Ana içeriğe atla

Kedi Davranışlarının Anlamları

Tuhaf kedi hareketleri
Kedi davranışlarının anlamları denildiğinde birçok kişinin aklına sahip oldukları kedilerinin ilginç ve bazen de garip davranışları gelecektir. Bu davranışlara birçok hayvan sever kendince bir anlam yüklese de aslında tüm hayvanlarda olduğu gibi kedilerinde genelleşmiş ve artık anlamları kesinleşmiş davranış ve hareketleri vardır. Örneğin bir kedi sırtını yukarı bükerek kamburunu çıkarırsa bu, kedinin o an asabi olduğunun ya da savunmaya geçtiğinin bir işaretidir. Kedilerin vücut dili hakkında konuşmak bazı genel hareketler için mümkün olsa bile, nadir yaptıkları bazı hareketlerin anlamlarıysa hala tartışılmaktadır. Şimdi gelin hep birlikte kedi davranışlarının anlamlarına bakalım:
 1. Kuyruğun Dik Olması: Eğer kedinin vücudu gerilmiş değilse fakat kuyruğu yukarıya doğru dik bir şekilde duruyorsa, bu kedinin keyifli olduğunun ve oyun modunda olduğunun bir göstergesi olarak yorumlanmaktadır.
 2. Kuyruğun Bacakların Arasında Olması: Bir kedi aşırı biçimde korkmuşsa, kuyruğunu arka bacaklarının arasında tutar. Bu harekete çoğu zaman kulakların kafasının arka yönüne doğru yassılaşması da eşlik eder. Kediler hassas sinirlere sahip canlılardır ve aşırı stresli durumlarda kediler de aşırı gergin olurlar. Eğer bir kedi bu hareketleri yapıyorsa, aşırı gergin ve korkmuş demektir. Bu durumun üstesinden gelmenin en iyi yolu kediyi bir süre yalnız başına bırakmaktır.
 3. Mobilyalara ve Bacağa Sürtünmek: Kendi alanını idrarını bırakarak işaretleyen köpeklerden farklı olarak, kedilerin kendi bölgelerini belirleme yollarından bir tanesi sürtünmektir. Ayrıca sürtünme hareketi onların kendilerini evlerinde hissettiklerini göstermesinin yanı sıra, rahatlatmak için de eşyalara kokularını bırakırlar. Buna ek olarak, kedilerin insanların bacaklarına sürtünmesi ise dikkat çekmek ve arkadaşlıklarını göstermek istediklerinin de bir göstergesidir.
 4. Sırt Üstü Yuvarlanmak: Bir kedinin karnını göstererek sırt üstü yuvarlanması, bulunduğu ortamda oldukça rahat hissettiğinin ve çevresindekilere tamamıyla güvendiğinin bir işaretidir.
 5. Kedinin Tıslaması: Kediler genellikle kendilerini köşeye sıkışmış hissettiklerinde ve kendilerini savunmaya hazırlandıklarında bu tıslama sesini çıkarırlar. Bu nedenle, eğer bir kedi tıslıyorsa agresif ve savunmacıdır.
 6. Başını Yere Eğerek Öksürmek: Kediler çoğunlukla tüy yuttuklarında, yuttukları tüyü çıkartmak için bu hareketi birkaç defa tekrarlarlar. Bu hareket bir hastalık belirtisi olmadığı gibi kedinin tüyü atarak rahatlamak için yaptığı normal bir harekettir.
 7. Kulaklarını Geriye Yatırması: Bu hareket ise, kedilerin çoğunlukla zor durumda olduklarında yaptıkları harekete eşdeğer bir harekettir. Eğer bir kedi kulaklarını geri yatırmışsa, bu yapacağı şeyin güvenli olmaması ya da riskli olmasından kaynaklanır ve kedinin içinde bulunduğu durumu irdelediğini ve de sonraki adımını planladığını gösterir.
 8. Halı Ya da Mobilyaları Tırmalamak: Kediler özellikle kâğıdı tırmalamayı severler ve kedi kumu kaplarına yeni bir şekil verip veremeyecekleri anlamak isterler. Bu nedenle bir yerleri ya da kağıdı tırmalamak onlar için çok eğlenceli bir harekettir. Ayrıca bir kedi uzun zaman boyunca ihmal edilirse ve onunla ilgilenilmezse de bu tür davranışları sergileyebilir.   


Yorumlar

 1. Makale cok İlginç olmuş. Bir kedisever olarak bu tur yazıların devamını bekleriz.

  YanıtlaSil
 2. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Bunu dikkate alacağız ve elimizden geldiğince bu tür yazılara daha çok yer vereceğiz :)

  YanıtlaSil
 3. Diger yazınızı da okudum cok beğendim. Tesekkürler

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019