Ana içeriğe atla

Beyni Hastalıklardan Koruyan Besinler Nelerdir?

beyin hastalıkları
İyi bir beslenme, organizmada farklı özelliklere sahip olan bazı maddeleri içermelidir. Bu maddelerin çoğunluğu enerji verici fonksiyonlara sahip maddelerdir. Kanda glikoz eksikliği söz konusu olduğunda nöron en hassas hücredir denebilir. Bunun nedeni, nöronların diğer hücrelerin ve glikozun sahip olduğu depolama alanına sahip olmamasıdır. Sonuç olarak bu durumda şiddetli hipoglisemi eninde sonunda komaya neden olacaktır. Şimdi beyni hastalıklardan koruyan besinler nelerdir? Sorusuna daha ayrıntılı olarak bakalım ve bu maddelerin hangi besinlerde bulunabileceğinden söz edelim.

Antioksidanlar

Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getiren kimyasal maddelerdir. Bu etkisizleştirme olmazsa serbest radikaller hücre duvarına ve sonrasında da genetik materyale saldırırlar. Bu nedenle, ilk aşamanın sonucu olarak hastalıklar ortaya çıkabilir. Antioksidanlar hastalık önleyici unsurlardır. Bundan ötürü de bu kimyasallar beyin sağlığının sürdürülmesine katkı sağlarlar. 
Peki, antioksidanları nerede bulabiliriz? Antioksidanlar aşağıdaki gıdalarda bulunmaktadırlar:

Meyveler: Kuru erik, kuru üzüm, kızılcık, kuş üzümü, ahududu, portakal, üzüm, kiraz, kivi, greyfurt, elma, muz, kayısı, şeftali, armut, kavun, karpuz,

Sebzeler: Lahana, ıspanak, pancar, soğan, mısır, patlıcan, karnabahar, taze fasulye, domates, kabak, kereviz, salatalık, sarımsak

Diğer yiyecekler: Tahıllar, mantarlar, alabalık ya da somon, yeşil çay, safran, yumurta, bitkisel yağlar (özellikle E vitamini yönünden zengin olanlar)

antioksidan içeren besinler
B9 Vitamini

Folik asit ya da B9 vitamini hücrelerin normal gelişiminde bulunan bir vitamindir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar depresyondaki insanların kan değerlerindeki folik asit oranının düşük seviyelerde olduğunu göstermektedir. Bu yüzden bilim insanları folik asidin insan bedeni için önemli role sahip bir vitamin olduğunu belirtmektedirler. Folik asit ıspanak ve brokoli gibi sebzelerde, portakal gibi meyvelerde tahıllarda ve ekmek mayasında bulunmaktadır.

B6 Vitamini

Prioksidin ya da B6 vitamininin organizmada çeşitli rolleri olmasının yanında, ayrıca amino asitler, proteinler, steroidler, yağ ve hemoglobin sağlayarak bağışıklık sisteminin uygun şekilde çalışır kalmasını sağlarlar. Bunun yanı sıra B6 vitamini hafızayı güçlendirir. B6 vitamini, mayalar, tahıllar, süt, yumurta, balık, muz, avokado ve yemişlerde bol miktarda bulunmaktadır.  

B12 Vitamini

B12 vitamini, kansızlık ve halsizlik üzerinde önleyici bir etkiye sahiptir. B12 vitamini tavuk, kırmızı et, domuz eti (özellikle domuz ciğeri) ve yumurtada bulunmaktadır.

Fosfatidilserin

Fosfatidilserin, özellikle beyinde ve hücre duvarında bulunan bir fosfolipittir. Fosfatidilserin hafızayı gençleştirir. Bu madde özellikle çikolata yenilerek elde edilebilen lesitinde bulunmaktadır.

E Vitamini

Tokoferol ya da E vitamini, soya, mısır, domates, yeşil sebzeler, tahıl tohumları, ay çekirdeği ve fıstık gibi güçlü antioksidanlarda bulunmaktadır.

C Vitamini

C vitamini çok sayıda önemli metabolizma için esas besinleri ve organizmalarımızın normal fonksiyonlarında çalışabilmesi için hayati öneme sahip olan sinirtaşıyıcı sentezlerini içermektedir. C vitamini alınabilecek besin aralığı ise oldukça geniştir. Bunlardan bazıları şöyledir:

Meyve ve Sebzeler: Portakal, limon, kavun, ahududu, mandalina, çarkıfelek meyvesi, mango, ananas, üzüm, kayısı, greyfurt, ıspanak, kabak, domates

Etler: karaciğer, beyin, kuzu eti, fisto, kuzu yüreği, yumurta ve süt

Bitkiler: Kuşburnu ve ormanaltı bitkileri 

Selenyum

Selenyum küçük miktarlarda bulunan ve sağlığımız için olumlu etkileri olan bir mineraldir. Bu mineral özellikle selenyum açısından zengin olan topraklarda yetişen bitkilerde bulunmasının yanı sıra yumurta, tavuk, kırmızı et ve sarımsakta da bulunmaktadır.

Koenzim Q10

Koenzim, vücudumuzdaki her bir hücrede bulunmaktadır ve iki büyük fonksiyonu yerine getirir: Birincisi enerji üretim sürecini işaret ederler ve güçlü antioksidandırlar. İkincisi ise uskumru ve sardunya gibi yağlı balıklarda, yürek, karaciğer, böbrek gibi sakatatlar ile yumurta, soya fasulyesi ve yer fıstığında bulunmaktadır.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019