Ana içeriğe atla

Stres Azaltma Yöntemleri

Büyük şehirlerde yaşamanın verdiği zorluklar, iş hayatının getirdiği stres, trafik, kişisel problemlerimiz vb. nedenler, hepsi gün içerisinde stres yaşamamızın temel sebeplerinden biridir. Hemen hemen her gün yaşadığımız bu stres ise ne yazık ki sağlığımızı olumsuz açıdan etkilemektedir. Kişiden kişiye farklı reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olan stres; saçlarının dökülmesine, psikolojik sıkıntıların yaşanmasına, strese dayalı iştahsızlık ya da fazla iştahın olmasıyla sağlıksız beslenmeye ve dolayısıyla kilo kontrolünün sağlanmamasına gibi birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya gelmemize neden olmaktadır.
Bu sebeple aşırı stresli olmamız, stresli yaşamamız sağlık sorunlarına neden olduğu için yaşam kalitemizin düşmesine de sebep olmaktadır. Ancak bu konuda dikkatli olmamız, en azından stresimizi bir nebze olsun kontrol altına almamız, yaşam kalitesinin yükselmesine, sağlık sorunlarının azalmasına yardımcı olacaktır. Peki, stresi azaltmak için ne yapabiliriz? İşte gün içerisinde stresten kurtulmanın 5 pratik yöntemi.
meditasyon
1. Derin nefes meditasyonu yapın
Eğer çok stresli olduğunuzu hisseder ve bunun kontrolden çıkmasından şüphe ederseniz öncelikli olarak derin derin nefes alın. Çünkü stres ile kaygılarınız artacak ve stresiniz daha da büyüyecektir. Ancak sadece derin nefes almak değil doğru bir şekilde nefes alıp vermeniz burada önemlidir. Derin nefes meditasyonu, her yerde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Dik oturun, sırtınızı rahat bir şekilde arkanıza yaslayın ve bir elinizi karnınızın üzerine koyun. Karnınızdan derin nefes alın ve ağzınızdan yavaş yavaş nefesinizi verin. Düzenli bir şekilde yaklaşık 5 dakika kadar yapacağınız bu yöntem vücuda daha fazla oksijen girmesine, dolayısıyla kalp ritminin normale dönmesine neden olacağı için stresin azalmasına yardımcı olacaktır.

kas gevşetme hareketleri
2. Kaslarınızı gevşetin
Stresli olduğumuz zaman hepimiz kaslarımızın özellikle boyun, sırt ve kollarımızın gerildiğini hissederiz. Aşırı stres, vücudumuzda farklı işleyişleri olan kasların genel ritminin bozulmasına neden olur. Dolayısıyla bedenimizi rahatlatmak zihnimizin rahatlamasına ve stresin ortadan kalmasına yardımcı olacaktır. Kendinizi en rahat hissettiğiniz pozisyonda oturun veya uzanın. Zihninizi sadece bedeninize odaklayın ve doğru şekilde burnunuzdan nefes alarak, nefesinizi ağzınızdan yavaşça verin. Yine aynı şekilde kendinizi rahat hissettiğiniz pozisyonda kaslarınızı zorlamadan el, kol, omuz ve boyun egzersizleri yaparak kaslarınızın gevşemesine yardımcı olun.

hobi edinmek
3. Yeni bir hobi edinin
Özellikle iş hayatının ve monotonluğun verdiği stresten şikâyetçi oluyorsanız mutlaka gün içerisinde aklınızı oyalayacak ve dolayısıyla stresten uzak durmanıza yardımcı olacak bir hobi bulun. Örneğin; İş çıkısı zamanınız varsa haftada birkaç gün yüzerek stresinizi atabilir, ev içerisinde boyama, puzzle yaparak el etkinliklerinizi aktif kullanabilir veya sessiz bir ortamda kitap okuyarak gün içerisinde yaşadığınız stresten uzaklaşarak zihninizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

zaman yönetimi nedir
4. Zamanınızı doğru kullanın
Eğer zaman yönetimi konusunda doğru bir planlama yapamıyorsanız stresli bir yaşamınızın olması normal. Örneğin,  çok geç saatte kalkarsanız işinize geç kalabilir, trafikte daha çok gerilebilir, iş yerinizde sorun yaşayabilir ve en önemlisi uykunuzu alamadığınız için uykusuzluğa bağlı olarak sağlıklı çalışamayarak beraberinde işinizde ve sosyal hayatınızda gerilmeler yaşayabilirsiniz. Bu nedenle her zaman aynı saatte yatmanız, uykunuzu alarak kalkmanız bu ve benzeri sıkıntıların yaşanmamasına ve kendinize daha fazla zaman ayırarak stresten uzak kalmanıza yardımcı olacaktır.

healthy nutrition
5. Sağlıklı beslenin
Sağlıklı beslenmek sadece sağlıklı bir bedene sahip olmamıza değil aynı zamanda sağlıklı düşünmemize ve stresten uzak durmamıza da yardımcı olacaktır. Özellikle kahvaltı yapmamak kan şekerimizin düşmesine neden olduğu için, stres seviyesini de yükseltmektedir. Bu nedenle sağlıklı besinler ile beslenerek gün içerisinde öğün atlamadan beslenmeye dikkat etmeniz her anlamda önemlidir. Bunun dışında kahve, kafeinli içecekler, çay ve çikolata gibi aşırı şekerli gıdalar stresin artmasına neden olmaktadır. Bu konuda tüketim miktarına dikkat ederek stres ile başa çıkma konusunda kendi önlemlerinizi kendiniz alabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019