Bipolar Bozukluk Nedir?

Depresyon

Halk arasında manik depresif olarak bilinen iki uçlu duygudurum bozukluğuna bipolar bozukluk denir. Hastalık kendi içinde bipolar 1, bipolar 2, hipomani gibi farklı epizotlarda görülür. Dünya’da yapılan araştırmalarda her 50 kişiden birinin bu hastalıktan etkilendiği görülmüştür.
Bipolar Kimlerde Görülür?
Günümüzde en sık karşılaşılan psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Bipolar bozukluk kişilerde genelde ergenlikten erişkinliğe geçiş döneminde başlar ve ömür boyu etkisini gösterebilir. Kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülen hastalık ırk, eğitim, kazanç ve meslek ayrımından bağımsız olarak hemen herkeste görülebilir.
Kalıtımın Bipolar Bozuklukta Önemi
Bipolar bozukluk şeker, kalp hastalığı gibi tıbbi bir hastalık olup, kişinin beynini dolayısıyla duygudurumu etkileyen bir hastalıktır. Hastalığın sebebi kesin olarak bilinmese de yapılan araştırmalar genetik faktörlerin etkili olduğu ve hastalığın birçok vakada kalıtım yoluyla geçtiğini ortaya koymuştur. Bipolar bozukluğu teşhisi konmuş bireylerin %60’ından fazlasının akrabalarından en az birinde bu hastalık görülmüştür.
Bipolar Hastalığın Belirtileri
Hastalık genelde iki farklı dönemde görülür. Duygudurumda taşkınlık, aşırı ve hızlı konuşma, ani saldırganlık, artan yaratıcılık, azalan uyku, artan cinsel ilgi, kişinin kendini önemli biri olarak görmesi, özgüven artışı, artan para harcama gibi belirtiler mani dönemi işaretleridir. Mani dönemini takip eden depresyon döneminin belli başlı belirtileri ise azalan cinsel arzu, yorgunluk, bitkinlik, enerji eksikliği, artan alkol tüketimi, bedensel rahatsızlık, alınganlık, azalan kendine güven, kendine zarar verme ve intihar düşüncesidir.
Mani dönemleri kişiden kişiye yoğunluk derecesine göre farklılık gösterir ve bireyin yaratıcılığı tetiklediği için çoğu zaman hasta kendinde bir sorun olduğunu hissetmez. Genelde mani döneminde kendine özgü davranışlardan uzaklaşan hastalarda mani şiddetlendikçe muhakeme ve algı bozuklukları da görülebilir. Çok şiddetli mani dönemlerinde kişi hezeyan ve halüsinasyon gibi psikotik belirtiler yaşayabilir.
Tedavi Yöntemleri
Bipolar hastalık tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bipolar teşhisi konmuş bireylerin büyük bölümü gündelik yaşamlarına devam edebilmektir. Hastalığın tedavisinde en etkin yol ilaç tedavisidir. İlaçlar beynin işleyişini düzenleyerek kişinin duygudurumunu düzenler ve hastalık belirtilerini en aza indirir. İlaç tedavisi dışında diğer etkin tedavi yöntemi psikoterapidir.  

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Kızima bu teşhis kondu. Daha fazla bu konuyla ilgili yazarsaniz cok sevinirim. Sevim

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kızınıza şifalar diliyorum. Önerinizi dikkate alarak bu konu üzerine daha fazla yazmaya çalışacağız. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

      Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.