Ana içeriğe atla

Neden Esneriz?

Aşırı Esneme
Neden Esneriz?
Esnemek, hem insanlar hem de hayvanlarda görülen bir eylemdir. Peki, esnemenin nedenleri nelerdir? Esnemek, reflekssel bir eylemdir. Kulak zarımız, ciğerlerimize hava dolmasıyla eşzamanlı olarak gerilir ve bunu nefesin verilmesi takip eder. Bazen bu nefes alıp verme süreci güçlü bir sözsüz mesaj olabilir ve duruma bağlı olarak birden fazla anlama gelebilir. Dolayısıyla neden esneriz? Sorusunun aslında birden fazla yanıtı vardır denebilir.

Hayati Bilgiler
Esnemek, ağzımızı açmamıza ve derince nefes almamıza neden olan ve istem dışı olarak gerçekleşen bir eylemdir. Esneme eylemine istem dışı denmesinin en büyük nedenlerinden biri olarak ise anne karnında geçirdiğimiz süre içerisinde dahi esnememizdir. Bazı araştırmalara göre, cenin 11 haftalıkken bile esneyebilmektedir.

İnsanların esnemesinin nedenleri üzerine birçok teori bulunmaktadır:

Fizyolojik Teori: Bu teoriye göre, vücudumuz esneme sırasında bedenimize daha fazla oksijen alır ve oluşan karbon dioksiti dışarı atar. Aslında bu teori, kalabalık şekilde oturduğumuzda niçin daha sık esnediğimizin de açık bir göstergesidir. Çünkü özellikle kapalı ortamlarda, ne kadar çok insan varsa ortamdaki karbondioksit üretimi de artacaktır. Böylece vücudumuz, esneme yoluyla, içeriye daha çok oksijen alarak karbondioksiti dışarıya atmayı dener.

Beyin Soğutma Teorisi: Bu kurama göre, beynimiz aşırı ısındığından kendisini rahatlatmak ve soğutmak amacıyla esnememize neden olur. Büyük ihtimalle hayvan ve insan beyni bu özelliği, kendisini rahatlatmak için, binlerce yılda edinmiştir.

Evrim Teorisi: Bu teoriye göre atalarımızın, düşmanlarını korkutmak ve dişlerini göstermek için esneme eylemini kullandıklarıyla ilgili birçok düşünce silsilesi vardır. Bu teoriye benzeyen bir başka teoriye göre ise, bu hareket şu an uygulamakta olduğumuz aktivitelerde değişime sebep olan ve ilk insanlardan bize kadar ulaşmış olan bir eylemdir ve uyanık kalmak için istem dışı olarak kullanılmaktadır.

Can Sıkıntısı Teorisi: Bazı sözlüklere göre esneme, can sıkıntısı, yorgunluk ya da uyuklamadan kaynaklanan bir eylemdir.

Esnemek Neden Bulaşıcıdır?
Birisinin esnemesinin ardından bir başka kişinin de esnediğini hiç gördünüz mü? Yapılan çalışmalara göre, birinin esnediğini gördüğümüzde 5 dakika içinde diğer insanlarında esneme oranı yaklaşık % 55’tir. Bunun nedeniyle ilgili olarak yapılmış olan bazı çalışmalarda bu hareket empatinin bir işareti olarak açıklanmaktadır. Geçmişte, atalarımızın birbirlerine işaret veya mesaj vermek için kullandıkları bir işaret olan ve günümüzdeyse bulaşıcı bir hareket olarak görülen esneme, aslında on binlerce yıl önce yaşamış atalarımızdan bize ulaşmış bir mirastır. Esneme üzerine yapılmış olan bir sosyal deneyde, otistik ve otistik olmayan bir grup çocuk aynı ortama toplanmıştır. Esneme eylemine şahit olan bu iki grup arasında, otistik çocukların diğerlerine göre çok daha az esneme hareketi gerçekleştirdikleri görülmüştür. Bu durum otistik çocukların empati eylemini çok zor gösterdiklerini kanıtlamaktadır.

Esnemenin Yorgunlukla Bağlantısı Nedir?
Yorulduğumuzda ya da kendimizi aşırı stres altında hissettiğimizde çok fazla esnediğimizi birçoğumuz fark etmişizdir. Bunun nedeni, bir kişi ağır depresyondayken ya da aşırı yorgunken derin beyindeki ısı artışıdır. Esneme, beynin soğuyarak rahatlamasını sağlar. Aşırı esneme aynı zamanda, beynin rahatlama problemi olduğunun da bir göstergesi olabileceğinden, inmenin de bir sinyali olabilir.


Yorumlar

  1. Yazınızı esneyerek okudum :D Güzel yazı olmuş. Çok yönlü... Ben beyni soğutma ve stres kısmını çok mantıklı buluyorum. Sonuçta çok eğlendiğimiz, mutlu olduğumuz zamanlarda esnemeyiz :)

    YanıtlaSil
  2. Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Araştırmamızı yaparken birden fazla kaynakta esnemenin nedenleri arasında beynin ısısından, depresyon ve stresten ve de yorgunluktan sıkça söz ediliyordu. Bu bilgileri siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istedik.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019