Ana içeriğe atla

Göz Ağrısı Neden Olur?

Göz ağrısı neden olur
Göz ağrısı nedenleri üzerine konuşmak, bu önemli sorunun altında yatan sebeplerin incelenmesiyle tam olarak anlaşılabilecek bir konudur. Göz ağrısı, bir kişinin çevresindeki nesneleri açık şekilde görememesine neden olan ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir ağrı çeşididir. Göz ağrısına genellikle iltihap, yanma ve şişme eşlik eder. Göz ağrısı, hemen her yaş grubunda görülen ve cinsiyete bağlı olmaksızın oluşabilen bir ağrıdır.

Göz Ağrısının Nedenleri?

Göz nezlesi, gözağrılarının en yaygın nedenlerinden biridir. Göz nezlesi, gözkapağı ve göz yuvarlağının parçalarını kaplayan ve göz sümüksel zarı da denilen ince zarda meydana gelen bir tür göz iltihabıdır. Temel olarak 3 farklı tip göz nezlesi vardır: Bunlardan ilki bakteriyel, ikincisi virüssel ve üçüncüsü ise alerjenler ya da sabun, şampuan gibi sert kimyasalların tetiklemesi sonucu oluşan kimyasal göz nezlesidir.

Yukarıda belirtilen 3 durumda da göz ve çevresi kaşınır ve kızarır. Ayrıca göz akıntısı da görülebilir. Bulaşıcı göz nezlesi, tabiatı gereği son derece bulaşıcı bir hastalıktır ve bir kişiden diğerine kolayca bulaşabilir. Bu bulaşmanın en büyük nedeni, doğrudan diğer insanlarla temas ya da başkalarının kullandığı havlu vs. kişisel eşyaların kullanılmasıdır.

Duman, toz, kirlilik ve polen tanecikleri de bu alerjilerin temel tetikleyicisidir. Alerjiler çoğunlukla yazın, bu parçacıkların havada asılı kalması ve gözlerle temas etmesi neticesinde meydana gelir. Göz nezlesinin 2 yaygın belirtisi, sürekli kaşıntı ve gözlerde sulanma olarak ifade edilebilir. Gözler bu dönemde ışığa maruz kaldığında ağrır ve ışığa karşı aşırı hassas olurlar. Diğer belirtiler ise, burun akıntısı ve boğaz ağrısının gözlenmesidir.

Gözlerimiz, gözün kayganlaşmasını sağlayan ince bir gözyaşı tabakasıyla kaplıdır. Gözün içinde bulunan ve gözyaşı üreten gözyaşı bezleri bu üretimi kestiğinde ise “kuru göz” olarak bilinen hastalık meydana gelir.

Bunlara ek olarak, gözlerde oluşan aşırı gerilim de gözlerde ağrımaya neden olabilir. Eğer uzun saatler boyunca bilgisayar ya da televizyona bakılırsa, gözler yorulma ve bitkinliğe meyilli hale gelirler. Bunun nedeni, bu tür eylemleri gerçekleştirirken gözler normalde olduğunda çok daha az kırpıştırılır ve bu da gözlerde kurumanın oluşmasına neden olur. Bu da sonuç olarak, gözlerin bulanık görmesine ve baş ağrısına sebep olur. Eğer kapalı bir ortamdaki havaya sürekli olarak maruz kalınıyorsa, bu belirtiler daha da şiddetli olabilirler.

Göz Ağrısı Nasıl Geçer?

Göz ağrıları çoğunlukla gözde kaşınma, sulanma ve kızarma ile birlikte görülürler. Enfeksiyon, başlamasının ardından 3-4 gün içerisinde zirve noktasına ulaşır ve genellikle de 10 ile 14 gün arası bir süre içerisinde azalmaya başlar.

Tıbbi Olarak Göz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavinin ilk adımı öncelikle uzman bir göz doktoru ziyaret etmektir. Doktorunuz göz ağrınızın tedavisi için özel olarak yapılmış olan merhemleri ve bazı damlaları reçetenize yazabilir. Bu merhemler bakteriyel göz nezlesi için bir antibiyotik olan kloramfenikol içerirler. Bunun yanı sıra doktorunuz size bazı antiviral ya da iltihap sökücü ilaçlar da verebilir.

Göz Ağrısı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Göz ağrısını evde tedavi edebilecek olan birçok doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan biri rendelenmiş çiğ elmanın göz kapaklarının üzerine uygulanmasıdır. Göz ağrısını geçirmenin en kolay ve etkili yollarından biri ise, göz kapaklarının üzerine 30 dakika kadar dilimlenmiş salatalık uygulamaktır. Bunun dışında bir diğer yol ise, gül suyuna batırılmış pamuk topunun göz kapağı üzerine uygulanmasıdır.

Evde göz ağrısı tedavilerinden bir başkası ise, kaynamış suya biraz tuz atıldıktan sonra pamuğun bu suya batırılmasıdır. Pamuk 5 dakika kadar göz kapağı üzerine fazla bastırılmadan tutulur ve göz ağrısını dindirebilir.

Göz ağrısını dindirmek için kullanılabilecek bir diğer doğal yöntem ise, soyulmuş ve dilimlenmiş patatesin 15 dakika kadar göz kapakları üzerine uygulanmasıdır. Eğer gerekiyorsa gözler temiz suyla iyice yıkandıktan sonra bu işlem bir kez daha uygulanabilir.


Unutmamak gerekir ki göz sağlığı için en önemli etkenlerden biri daima ellerin temiz tutulması ve kirli ellerle gözlerimize dokunmamaktır. Ayrıca enfeksiyonların yayılmasına engel olmak için mendil, havlu ve diğer kişisel eşyalar başkalarıyla ortak olarak kullanılmamalıdır. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019