Ana içeriğe atla

Serotonin Eksikliği Nedir?


Serotonin
Serotonin eksikliği nedir? Sorusunun yanıtlarına değinmeden önce kısaca serotonin nedir? Ve Serotonin görevleri nelerdir? Sorularına kısaca değinmek gerekmektedir. Serotonin ya da hidroksitriptamin beyin epifizi, trombositler, sindirim bölgesi ve beyinde bulunan önemli bir sinir ileticidir. Serotonin yaklaşık 50 yıl önce keşfedilmiştir ve insan sağlığı ile duygusal davranışlar üzerinde güçlü etkileri bulunmaktadır. Serotoninin temel özelliği uyku düzeni, stres ve genel duygusal dengeyi kontrol etmesidir. Serotonin sinir hücreleri arasında bir kimyasal taşıyıcı görevi görerek, sinirler arasındaki kimyasal mesajları iletir. İnsan vücudunda serotonin seviyesi normal seviyenin altına indiğinde bu, farklı şiddetlerde bazı rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilir.

Serotonin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Serotonin eksikliğini tespit etmek için en önemli yollardan biri uyku düzenini incelemektedir. Uyku rahatsızlıklarının çoğu serotonin eksikliğiyle yakından ilgilidir. Vücuttaki serotonin miktarı, bir uyku hormonu olan melatonin miktarıyla orantılıdır. Uyku esnasında karanlık bir ortamda olunduğundan, vücut serotonini melatonine dönüştürmektedir. Bu nedenle, eğer vücut eskisine oranla daha az serotonin üretirse aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçı görülebilir:

 • Artan kaygı
 • Fobiler, korkular ve panik atak
 • Takıntılı ve tekrarlayan davranış bozuklukları (OKB)
 • Normalden fazla sinirlilik
 • İntihar eğilimi
 • Tekrarlayan düşünceler
 • Özsaygının azalması
 • Agresiflik ve kızgınlık gibi duygusal davranışlar
 • Uykusuzluk
 • Şeker ya da şekerli gıdalara karşı aşırı istek
 • Kadınlarda aybaşı sonrası sendromu
 • Kronik ağrılar
 • Karanlık ortamdan hoşlanmama
 • Karamsarlık ve depresyon
 • Dürtülerin kontrolünde azalma
 • Bilişsel işlevlerde bozulma

Uykuya Dalmamızı Kolaylaştıracak Bitki Çayları Nelerdir?


Yukarıda söz edilen bu belirtiler, bir kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyebilir ve günden güne kişinin günlük aktivitelerini yapamaz duruma gelmesine neden olabilir. Bu nedenle zamanla kişi daha da tembelleşebilir, hafızası zayıflayabilir ve daha sinirli olabilir.

Serotonin Eksikliğinin Nedenleri?

Serotonin, L-Tiriptofan aminoasidi bakımından zengin olan gıdaların hazmedilmesi sürecinde vücut tarafından üretilmektedir. Şayet beslenmesine dikkat etmeyen bireylerin vücutlarında, zayıf beslenmeden dolayı, düşük seviyede serotonin üretimi görülebilir. Bunun dışında vücutta serotonin eksikliğinin diğer nedenlerine maddeler halinde bakılacak olursa;

 • Stres
 • Aşırı oranda plastik ürünlere ve kimyasallara maruz kalmak
 • Güneş ışığına yeteri kadar maruz kalmamak
 • Tiriptofan gibi öncül maddeleri içeren gıdaları yeterince tüketmemek
 • Niyasin eksikliğinin yanı sıra, kalsiyum, mineraller ve diğer vitaminlerin eksikliği
 • İnsülin direnci
 • Progesteron eksikliği  
 • Beyne kan akışının azalması
 • Depresyon ilaçlarının aşırı kullanılması


Serotonin Seviyesi Nasıl Yükseltilir?

Prozak, seçici serotonin gerialım engelleyici sınıfı anti-depresanlara (SSRI) ait olan ve serotonin eksikliği belirtilerini azaltıcı bir etkiye sahip olduğu bilinen bir ilaçtır. İlaç dünya genelinde yaygın bir şekilde reçete ile yazılarak kullanılmaktadır. Ancak Prozak bilinenin aksine serotonin üretmez, sadece vücutta var olan serotonini bir araya getirir. Gerialım engelleyici sınıfı anti-depresanların uzun dönemli olarak kullanımlarının ise vücuttaki serotonin seviyelerini düşürebildiği bilinmektedir.

İlaç kullanımı dışında serotonin seviyesinin yükselmesine yardımcı olan ek besinlerin de en az ilaçlar kadar etkili olabildiği kanıtlanmıştır. Zengin tiriptofan deposu olarak bilinen balık, hindi, tavuk ve esmer pirinç tüketmenin de serotonin seviyesini yükselttiği bilinmektedir.


Bunların dışında meditasyon ve özellikle sabah güneşinde oturmakta vücuttaki serotonin seviyesinin yükselmesine yardımcı olur. Ayrıca hayata pozitif açıdan bakmak ve bir müzik aleti çalmakta serotonin için önem arz etmektedir. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019