?
Hepimizin sıklıkla duyduğu ama detaylarının her zaman merak edildiği diş implantı uygulaması, eksik diş ya da dişlerin işlevini gerçekleştirebilmesi adına, eksik olan yerde delik açılması ve metal kök ya da vida uygulaması ile dişin eklenmesi işlemine denmektedir. İmplant kelimesinin anlamı da, vücut içerisinde ya da canlı dokuda cansız bir maddenin yerleştirilmesi olarak bilinir. Uygulama sonrasında zamanla canlı olan doku ile diş implantı kaynamakta ve tek bir madde haline gelmektedir. İmplantlar genellikle titanyum esaslı olur. Son derece sağlıklı ve güvenli bir diş tedavisi yöntemidir.


HANGİ DİŞ PROBLEMLERİNDE İMPLANT UYGULAMASI YAPILABİLİR?


Hareketli diş protezi kullanmak istemeyen bireyler sıklıkla implant uygulamasına başvurur. Bununla birlikte sadece bir diş eksiğiniz var ise, diğer dişleri kestirip kökleri kaybetmektense, implant tekniği ile daha pratik bir çözüm sağlanabilir. Hareketli protez dişlerin dayanıklılığını arttırmak amacıyla da uygulanabildiği gibi, arka kısımda köprü görevi görecek bir diş olmadığında da yine diş implantı uygulaması uygun görülür.


İMPLANT HERKES İÇİN UYGUN BİR TEDAVİ YÖNTEMİ MİDİR?

Bireyler için implant uygulamasının uygun olup olmadığını ancak diş hekimleri belirleyebilir. Şeker hastalığı, bazı kan hastalıkları, bağışıklık sistemindeki problemler ve aşırı sigara kullanımı durumunda implant uygulaması yapılamayabilir. Aynı şekilde diş çekimi sonrasında çene küçülmeleri meydana geldiği için, mutlaka çene kontrolü sağlanır.

İMPLANTIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Diş implantı uygulamasının birçok avantajı mevcuttur. Öncelikle çok daha rahat konuşabilmeyi ve yemek yemeyi sağlar. Doğal bir görünüm kazandırması ile birlikte uygulama esnasında sağlıklı dişlere hiçbir şekilde uygulama gerektirmez. Güvenilir bir estetik yöntemidir. Tek dezavantajı ise, diğer diş tedavilerine göre daha maliyetli olmasıdır.

İMPLANT UYGULAMASI SÜRECİNDE NELER YAPILIR?

Oldukça dikkatli ve güvenli bir çalışma sonucunda implant uygulaması yaklaşık 10 ya da 15 dakika içerisinde biter. Hastaya lokal aneztezi uygulanır ve hiçbir ağrı ya da acı hissedilmez. Uygulama sonrasında oluşacak ağrının diş çekiminden bir farkı yoktur ve ağrı kesici ile geçmesi sağlanabilir. Uygulama bitiminden 2-3 ay sonrasında üst protez işlemi yapılır ve hastalar bu süreye kadar geçici protezler ile normal bir şekilde hayatlarına devam edebilirler. Protez için bu sürenin beklenmesi şarttır çünkü en az 2 ay içerisinde implant ile doku birbirine kaynamaktadır. Protez kaynamamış bir implanta tutunamaz. Büyüme çağında bulunan çocuklar hariç, her yaş grubu için uygun bir tedavidir. İmplantların uzun süre sağlıkla kullanılabilmesi, hastaların diş bakımlarına her zamankinden daha fazla önem vermesi ile mümkün olacaktır. Aksi takdirde yeniden bir müdahale gerektirebilir.

Diş sağlığı için en teknolojik ve güvenli tedavi yöntemlerinden birisi olan diş implantı, mutlaka alanında uzman diş hekimleri tarafından yapılmalı ve her hasta bu süreçte hiçbir aşamayı atlamadan uygulama için çaba göstermelidir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar