Neden Esneriz?

Aşırı Esneme
Neden Esneriz?
Esnemek, hem insanlar hem de hayvanlarda görülen bir eylemdir. Peki, esnemenin nedenleri nelerdir? Esnemek, reflekssel bir eylemdir. Kulak zarımız, ciğerlerimize hava dolmasıyla eşzamanlı olarak gerilir ve bunu nefesin verilmesi takip eder. Bazen bu nefes alıp verme süreci güçlü bir sözsüz mesaj olabilir ve duruma bağlı olarak birden fazla anlama gelebilir. Dolayısıyla neden esneriz? Sorusunun aslında birden fazla yanıtı vardır denebilir.

Hayati Bilgiler
Esnemek, ağzımızı açmamıza ve derince nefes almamıza neden olan ve istem dışı olarak gerçekleşen bir eylemdir. Esneme eylemine istem dışı denmesinin en büyük nedenlerinden biri olarak ise anne karnında geçirdiğimiz süre içerisinde dahi esnememizdir. Bazı araştırmalara göre, cenin 11 haftalıkken bile esneyebilmektedir.

İnsanların esnemesinin nedenleri üzerine birçok teori bulunmaktadır:

Fizyolojik Teori: Bu teoriye göre, vücudumuz esneme sırasında bedenimize daha fazla oksijen alır ve oluşan karbon dioksiti dışarı atar. Aslında bu teori, kalabalık şekilde oturduğumuzda niçin daha sık esnediğimizin de açık bir göstergesidir. Çünkü özellikle kapalı ortamlarda, ne kadar çok insan varsa ortamdaki karbondioksit üretimi de artacaktır. Böylece vücudumuz, esneme yoluyla, içeriye daha çok oksijen alarak karbondioksiti dışarıya atmayı dener.

Beyin Soğutma Teorisi: Bu kurama göre, beynimiz aşırı ısındığından kendisini rahatlatmak ve soğutmak amacıyla esnememize neden olur. Büyük ihtimalle hayvan ve insan beyni bu özelliği, kendisini rahatlatmak için, binlerce yılda edinmiştir.

Evrim Teorisi: Bu teoriye göre atalarımızın, düşmanlarını korkutmak ve dişlerini göstermek için esneme eylemini kullandıklarıyla ilgili birçok düşünce silsilesi vardır. Bu teoriye benzeyen bir başka teoriye göre ise, bu hareket şu an uygulamakta olduğumuz aktivitelerde değişime sebep olan ve ilk insanlardan bize kadar ulaşmış olan bir eylemdir ve uyanık kalmak için istem dışı olarak kullanılmaktadır.

Can Sıkıntısı Teorisi: Bazı sözlüklere göre esneme, can sıkıntısı, yorgunluk ya da uyuklamadan kaynaklanan bir eylemdir.

Esnemek Neden Bulaşıcıdır?
Birisinin esnemesinin ardından bir başka kişinin de esnediğini hiç gördünüz mü? Yapılan çalışmalara göre, birinin esnediğini gördüğümüzde 5 dakika içinde diğer insanlarında esneme oranı yaklaşık % 55’tir. Bunun nedeniyle ilgili olarak yapılmış olan bazı çalışmalarda bu hareket empatinin bir işareti olarak açıklanmaktadır. Geçmişte, atalarımızın birbirlerine işaret veya mesaj vermek için kullandıkları bir işaret olan ve günümüzdeyse bulaşıcı bir hareket olarak görülen esneme, aslında on binlerce yıl önce yaşamış atalarımızdan bize ulaşmış bir mirastır. Esneme üzerine yapılmış olan bir sosyal deneyde, otistik ve otistik olmayan bir grup çocuk aynı ortama toplanmıştır. Esneme eylemine şahit olan bu iki grup arasında, otistik çocukların diğerlerine göre çok daha az esneme hareketi gerçekleştirdikleri görülmüştür. Bu durum otistik çocukların empati eylemini çok zor gösterdiklerini kanıtlamaktadır.

Esnemenin Yorgunlukla Bağlantısı Nedir?
Yorulduğumuzda ya da kendimizi aşırı stres altında hissettiğimizde çok fazla esnediğimizi birçoğumuz fark etmişizdir. Bunun nedeni, bir kişi ağır depresyondayken ya da aşırı yorgunken derin beyindeki ısı artışıdır. Esneme, beynin soğuyarak rahatlamasını sağlar. Aşırı esneme aynı zamanda, beynin rahatlama problemi olduğunun da bir göstergesi olabileceğinden, inmenin de bir sinyali olabilir.


Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Yazınızı esneyerek okudum :D Güzel yazı olmuş. Çok yönlü... Ben beyni soğutma ve stres kısmını çok mantıklı buluyorum. Sonuçta çok eğlendiğimiz, mutlu olduğumuz zamanlarda esnemeyiz :)

    YanıtlaSil
  2. Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Araştırmamızı yaparken birden fazla kaynakta esnemenin nedenleri arasında beynin ısısından, depresyon ve stresten ve de yorgunluktan sıkça söz ediliyordu. Bu bilgileri siz değerli okuyucularımızla paylaşmak istedik.

    YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.