Ana içeriğe atla

Stres Azaltma Yöntemleri

Büyük şehirlerde yaşamanın verdiği zorluklar, iş hayatının getirdiği stres, trafik, kişisel problemlerimiz vb. nedenler, hepsi gün içerisinde stres yaşamamızın temel sebeplerinden biridir. Hemen hemen her gün yaşadığımız bu stres ise ne yazık ki sağlığımızı olumsuz açıdan etkilemektedir. Kişiden kişiye farklı reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olan stres; saçlarının dökülmesine, psikolojik sıkıntıların yaşanmasına, strese dayalı iştahsızlık ya da fazla iştahın olmasıyla sağlıksız beslenmeye ve dolayısıyla kilo kontrolünün sağlanmamasına gibi birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya gelmemize neden olmaktadır.
Bu sebeple aşırı stresli olmamız, stresli yaşamamız sağlık sorunlarına neden olduğu için yaşam kalitemizin düşmesine de sebep olmaktadır. Ancak bu konuda dikkatli olmamız, en azından stresimizi bir nebze olsun kontrol altına almamız, yaşam kalitesinin yükselmesine, sağlık sorunlarının azalmasına yardımcı olacaktır. Peki, stresi azaltmak için ne yapabiliriz? İşte gün içerisinde stresten kurtulmanın 5 pratik yöntemi.
meditasyon
1. Derin nefes meditasyonu yapın
Eğer çok stresli olduğunuzu hisseder ve bunun kontrolden çıkmasından şüphe ederseniz öncelikli olarak derin derin nefes alın. Çünkü stres ile kaygılarınız artacak ve stresiniz daha da büyüyecektir. Ancak sadece derin nefes almak değil doğru bir şekilde nefes alıp vermeniz burada önemlidir. Derin nefes meditasyonu, her yerde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Dik oturun, sırtınızı rahat bir şekilde arkanıza yaslayın ve bir elinizi karnınızın üzerine koyun. Karnınızdan derin nefes alın ve ağzınızdan yavaş yavaş nefesinizi verin. Düzenli bir şekilde yaklaşık 5 dakika kadar yapacağınız bu yöntem vücuda daha fazla oksijen girmesine, dolayısıyla kalp ritminin normale dönmesine neden olacağı için stresin azalmasına yardımcı olacaktır.

kas gevşetme hareketleri
2. Kaslarınızı gevşetin
Stresli olduğumuz zaman hepimiz kaslarımızın özellikle boyun, sırt ve kollarımızın gerildiğini hissederiz. Aşırı stres, vücudumuzda farklı işleyişleri olan kasların genel ritminin bozulmasına neden olur. Dolayısıyla bedenimizi rahatlatmak zihnimizin rahatlamasına ve stresin ortadan kalmasına yardımcı olacaktır. Kendinizi en rahat hissettiğiniz pozisyonda oturun veya uzanın. Zihninizi sadece bedeninize odaklayın ve doğru şekilde burnunuzdan nefes alarak, nefesinizi ağzınızdan yavaşça verin. Yine aynı şekilde kendinizi rahat hissettiğiniz pozisyonda kaslarınızı zorlamadan el, kol, omuz ve boyun egzersizleri yaparak kaslarınızın gevşemesine yardımcı olun.

hobi edinmek
3. Yeni bir hobi edinin
Özellikle iş hayatının ve monotonluğun verdiği stresten şikâyetçi oluyorsanız mutlaka gün içerisinde aklınızı oyalayacak ve dolayısıyla stresten uzak durmanıza yardımcı olacak bir hobi bulun. Örneğin; İş çıkısı zamanınız varsa haftada birkaç gün yüzerek stresinizi atabilir, ev içerisinde boyama, puzzle yaparak el etkinliklerinizi aktif kullanabilir veya sessiz bir ortamda kitap okuyarak gün içerisinde yaşadığınız stresten uzaklaşarak zihninizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

zaman yönetimi nedir
4. Zamanınızı doğru kullanın
Eğer zaman yönetimi konusunda doğru bir planlama yapamıyorsanız stresli bir yaşamınızın olması normal. Örneğin,  çok geç saatte kalkarsanız işinize geç kalabilir, trafikte daha çok gerilebilir, iş yerinizde sorun yaşayabilir ve en önemlisi uykunuzu alamadığınız için uykusuzluğa bağlı olarak sağlıklı çalışamayarak beraberinde işinizde ve sosyal hayatınızda gerilmeler yaşayabilirsiniz. Bu nedenle her zaman aynı saatte yatmanız, uykunuzu alarak kalkmanız bu ve benzeri sıkıntıların yaşanmamasına ve kendinize daha fazla zaman ayırarak stresten uzak kalmanıza yardımcı olacaktır.

healthy nutrition
5. Sağlıklı beslenin
Sağlıklı beslenmek sadece sağlıklı bir bedene sahip olmamıza değil aynı zamanda sağlıklı düşünmemize ve stresten uzak durmamıza da yardımcı olacaktır. Özellikle kahvaltı yapmamak kan şekerimizin düşmesine neden olduğu için, stres seviyesini de yükseltmektedir. Bu nedenle sağlıklı besinler ile beslenerek gün içerisinde öğün atlamadan beslenmeye dikkat etmeniz her anlamda önemlidir. Bunun dışında kahve, kafeinli içecekler, çay ve çikolata gibi aşırı şekerli gıdalar stresin artmasına neden olmaktadır. Bu konuda tüketim miktarına dikkat ederek stres ile başa çıkma konusunda kendi önlemlerinizi kendiniz alabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019