Ruj Kansere Neden Olur Mu?

ruj ve kanser
Ruj günümüzde birçok kadın tarafından günlük hayatta sıkça kullanılan ve içerisinde çok sayıda kimyevi madde bulunan bir kozmetik ürünüdür. Peki, dünya genelinde çok popüler bir güzellik malzemesi olan bu ürün insan sağlığı için zararlı mıdır? Bu yazımızda ruj kansere neden olur mu? Sorusunu yanıtlayarak bu konuyu aydınlatmaya çalışacağız.

Ruj, çoğunlukla zararsızdır; fakat içeriğinde bulunan bazı bileşenler deri hastalıkları ve kanser riskini yükseltebilir. Tabii bu şu an için bir iddianın ötesinde değildir ve henüz somut delillerle desteklenmemektedir. Şimdi ruj ve kanser riski arasındaki ilişkiye daha yakından göz atalım.

Ruj Ve Kanser Riski

Rujda Bulunan Toksik Metaller Nelerdir?

Kaliforniya ve Berkeley Üniversiteleri tarafından yapılan son çalışmalarda araştırmacılar, süpermarketlerde bulunan 32 adet farklı ruju test etmişlerdir. Araştırmanın sonucunda araştırmacılar rujların büyük kısmında krom, kurşun, kadmiyum ve alüminyum gibi toksik metallerin bulunduğunu tespit etmişlerdir. Ayrıca bu metallerin yoğunluğunun da dikkatlerden kaçmayacak kadar yüksek olduğu görülmüştür. Şayet bu toksiklere uzun süre maruz kalınması halinde, bu maddeler özellikle cildin çeşitli metallere maruz kalmasına neden olabilirler. Örneğin kanserojen bir madde olan krom mide kanserine neden olabilir. Kadmiyum ise, akciğer kanseriyle ilişkilendirilebilir. Bunun yanı sıra, rujlarda en çok bulunan madde olan kurşunun ise vücut için tehlikeli bir madde olduğu düşünülmektedir.

Rujda Bulunan Kurşun Önemli Bir Sorun mudur?

Kurşun, rujlarda bulunan baskın metallerden biridir. Bu alanda yapılan bazı çalışmalar birçok rujda normal miktardan daha yüksek miktarda kurşun bulunduğu yönündeki bulgulardan söz etmektedir. Miktarların bu şekilde yüksek olması ise haklı olarak birçok insanın aklına “ruj güvenli midir?” Sorusunu getirmektedir. Fakat öte yandan ise FDA, rujlarda bulunan yüksek miktarda kurşunun, bir güvenlik sorunu oluşturacak kadar yüksek miktarlarda olmadığını belirtmektedir.

Ruj Dudak Kanserine Neden Olur mu?

Rujların, şu an, dudak kanserine neden olabileceğini kanıtlayacak yeterince kanıt bulunmamaktadır. Ancak aşırı derecede sert güneş ışınlarına maruz kalmak bu tip bir kanser türüne neden olabilmektedir. Ayrıca çalışmalar göstermiştir ki aşırı alkol, sigara ve iş ile ilgili olarak güneş ışınlarına maruz kalınmasından dolayı kadınlardan daha çok erkekler dudak kanserine yakalanma riski taşımaktadırlar. Aslında birçok doktor ve dermatolog kadınlara, içeriğinde güneş kremi olan rujları kullanmalarını önermektedir. Bu kremler dudakları güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından koruyarak dudak kanseri riskini azaltabilirler.

Ruj Kullanmaktan Kimler Kaçınmalıdır?


Ruju her gün kullanan bayanlarda kurşun çeşitli sorunlara neden olabilir. Kurşun, kansere neden olmasa bile diğer sağlık sorunlarına yakalanma ihtimalini yükseltme potansiyeli olan bir maddededir. Bunun yanı sıra, çocukların ruj kullanımına kesinlikle izin verilmemelidir; çünkü rujun içerisinde bulunan maddeler çocukların sinir sistemini etkileyebilir. Ayrıca, hamile ve emziren anneler de ruj kullanımından kaçınmalıdırlar. Çünkü anneler farkında olmadan bu kimyasalları yutabilir ve anne karnındaki bebek bu maddelerden zarar görebilir.   

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Vallahi bilseydim eşime kullanmamasını söylerdim. Faydalı bir yazı olmuş..

    YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.