Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti çekmesi
Diş eti çekilmesi hastalığı belirtilerinden ilki, diş çevresinde bulunan diş eti dokusunda görülen azalmadır. Bunun yanı sıra normalde dişin üst kısmında olması gereken diş eti çizgisinin hastalıkla birlikte aşağıya doğru inmesi de hastalığın tipik belirtilerinden biridir. Diş eti çekilmesi hastalığı, yaşlanma sürecinin normal bir parçası olarak değerlendirilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık genel olarak 40 yaşının üzerindeki yetişkinlerde görülmekle birlikte bazı insanlarda farklı faktörlere bağlı olarak çocukluk çağında da başlayabilir.

Diş Eti Çekilmesinin Belirtileri Nelerdir?

Eğer diş eti çekilmesi hastalığının olup olmadığı anlaşılmak isteniyorsa, buna dişlerin üst kısmına yakın diş eti çizgilerini kontrol ederek başlamak gerekmektedir. Eğer diş eti çizgisinin altında bir çentik hissediyorsanız, bu diş eti çekilmesinin başladığının bir işareti olarak değerlendirilebilir. Öyle ki bu durum sağlıklı dişlerinizin çürümesini de hızlandırabilir.

Dişlerinizi fırçalarken diş etlerinizde kızarma, şişme ve acıma hissi oluşabilir. Ayrıca dişleriniz eskisine göre daha zayıf hale gelebilir.

Sıcak ya da soğuk bir şeyler yerken ya da içerken dişlerinizde sızlama hissediyorsanız yine bu da diş eti çekilmesini işaret edebilecek belirtilerden biridir.

Diş etlerinizin normalden daha uzun göründüğünü ve diş etlerinizde kasılmanın başladığını hissediyorsanız dişlerinizde diş eti çekmesi görülme ihtimali oldukça yüksektir.

Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir?

 • Genetik ve kalıtsal nedenler
 • Diş fırçasının dişleri aşındırması ya da dişlerin bastırılarak sert biçimde fırçalanması
 • Diş eti ile ilgili hastalıklar
 • Düzenli şekilde diş ve ağız bakımının yapılmaması
 • Diş eti çizgisinde aşırı plag oluşumu
 • Kadınlarda hormonsal değişimler
 • Çarpık dişler
 • Sigara kullanımı
 • Ağız içi ya da çevresine takılan piercingler
 • Kötü beslenme, stres ve uyku bozukluğu


Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Fosfor, magnezyum, kalsiyum, B vitamini, C vitamini gibi besin takviyeleri diş eti dokularının onarılması ve çürümenin engellenmesi için uzman bir hekim tarafından reçeteyle yazılabilir.

Dişçiniz dişlerinizin maruz kaldıkları aşırı hassasiyeti gidermek için, orta florüdlü diş macunu ya da hassaslaşmış bölgeye sürülmesi için ağız merhemi yazabilir.

Dişlerde plag oluşması durumunda, dişlerin düzenli olarak temizlenmesi önerilmektedir. Amalgam ya da altın gibi kompozit rezinler veya diğer metal dolgular bir dişçi tarafından dişe uygulanabilir.

Diş eti çekmesi hastalığının giderilmesi için popüler yöntemlerden biri de dişlerin alt bölümünde oluşan boşlukların koruyucu materyal ile doldurulmasıdır.

Diş Eti Çekilmesine Karşı Koruyucu Önlemler

 • Dişler olabildiğince yumuşak uçlu diş fırçalarıyla dişe baskı uygulamadan, hafif bir süpürme hareketiyle, fırçalanmalıdır.

 • Uzun dönemde diş fırçalanırken yatay fırça dokunuşlarından kaçınılmalıdır. Yukarı aşağı hareketlerle diş fırçalanırken fazla bastırılmadan dişler nazikçe fırçalanmalıdır.

 • Diş fırçalamak kadar diş ipi kullanımının da çok önemli olduğu ve diş eti çekilmesinin yavaşlatılması ve önlenmesinde etkili olduğu unutulmamalıdır.

 • Diş gıcırdatma ve farkında olmadan dişlerin birbirine baskı uygulamasının önüne geçilmelidir.

 • Diş etlerine karanfil yağı uygulanması ve tuzlu su ile ağzın düzenli olarak gargara yapılması, bu hastalığın doğal yollarla diş etlerinize vereceği zararın minimum düzeyde tutulması için uygulanması gereken yöntemlerden biridir.

Yorum Gönder

2 Yorumlar

 1. Bende de bu belirtilerden bazıları var diş etlerimde kanamada var. Diş eti çekmesi olabilir mi acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunun için bir teşhiste bulunmamız doğru olmaz. Bir diş hekimine görünmenizde fayda var.

   Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.