Serotonin Nedir?

Serotonin
Serotonin, insan bedenindeki farklı vücutsal fonksiyonları yerine getirmek amacıyla bir araya gelmiş çeşitli kimyasallardan biridir. Bunun yanı sıra serotonin, sinir iletici özelliğinin yanında aynı zamanda iyi bir damar daraltıcıdır. Sinir ileticiler beyinden hücrelere mesajların iletimine yardımcı olurken, damar büzücüler damarların daraltılmasına yardımcı olmaktadır. Serotonin, tiriptofan olarak bilinen bir amino asit tarafından üretilmektedir. Serotonin insan vücudunda ağırlıkla sindirim sistemi, trombosit ve merkezi sinir sisteminde bulunmaktadır.

İnsan Vücudunda Serotonin


Yapılan çalışmalar göstermektedir ki insan vücudunda bulunan serotoninin yüzde %80’i sindirim sisteminde bulunan enterokromafin hücrelerinde bulunmaktadır. Buradan yola çıkılarak serotoninin bağırsak hareketlerinde oldukça önemli bir rolü olduğu söylenebilir. enterokromafin hücreleri tarafından salgılanan serotonin kandaki trombositleri ve dokuları meydana getirir. Serotonin, hücrelerin pıhtılaşmasını tetikleyen süreçte salgılanır. Yani serotoninin, hücrelerin pıhtılaşmasının düzenlenmesinde ve damarların daraltılmasında önemli bir işlevi bulunmaktadır.

Sindirim sistemi ile kıyaslandığında sinir sistemi oldukça az sayıda serotonine sahiptir ama bu kimyasalın sinir sistemi üzerinde de çeşitli önemli fonksiyonları bulunur. Serotoninin ruh hali, iştah ve uyku düzeni üzerinde etkileri vardır. Bunun dışında kasların kasılması, öğrenme, odaklanma ve hafıza üzerinde de etkilere sahiptir. Bu kimyasal çeşitli bedensel fonksiyonları kontrol ettiğinde, vücut normal serotonin seviyelerinde kalmayı sürdürür. İnsan vücudundaki serotonin seviyesinde görülecek olan herhangi bir yükseliş veya azalış, orta seviyelerden şiddetliye doğru seyredebilecek olan çeşitli semptomların oluşmasına neden olabilir.


Yukarıda da söz edildiği gibi, insan vücudu sürekli olarak serotonin seviyesini normal seviyelerde tutmaya çalışır ve bu seviyenin dengesizleşmesi farklı belirtilerin oluşmasına neden olabilir. Örneğin bazı durumlarda, beyindeki serotonin seviyesinin düşmesi depresyon ile ilişkilendirilmektedir. Öte yandan ise, beyindeki serotonin seviyesinin yükselmesi ise bulantı ve migren ile ilişkilendirilmektedir.

Merkezi ve periferik sinir sistemlerinin yüksek serotonin seviyelerine ulaşması da insan sağlığını tehdit edebilecek olan çok sayıda belirtinin oluşmasına neden olabilir. Bu duruma “serotonin sendromu” denmektedir. Bu hastalığın semptomları genellikle bulantı, titreme, çarpıntı, terleme ve huzursuzluk gibi kişi üzerinde fazla rahatsız edici olmayan belirtilerle baş gösterebilir. Serotonin sendromunun belirtileri arasında şiddetli sayılabilecek olanlardan bazıları ise şöyledir: yüksek ateş, yüksek tansiyon, kalbin hızlı atması, bilinç kaybı. Bunun yanı sıra birden fazla ilacın alınmasından dolayı ya da bir kişinin ilaç kullanırken o ilaçtan aşırı dozda alması da serotonin sendromunun oluşmasına neden olabilir. Bir kişi eğer ilk kez serotonin içeren bir ilaç kullanıyorsa, bu kişinin vücudunda da serotonin seviyesi normal değerlerin üzerine çıkabilir.


Serotonin seviyesindeki dengesizlik insan sağlığını tehdit eden komplikasyonlara neden olan bazı belirtilere de neden olabilir. Bazı durumlarda, bu komplikasyonları önlemek için tıbbi müdahale gerekmektedir. Bu yüzden, eğer serotonin hapı ya da serotonin içeren ilaçlar alınıyorsa, bu tür komplikasyonlara ve belirtilere karşı tedbirli olunmasında fayda vardır. eğer uzman bir doktor tarafından size serotonin içeren bir ilaç önerilmemişse bu tip ilaçlar kullanılmamalıdır. 

Yorum Gönder

2 Yorumlar

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.