Ana içeriğe atla

Serotonin Nedir?

Serotonin
Serotonin, insan bedenindeki farklı vücutsal fonksiyonları yerine getirmek amacıyla bir araya gelmiş çeşitli kimyasallardan biridir. Bunun yanı sıra serotonin, sinir iletici özelliğinin yanında aynı zamanda iyi bir damar daraltıcıdır. Sinir ileticiler beyinden hücrelere mesajların iletimine yardımcı olurken, damar büzücüler damarların daraltılmasına yardımcı olmaktadır. Serotonin, tiriptofan olarak bilinen bir amino asit tarafından üretilmektedir. Serotonin insan vücudunda ağırlıkla sindirim sistemi, trombosit ve merkezi sinir sisteminde bulunmaktadır.

İnsan Vücudunda Serotonin


Yapılan çalışmalar göstermektedir ki insan vücudunda bulunan serotoninin yüzde %80’i sindirim sisteminde bulunan enterokromafin hücrelerinde bulunmaktadır. Buradan yola çıkılarak serotoninin bağırsak hareketlerinde oldukça önemli bir rolü olduğu söylenebilir. enterokromafin hücreleri tarafından salgılanan serotonin kandaki trombositleri ve dokuları meydana getirir. Serotonin, hücrelerin pıhtılaşmasını tetikleyen süreçte salgılanır. Yani serotoninin, hücrelerin pıhtılaşmasının düzenlenmesinde ve damarların daraltılmasında önemli bir işlevi bulunmaktadır.

Sindirim sistemi ile kıyaslandığında sinir sistemi oldukça az sayıda serotonine sahiptir ama bu kimyasalın sinir sistemi üzerinde de çeşitli önemli fonksiyonları bulunur. Serotoninin ruh hali, iştah ve uyku düzeni üzerinde etkileri vardır. Bunun dışında kasların kasılması, öğrenme, odaklanma ve hafıza üzerinde de etkilere sahiptir. Bu kimyasal çeşitli bedensel fonksiyonları kontrol ettiğinde, vücut normal serotonin seviyelerinde kalmayı sürdürür. İnsan vücudundaki serotonin seviyesinde görülecek olan herhangi bir yükseliş veya azalış, orta seviyelerden şiddetliye doğru seyredebilecek olan çeşitli semptomların oluşmasına neden olabilir.


Yukarıda da söz edildiği gibi, insan vücudu sürekli olarak serotonin seviyesini normal seviyelerde tutmaya çalışır ve bu seviyenin dengesizleşmesi farklı belirtilerin oluşmasına neden olabilir. Örneğin bazı durumlarda, beyindeki serotonin seviyesinin düşmesi depresyon ile ilişkilendirilmektedir. Öte yandan ise, beyindeki serotonin seviyesinin yükselmesi ise bulantı ve migren ile ilişkilendirilmektedir.

Merkezi ve periferik sinir sistemlerinin yüksek serotonin seviyelerine ulaşması da insan sağlığını tehdit edebilecek olan çok sayıda belirtinin oluşmasına neden olabilir. Bu duruma “serotonin sendromu” denmektedir. Bu hastalığın semptomları genellikle bulantı, titreme, çarpıntı, terleme ve huzursuzluk gibi kişi üzerinde fazla rahatsız edici olmayan belirtilerle baş gösterebilir. Serotonin sendromunun belirtileri arasında şiddetli sayılabilecek olanlardan bazıları ise şöyledir: yüksek ateş, yüksek tansiyon, kalbin hızlı atması, bilinç kaybı. Bunun yanı sıra birden fazla ilacın alınmasından dolayı ya da bir kişinin ilaç kullanırken o ilaçtan aşırı dozda alması da serotonin sendromunun oluşmasına neden olabilir. Bir kişi eğer ilk kez serotonin içeren bir ilaç kullanıyorsa, bu kişinin vücudunda da serotonin seviyesi normal değerlerin üzerine çıkabilir.


Serotonin seviyesindeki dengesizlik insan sağlığını tehdit eden komplikasyonlara neden olan bazı belirtilere de neden olabilir. Bazı durumlarda, bu komplikasyonları önlemek için tıbbi müdahale gerekmektedir. Bu yüzden, eğer serotonin hapı ya da serotonin içeren ilaçlar alınıyorsa, bu tür komplikasyonlara ve belirtilere karşı tedbirli olunmasında fayda vardır. eğer uzman bir doktor tarafından size serotonin içeren bir ilaç önerilmemişse bu tip ilaçlar kullanılmamalıdır. 

Yorumlar

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019