Ana içeriğe atla

Serotonin Eksikliği Nedir?


Serotonin
Serotonin eksikliği nedir? Sorusunun yanıtlarına değinmeden önce kısaca serotonin nedir? Ve Serotonin görevleri nelerdir? Sorularına kısaca değinmek gerekmektedir. Serotonin ya da hidroksitriptamin beyin epifizi, trombositler, sindirim bölgesi ve beyinde bulunan önemli bir sinir ileticidir. Serotonin yaklaşık 50 yıl önce keşfedilmiştir ve insan sağlığı ile duygusal davranışlar üzerinde güçlü etkileri bulunmaktadır. Serotoninin temel özelliği uyku düzeni, stres ve genel duygusal dengeyi kontrol etmesidir. Serotonin sinir hücreleri arasında bir kimyasal taşıyıcı görevi görerek, sinirler arasındaki kimyasal mesajları iletir. İnsan vücudunda serotonin seviyesi normal seviyenin altına indiğinde bu, farklı şiddetlerde bazı rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir.

Serotonin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Serotonin eksikliğini tespit etmek için en önemli yollardan biri uyku düzenini incelemektedir. Uyku rahatsızlıklarının çoğu serotonin eksikliğiyle yakından ilgilidir. Vücuttaki serotonin miktarı, bir uyku hormonu olan melatonin miktarıyla orantılıdır. Uyku esnasında karanlık bir ortamda olunduğundan, vücut serotonini melatonine dönüştürmektedir. Bu nedenle, eğer vücut eskisine oranla daha az serotonin üretirse aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçı görülebilir:

 • Artan kaygı
 • Fobiler, korkular ve panik atak
 • Takıntılı ve tekrarlayan davranış bozuklukları (OKB)
 • Normalden fazla sinirlilik
 • İntihar eğilimi
 • Tekrarlayan düşünceler
 • Özsaygının azalması
 • Agresiflik ve kızgınlık gibi duygusal davranışlar
 • Uykusuzluk
 • Şeker ya da şekerli gıdalara karşı aşırı istek
 • Kadınlarda aybaşı sonrası sendromu
 • Kronik ağrılar
 • Karanlık ortamdan hoşlanmama
 • Karamsarlık ve depresyon
 • Dürtülerin kontrolünde azalma
 • Bilişsel işlevlerde bozulma

Uykuya Dalmamızı Kolaylaştıracak Bitki Çayları Nelerdir?


Yukarıda söz edilen bu belirtiler, bir kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyebilir ve günden güne kişinin günlük aktivitelerini yapamaz duruma gelmesine neden olabilir. Bu nedenle zamanla kişi daha da tembelleşebilir, hafızası zayıflayabilir ve daha sinirli olabilir.

Serotonin Eksikliğinin Nedenleri?

Serotonin, L-Tiriptofan aminoasidi bakımından zengin olan gıdaların hazmedilmesi sürecinde vücut tarafından üretilmektedir. Şayet beslenmesine dikkat etmeyen bireylerin vücutlarında, zayıf beslenmeden dolayı, düşük seviyede serotonin üretimi görülebilir. Bunun dışında vücutta serotonin eksikliğinin diğer nedenlerine maddeler halinde bakılacak olursa;

 • Stres
 • Aşırı oranda plastik ürünlere ve kimyasallara maruz kalmak
 • Güneş ışığına yeteri kadar maruz kalmamak
 • Tiriptofan gibi öncül maddeleri içeren gıdaları yeterince tüketmemek
 • Niyasin eksikliğinin yanı sıra, kalsiyum, mineraller ve diğer vitaminlerin eksikliği
 • İnsülin direnci
 • Progesteron eksikliği  
 • Beyne kan akışının azalması
 • Depresyon ilaçlarının aşırı kullanılması


Serotonin Seviyesi Nasıl Yükseltilir?

Prozak, seçici serotonin gerialım engelleyici sınıfı anti-depresanlara (SSRI) ait olan ve serotonin eksikliği belirtilerini azaltıcı bir etkiye sahip olduğu bilinen bir ilaçtır. İlaç dünya genelinde yaygın bir şekilde reçete ile yazılarak kullanılmaktadır. Ancak Prozak bilinenin aksine serotonin üretmez, sadece vücutta var olan serotonini bir araya getirir. Gerialım engelleyici sınıfı anti-depresanların uzun dönemli olarak kullanımlarının ise vücuttaki serotonin seviyelerini düşürebildiği bilinmektedir.

İlaç kullanımı dışında serotonin seviyesinin yükselmesine yardımcı olan ek besinlerin de en az ilaçlar kadar etkili olabildiği kanıtlanmıştır. Zengin tiriptofan deposu olarak bilinen balık, hindi, tavuk ve esmer pirinç tüketmenin de serotonin seviyesini yükselttiği bilinmektedir.


Bunların dışında meditasyon ve özellikle sabah güneşinde oturmakta vücuttaki serotonin seviyesinin yükselmesine yardımcı olur. Ayrıca hayata pozitif açıdan bakmak ve bir müzik aleti çalmakta serotonin için önem arz etmektedir. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019