Kalıcı Dövme Zararlı mıdır?

Dövme zararlı mıdır
Kalıcı dövme yaptırma konusuna değinmeden önce geçtiğimiz 30 yıl içerisinde özellikle ünlüler arasında yaygın olan dövmenin, günümüzde dünyanın hemen hemen her yerinde geçmişe oranla çok daha yaygın olduğunu ifade etmek gerekir. Geçmişte çoğunlukla metal gruplar kullansa bile, günümüzde kalıcı dövmenin çok popüler olması, dövme yaptıran ya da yaptırmayı düşünün birçok kişin aklına kalıcı dövme zararlı mıdır? Sorunu sormasına yol açmaktadır.

Kalıcı dövmeler her ne kadar artistik ve hoş görünümlerinden dolayı tercih ediliyor olsalar bile, bu durum her zaman hayata geçmeyebilmektedir. Bunun yanı sıra kalıcı dövmeler steril bir ortamda ve temiz cihazlarla yapılmalıdır. Eğer bu koşullar sağlanmadan kalıcı dövme yaptırılırsa, kısa ya da uzun vadede vücut mürekkebe karşı alerjik reaksiyon gösterebilir.

Dövme Nasıl Yapılır?

Dövme, cildin süperfisyal tabakasına iğne vasıtasıyla çeşitli yazı, sembol ya da şekillerin emdirilerek yapıldığı süreci ifade eder. Dövmelerin çoğu ucunda iğne olan ve elle tutulabilen bir makine yardımıyla yapılmaktadır. Dövme mürekkebi, çözücülerle birlikte doğal ya da yapay pigmentlerden oluşmaktadır. Dövme yapımı sırasında birçok kişi anestetik (bayıltma) müdahale yaptırmadığı için bu sürek ağrılı olabilmektedir. Geçici dövmeler ise çoğunlukla kına ile yapılmaktadır.


Kalıcı Dövme Zararlı mıdır?

Dövmenin en zararlı etkisi, mürekkepte kullanılan boya pigmentinden kaynaklanmaktadır. Özellikle bazı mürekkepler yazıcılarda ve araba boyamada kullanılan boyalarla aynı olabilmektedir. Bu tür güçlü boyalar ciltte ters etki yapabilmektedir. En kronik reaksiyonlar kırmızı ve siyah mürekkebin kullanıldığı dövmelerde meydana gelmektedir. Özellikle kırmızı renk, uzvun kesilmesine kadar bile gidebilen şiddetli doku hasarına neden olabilmektedir. Bunun nedeni, siyah mürekkep demir oksit içerirken, kırmızının cıva içermesinden kaynaklanmaktadır.   

Dövmeden Sonra Oluşabilecek Tıbbi Sorunlar

Ciltte Solma
Dövmenin amatör dövmeciler tarafından cilde uygulanması ciltte buruşma ve solmaya neden olabilir.

Keloit
Dövmeler, Keloit adı verilen ve ciltteki dokunun aşırı zorlanmasından kaynaklanan bir lezyonun oluşmasına neden olabilirler. Keloitler genellikle, genetik olarak buna yatkın olan kişilerde görülebilirler.

Fotoduyarlık
Kırmızı ve sarı renkteki mürekkebe maruz kalındığında bu pigmentler güneş ışığına aşırı duyarlı hale gelebilirler ve bu alerjik tepkimenin oluşmasına neden olur.

Kanama ve Hematoma (Kan Çıbanı) Oluşumu
Hematoma, dövmenin yapıldığı bölgede kanın birikmesinden dolayı oluşan çıbana benzeyen oluşumdur. Ayrıca dövmenin yapıldığı süreçte kan sulandırıcı ilaç kullananlarda aşırı kanama olabilir.

Granülom
Granülom, vücudun kendisini yabancı maddelere karşı koruma mekanizmasından kaynaklanan ve dövme bölgesinde görülen şişliklerdir.

Stafilokoksal Enfeksiyonlar
Stafilokok, derideki deliklerden girebilen ve ciddi enfeksiyonlara neden olabilen bir bakteridir.

Kan Yoluyla Geçen Hastalıklar
Bu hastalıklar, uygunsuz dövme işleminden, kirli ya da yeterli temizlenmemiş ekipmandan dolayı meydana gelmektedirler. Bunlar hepatit B, hepatit C, tetanos ve hatta AIDS’tir.  

   

Yorum Gönder

3 Yorumlar

  1. Yazı için teşekkürler. Bir sorum olacak. Her dovmemı zararlı yoksa dandik yerlerde yapılanlar mı zararlı?

    YanıtlaSil
  2. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederiz. Genel olarak dövmenin sıhhi dövmecilerde yaptırılması gerekiyor. Buna ek olarak, dövmenin yaptırıldığı yer kadar malzemenin kalitesi de çok önemli. Eğer dövme yaptıracaksanız öncesinde iyi bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim...

    YanıtlaSil
  3. Anladım. Cevabınız için cok tesekkurler.

    YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.