Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun ağrısı
Boyun tutulması nasıl geçer? Sorusu çok sayıda kişinin bu rahatsızlıktan şikâyetçi olmasından dolayı, sıklıkla birçok insanın sorduğu sorulardan biridir. Uzun süre bilgisayar başında oturduktan sonra ya da kulaklık olmadan uzun süre başımızı hareket ettirmeden telefonla konuştuktan sonra veya uyurken farkında olmadan yanlış bir pozisyonda uyumuşsak, boynumuzda ve sırt bölgemizde oluşan ağrı veya tutulmalardan muzdarip olabiliriz. Hatta bu ağrılar bazı durumlarda öylesine şiddetli olabilir ki ağrıyan bölgelerde uyuşma hissine dahi neden olabilir. Eğer bu rahatsızlıktan sıkça muzdarip oluyorsanız, endişelenmenize gerek yok; çünkü bu ağrılar aslında normaldir ve her ağrı tıbbi önlemlerin alınmasını gerektirmez. Sırt ve boyun ağrısından kurtulmanın yolları hakkında konuşmadan önce kısaca bu rahatsızlıkların nedenlerine bakmakta fayda bulunmaktadır.

Boyun Tutulması Neden Olur?

Omuzlarımız ve sırtımızda “levator scapula” gibi omuz ve boynumuzu bağlayan kaslar vardır. Bu kaslar, boynumuzdaki ağrılarında oluşmasından sorumludurlar. Bir insanın bu ağrı ya da tutulmalardan şikâyetçi olmasında birkaç neden olabilir. Bunlar:
  • Yanlış pozisyonda uyumak
  • Yüzerken kulaç atmak
  • Uygun olmayan yastıkta uyumak
  • Sürekli yüksek kolçağı olan bir koltukta oturmak
  • Cereyanda kalmak
  • Uzun süre tek omuzla telefonla konuşmak
  • Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak

Boyun Tutulması Nasıl Geçer?

Boyun tutulması tedavisi ya da bu ağrıdan kurtulmak için birçok egzersiz vardır. Tabi, öncelikle bir egzersiz uygulanmadan önce mutlaka bir doktora danışmak gerekir. Doktora danışmadan yapılacak bilinçsiz bir hareket kalıcı yaralanmalara neden olabilir.

Bir diğer tedavi, sıcak ya da soğuk komprestir. Boyun tutulmalarında sıcak kompres ağrının azaltılması için kullanılabilir. Eğer bir tür iltihap, yangı ya da kızarma var ise, sıcak kompres yerine buz kompreste uygulanabilir.

Uzun süre bilgisayar karşısında oturmak da boyun ağrısı veya tutulmasına neden olabilir. Bunun olmasını önlemek için, kafamızı gün içinde sağa ve sola döndürmeli ve ardından da öne ve arkaya doğru zorlamadan eğmeliyiz. Bu hareketleri gün içinde birkaç kez tekrarlamalıyız.

Ağrıyan bölgeye kas gevşetici ya da ağrı kesici özelliği olan merhemler de masaj yaparak uygulanabilir. Daha sonrasında ise merhem sürülen bölge bir havluyla sarılmalı ve ağrıyan bölge sıcak tutulmalıdır.

Boyun tutulması ya da ağrı durumunda sıcak duş alarak ağrılı bölge rahatlatılabilir. Sıcak su gerilmiş olan kasların gevşemesine yardımcı olacaktır.

Boyun tutulması nasıl geçer? Sorusuna verilebilecek yanıtlardan sonuncusu ise, yastık değiştirmektir. Eğer kullandığınız yastık sert ise, yastık güneşte havalandırılarak yumuşaması sağlanmalı ya da daha yumuşak bir yastıkla değiştirilmelidir. Şayet boyun ağrınız çok kötüyse, seçiminizi ortopedik bir yastıktan yana da kullanabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar