Göz Ağrısı Neden Olur?

Göz ağrısı neden olur
Göz ağrısı nedenleri üzerine konuşmak, bu önemli sorunun altında yatan sebeplerin incelenmesiyle tam olarak anlaşılabilecek bir konudur. Göz ağrısı, bir kişinin çevresindeki nesneleri açık şekilde görememesine neden olan ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir ağrı çeşididir. Göz ağrısına genellikle iltihap, yanma ve şişme eşlik eder. Göz ağrısı, hemen her yaş grubunda görülen ve cinsiyete bağlı olmaksızın oluşabilen bir ağrıdır.

Göz Ağrısının Nedenleri?

Göz nezlesi, gözağrılarının en yaygın nedenlerinden biridir. Göz nezlesi, gözkapağı ve göz yuvarlağının parçalarını kaplayan ve göz sümüksel zarı da denilen ince zarda meydana gelen bir tür göz iltihabıdır. Temel olarak 3 farklı tip göz nezlesi vardır: Bunlardan ilki bakteriyel, ikincisi virüssel ve üçüncüsü ise alerjenler ya da sabun, şampuan gibi sert kimyasalların tetiklemesi sonucu oluşan kimyasal göz nezlesidir.

Yukarıda belirtilen 3 durumda da göz ve çevresi kaşınır ve kızarır. Ayrıca göz akıntısı da görülebilir. Bulaşıcı göz nezlesi, tabiatı gereği son derece bulaşıcı bir hastalıktır ve bir kişiden diğerine kolayca bulaşabilir. Bu bulaşmanın en büyük nedeni, doğrudan diğer insanlarla temas ya da başkalarının kullandığı havlu vs. kişisel eşyaların kullanılmasıdır.

Duman, toz, kirlilik ve polen tanecikleri de bu alerjilerin temel tetikleyicisidir. Alerjiler çoğunlukla yazın, bu parçacıkların havada asılı kalması ve gözlerle temas etmesi neticesinde meydana gelir. Göz nezlesinin 2 yaygın belirtisi, sürekli kaşıntı ve gözlerde sulanma olarak ifade edilebilir. Gözler bu dönemde ışığa maruz kaldığında ağrır ve ışığa karşı aşırı hassas olurlar. Diğer belirtiler ise, burun akıntısı ve boğaz ağrısının gözlenmesidir.

Gözlerimiz, gözün kayganlaşmasını sağlayan ince bir gözyaşı tabakasıyla kaplıdır. Gözün içinde bulunan ve gözyaşı üreten gözyaşı bezleri bu üretimi kestiğinde ise “kuru göz” olarak bilinen hastalık meydana gelir.

Bunlara ek olarak, gözlerde oluşan aşırı gerilim de gözlerde ağrımaya neden olabilir. Eğer uzun saatler boyunca bilgisayar ya da televizyona bakılırsa, gözler yorulma ve bitkinliğe meyilli hale gelirler. Bunun nedeni, bu tür eylemleri gerçekleştirirken gözler normalde olduğunda çok daha az kırpıştırılır ve bu da gözlerde kurumanın oluşmasına neden olur. Bu da sonuç olarak, gözlerin bulanık görmesine ve baş ağrısına sebep olur. Eğer kapalı bir ortamdaki havaya sürekli olarak maruz kalınıyorsa, bu belirtiler daha da şiddetli olabilirler.

Göz Ağrısı Nasıl Geçer?

Göz ağrıları çoğunlukla gözde kaşınma, sulanma ve kızarma ile birlikte görülürler. Enfeksiyon, başlamasının ardından 3-4 gün içerisinde zirve noktasına ulaşır ve genellikle de 10 ile 14 gün arası bir süre içerisinde azalmaya başlar.

Tıbbi Olarak Göz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavinin ilk adımı öncelikle uzman bir göz doktoru ziyaret etmektir. Doktorunuz göz ağrınızın tedavisi için özel olarak yapılmış olan merhemleri ve bazı damlaları reçetenize yazabilir. Bu merhemler bakteriyel göz nezlesi için bir antibiyotik olan kloramfenikol içerirler. Bunun yanı sıra doktorunuz size bazı antiviral ya da iltihap sökücü ilaçlar da verebilir.

Göz Ağrısı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Göz ağrısını evde tedavi edebilecek olan birçok doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan biri rendelenmiş çiğ elmanın göz kapaklarının üzerine uygulanmasıdır. Göz ağrısını geçirmenin en kolay ve etkili yollarından biri ise, göz kapaklarının üzerine 30 dakika kadar dilimlenmiş salatalık uygulamaktır. Bunun dışında bir diğer yol ise, gül suyuna batırılmış pamuk topunun göz kapağı üzerine uygulanmasıdır.

Evde göz ağrısı tedavilerinden bir başkası ise, kaynamış suya biraz tuz atıldıktan sonra pamuğun bu suya batırılmasıdır. Pamuk 5 dakika kadar göz kapağı üzerine fazla bastırılmadan tutulur ve göz ağrısını dindirebilir.

Göz ağrısını dindirmek için kullanılabilecek bir diğer doğal yöntem ise, soyulmuş ve dilimlenmiş patatesin 15 dakika kadar göz kapakları üzerine uygulanmasıdır. Eğer gerekiyorsa gözler temiz suyla iyice yıkandıktan sonra bu işlem bir kez daha uygulanabilir.


Unutmamak gerekir ki göz sağlığı için en önemli etkenlerden biri daima ellerin temiz tutulması ve kirli ellerle gözlerimize dokunmamaktır. Ayrıca enfeksiyonların yayılmasına engel olmak için mendil, havlu ve diğer kişisel eşyalar başkalarıyla ortak olarak kullanılmamalıdır. 

Yorum Gönder

0 Yorumlar