Beyni Hastalıklardan Koruyan Besinler Nelerdir?

beyin hastalıkları
İyi bir beslenme, organizmada farklı özelliklere sahip olan bazı maddeleri içermelidir. Bu maddelerin çoğunluğu enerji verici fonksiyonlara sahip maddelerdir. Kanda glikoz eksikliği söz konusu olduğunda nöron en hassas hücredir denebilir. Bunun nedeni, nöronların diğer hücrelerin ve glikozun sahip olduğu depolama alanına sahip olmamasıdır. Sonuç olarak bu durumda şiddetli hipoglisemi eninde sonunda komaya neden olacaktır. Şimdi beyni hastalıklardan koruyan besinler nelerdir? Sorusuna daha ayrıntılı olarak bakalım ve bu maddelerin hangi besinlerde bulunabileceğinden söz edelim.

Antioksidanlar

Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getiren kimyasal maddelerdir. Bu etkisizleştirme olmazsa serbest radikaller hücre duvarına ve sonrasında da genetik materyale saldırırlar. Bu nedenle, ilk aşamanın sonucu olarak hastalıklar ortaya çıkabilir. Antioksidanlar hastalık önleyici unsurlardır. Bundan ötürü de bu kimyasallar beyin sağlığının sürdürülmesine katkı sağlarlar. 
Peki, antioksidanları nerede bulabiliriz? Antioksidanlar aşağıdaki gıdalarda bulunmaktadırlar:

Meyveler: Kuru erik, kuru üzüm, kızılcık, kuş üzümü, ahududu, portakal, üzüm, kiraz, kivi, greyfurt, elma, muz, kayısı, şeftali, armut, kavun, karpuz,

Sebzeler: Lahana, ıspanak, pancar, soğan, mısır, patlıcan, karnabahar, taze fasulye, domates, kabak, kereviz, salatalık, sarımsak

Diğer yiyecekler: Tahıllar, mantarlar, alabalık ya da somon, yeşil çay, safran, yumurta, bitkisel yağlar (özellikle E vitamini yönünden zengin olanlar)

antioksidan içeren besinler
B9 Vitamini

Folik asit ya da B9 vitamini hücrelerin normal gelişiminde bulunan bir vitamindir. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar depresyondaki insanların kan değerlerindeki folik asit oranının düşük seviyelerde olduğunu göstermektedir. Bu yüzden bilim insanları folik asidin insan bedeni için önemli role sahip bir vitamin olduğunu belirtmektedirler. Folik asit ıspanak ve brokoli gibi sebzelerde, portakal gibi meyvelerde tahıllarda ve ekmek mayasında bulunmaktadır.

B6 Vitamini

Prioksidin ya da B6 vitamininin organizmada çeşitli rolleri olmasının yanında, ayrıca amino asitler, proteinler, steroidler, yağ ve hemoglobin sağlayarak bağışıklık sisteminin uygun şekilde çalışır kalmasını sağlarlar. Bunun yanı sıra B6 vitamini hafızayı güçlendirir. B6 vitamini, mayalar, tahıllar, süt, yumurta, balık, muz, avokado ve yemişlerde bol miktarda bulunmaktadır.  

B12 Vitamini

B12 vitamini, kansızlık ve halsizlik üzerinde önleyici bir etkiye sahiptir. B12 vitamini tavuk, kırmızı et, domuz eti (özellikle domuz ciğeri) ve yumurtada bulunmaktadır.

Fosfatidilserin

Fosfatidilserin, özellikle beyinde ve hücre duvarında bulunan bir fosfolipittir. Fosfatidilserin hafızayı gençleştirir. Bu madde özellikle çikolata yenilerek elde edilebilen lesitinde bulunmaktadır.

E Vitamini

Tokoferol ya da E vitamini, soya, mısır, domates, yeşil sebzeler, tahıl tohumları, ay çekirdeği ve fıstık gibi güçlü antioksidanlarda bulunmaktadır.

C Vitamini

C vitamini çok sayıda önemli metabolizma için esas besinleri ve organizmalarımızın normal fonksiyonlarında çalışabilmesi için hayati öneme sahip olan sinirtaşıyıcı sentezlerini içermektedir. C vitamini alınabilecek besin aralığı ise oldukça geniştir. Bunlardan bazıları şöyledir:

Meyve ve Sebzeler: Portakal, limon, kavun, ahududu, mandalina, çarkıfelek meyvesi, mango, ananas, üzüm, kayısı, greyfurt, ıspanak, kabak, domates

Etler: karaciğer, beyin, kuzu eti, fisto, kuzu yüreği, yumurta ve süt

Bitkiler: Kuşburnu ve ormanaltı bitkileri 

Selenyum

Selenyum küçük miktarlarda bulunan ve sağlığımız için olumlu etkileri olan bir mineraldir. Bu mineral özellikle selenyum açısından zengin olan topraklarda yetişen bitkilerde bulunmasının yanı sıra yumurta, tavuk, kırmızı et ve sarımsakta da bulunmaktadır.

Koenzim Q10

Koenzim, vücudumuzdaki her bir hücrede bulunmaktadır ve iki büyük fonksiyonu yerine getirir: Birincisi enerji üretim sürecini işaret ederler ve güçlü antioksidandırlar. İkincisi ise uskumru ve sardunya gibi yağlı balıklarda, yürek, karaciğer, böbrek gibi sakatatlar ile yumurta, soya fasulyesi ve yer fıstığında bulunmaktadır.


Yorum Gönder

0 Yorumlar