Beyaz Çay Zayıflatır mı?

Beyaz çay
Beyaz çay, ticari ve sık kullanılan çaylara sağlıklı bir alternatif olan ve fiziksek olarak vücudu rahatlatabilen bir çaydır. Çin çayı çeşitlerinden biri olan beyaz çay aynı zamanda sağlığa faydalarıyla da ünlenmiş bir çaydır. Peki, beyaz çay sağlığa faydalarının yanında aynı zamanda zayıflama üzerinde de etkili bir çay mıdır?

Beyaz çay, çay ailesinin az bilinen çeşitlerinden ve hızla popüler olmuş çaylarından bir tanesidir. Bu çay, siyah ve yeşil çaylarda da aynı isimle kullanılmakta olan Camellia sinensis bitkisinden hazırlanmaktadır. Beyaz çayın hazırlanmasında tomurcuklar olduğu kadar ince ve genç yaprakları da kullanılmaktadır.

Beyaz çay, özellikle diğer çaylarla kıyaslandığında, minimum düzeyde işlemden geçen bir çaydır. Bu yüzden de bu çay oldukça karakteristik bir lezzete ve aromaya sahiptir. 2009 yılında Almanya’da bir grup bilim insanı tarafından beyaz çayın insan vücudundaki yağ seviyesini nasıl etkilediğiyle ilgili olarak bir çalışma yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda beyaz çayın, diğer çaylara göre daha az işlenmiş ve daha doğal olmasından dolayı, içerisinde bulunan polifenol ve kafeinin insan vücudu için daha faydalı etkilere sahip olduğu belirtilmiştir. Buna ek olarak, beyaz çay hücrelerin bölünmesine katkı sağlamasından dolayı ve içerisindeki bileşenler sayesinde vücutta yeni yağ hücrelerinin oluşumunu önlediği de gösterilmiştir.

Kilo Vermek İçin Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz çay faydaları arasında yukarıda da değinildiği gibi en dikkat çeken özellik bu çayın vücutta yeni yağ hücrelerinin oluşmasını engelleyici etkileri olmasıdır. Fakat burada önemli bir nokta ise, beyaz çayın mucizevi etkiler yarattığı söylentilerine itibar edilmemesi gerektiği gerçeğidir. Çünkü beyaz çay netice olarak bir çaydır ve beslenme ve spor yapılmadığı sürece etkileri sınırlı seviyede kalacak bir içecektir. Peki, gerçekten de beyaz çay zayıflatır mı? Şimdi hep birlikte bu iddiayı destekleyen argümanlara göz atalım.
  • Beyaz çay, kendiliğinden tatlı ve lezzetli bir çaydır. Bu özelliği çayı tatlandırmak ya da lezzet katmak için şeker, süt ya da herhangi bir tatlandırıcı ilave edilmesini engeller. Bu sayede beyaz çayı, normal çay tüketiminizin yerine koyarak şeker kullanma ihtiyacımız ortadan kaldırabilir. Bu da bizi orta vadede şeker kullanımının neden olduğu kilolardan kurtarır.

  • Beyaz çayın sağlığa faydaları hakkında söylenebileceklerden bir diğeri ise, dolambaçlı bir yol olsa bile, bireysel olarak kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Beyaz çay tansiyonun düşürülmesine de yardımcı olur ve kalbin çalışma koşullarını iyileştirir. Kalbimiz, vücudumuzun düzgün çalışmasından sorumludur. Bu yüzden daha sağlıklı bir kalp, daha etkili bir çalışma anlamına da gelir.

  • Beyaz çay faydaları arasında belki de en çok tercih nedeni bu çayın doğal bir iştah kesici olmasıdır. Bu çayın tüketimi gün içinde otomatik olarak öğünlerde yenilen miktarın ve atıştırmalıkların azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Bu çaydan günde bir fincan içilmesi açlık hissini bastırarak yerine tokluk hissinin oluşmasına büyük katkı sağlamaktadır. Bunun bir faydası da yemekte midenizin daha az dolması ve posiyonlarımızın zamanla küçülmesidir.

  • Beyaz çay, zengin bir polifenol kaynağıdır. Bu küçük kimyasallar vücudumuzun metabolizmasının hızlı çalışmasına yardım ederler. Yani kaloriler çay sayesinde yakılır ve daha etkin kullanılırlar. Bu da daha hızlı ve etkili kilo verilmesini sağlar. Tüm bunlara ek olarak, beyaz çay ayrıca vücuttaki kolesterol seviyesinin düşürülmesine de yardımcı olan bir içecek olarak dikkat çekmektedir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar