Stres Azaltma Yöntemleri

Büyük şehirlerde yaşamanın verdiği zorluklar, iş hayatının getirdiği stres, trafik, kişisel problemlerimiz vb. nedenler, hepsi gün içerisinde stres yaşamamızın temel sebeplerinden biridir. Hemen hemen her gün yaşadığımız bu stres ise ne yazık ki sağlığımızı olumsuz açıdan etkilemektedir. Kişiden kişiye farklı reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olan stres; saçlarının dökülmesine, psikolojik sıkıntıların yaşanmasına, strese dayalı iştahsızlık ya da fazla iştahın olmasıyla sağlıksız beslenmeye ve dolayısıyla kilo kontrolünün sağlanmamasına gibi birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya gelmemize neden olmaktadır.
Bu sebeple aşırı stresli olmamız, stresli yaşamamız sağlık sorunlarına neden olduğu için yaşam kalitemizin düşmesine de sebep olmaktadır. Ancak bu konuda dikkatli olmamız, en azından stresimizi bir nebze olsun kontrol altına almamız, yaşam kalitesinin yükselmesine, sağlık sorunlarının azalmasına yardımcı olacaktır. Peki, stresi azaltmak için ne yapabiliriz? İşte gün içerisinde stresten kurtulmanın 5 pratik yöntemi.
meditasyon
1. Derin nefes meditasyonu yapın
Eğer çok stresli olduğunuzu hisseder ve bunun kontrolden çıkmasından şüphe ederseniz öncelikli olarak derin derin nefes alın. Çünkü stres ile kaygılarınız artacak ve stresiniz daha da büyüyecektir. Ancak sadece derin nefes almak değil doğru bir şekilde nefes alıp vermeniz burada önemlidir. Derin nefes meditasyonu, her yerde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Dik oturun, sırtınızı rahat bir şekilde arkanıza yaslayın ve bir elinizi karnınızın üzerine koyun. Karnınızdan derin nefes alın ve ağzınızdan yavaş yavaş nefesinizi verin. Düzenli bir şekilde yaklaşık 5 dakika kadar yapacağınız bu yöntem vücuda daha fazla oksijen girmesine, dolayısıyla kalp ritminin normale dönmesine neden olacağı için stresin azalmasına yardımcı olacaktır.

kas gevşetme hareketleri
2. Kaslarınızı gevşetin
Stresli olduğumuz zaman hepimiz kaslarımızın özellikle boyun, sırt ve kollarımızın gerildiğini hissederiz. Aşırı stres, vücudumuzda farklı işleyişleri olan kasların genel ritminin bozulmasına neden olur. Dolayısıyla bedenimizi rahatlatmak zihnimizin rahatlamasına ve stresin ortadan kalmasına yardımcı olacaktır. Kendinizi en rahat hissettiğiniz pozisyonda oturun veya uzanın. Zihninizi sadece bedeninize odaklayın ve doğru şekilde burnunuzdan nefes alarak, nefesinizi ağzınızdan yavaşça verin. Yine aynı şekilde kendinizi rahat hissettiğiniz pozisyonda kaslarınızı zorlamadan el, kol, omuz ve boyun egzersizleri yaparak kaslarınızın gevşemesine yardımcı olun.

hobi edinmek
3. Yeni bir hobi edinin
Özellikle iş hayatının ve monotonluğun verdiği stresten şikâyetçi oluyorsanız mutlaka gün içerisinde aklınızı oyalayacak ve dolayısıyla stresten uzak durmanıza yardımcı olacak bir hobi bulun. Örneğin; İş çıkısı zamanınız varsa haftada birkaç gün yüzerek stresinizi atabilir, ev içerisinde boyama, puzzle yaparak el etkinliklerinizi aktif kullanabilir veya sessiz bir ortamda kitap okuyarak gün içerisinde yaşadığınız stresten uzaklaşarak zihninizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

zaman yönetimi nedir
4. Zamanınızı doğru kullanın
Eğer zaman yönetimi konusunda doğru bir planlama yapamıyorsanız stresli bir yaşamınızın olması normal. Örneğin,  çok geç saatte kalkarsanız işinize geç kalabilir, trafikte daha çok gerilebilir, iş yerinizde sorun yaşayabilir ve en önemlisi uykunuzu alamadığınız için uykusuzluğa bağlı olarak sağlıklı çalışamayarak beraberinde işinizde ve sosyal hayatınızda gerilmeler yaşayabilirsiniz. Bu nedenle her zaman aynı saatte yatmanız, uykunuzu alarak kalkmanız bu ve benzeri sıkıntıların yaşanmamasına ve kendinize daha fazla zaman ayırarak stresten uzak kalmanıza yardımcı olacaktır.

healthy nutrition
5. Sağlıklı beslenin
Sağlıklı beslenmek sadece sağlıklı bir bedene sahip olmamıza değil aynı zamanda sağlıklı düşünmemize ve stresten uzak durmamıza da yardımcı olacaktır. Özellikle kahvaltı yapmamak kan şekerimizin düşmesine neden olduğu için, stres seviyesini de yükseltmektedir. Bu nedenle sağlıklı besinler ile beslenerek gün içerisinde öğün atlamadan beslenmeye dikkat etmeniz her anlamda önemlidir. Bunun dışında kahve, kafeinli içecekler, çay ve çikolata gibi aşırı şekerli gıdalar stresin artmasına neden olmaktadır. Bu konuda tüketim miktarına dikkat ederek stres ile başa çıkma konusunda kendi önlemlerinizi kendiniz alabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar