Hamileyseniz Sakın Bunları Yapmayın!

Hamilelerin kaçınması gereken şeyler konusu açıldığında bunun içerisine çok fazla madde girebilir. Özellikle beslenme, sigara kullanımı ve ağır kaldırma gibi konular çok fazla bilindiği için bunlara değinmeyeceğiz. Ancak bunların dışında da hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken davranışlar vardır. Bunlar bebeğin sağlıklı bir şekilde doğması için çok büyük önem taşıyan maddelerdir. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan bu maddelere tek tek değinelim.

hamile bakımı

Hamilelerin Kaçınması Gereken 10 Şey

 1. Hamilelerin aklında bulundurması gereken önemli maddelerden ilk sıraya, hamilelik döneminde diyet ya da yetersiz beslenme gibi davranışlardan uzak durulması gelebilir. Hamile, ne aşırı ne de çok az yemek yemelidir. Bu dönemde özellikle vücut su kaybetmemelidir. Bu yüzden yeterli miktarda sıvı tüketilmelidir.
 2. Hamilelerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli madde ise, bu dönemde asla çok sıcak suyla banyo yapmamak veya saunaya girmemektir. Çünkü sıcak su çeşitli riskler doğurabilir.
 3. Tüketilmemesi gereken gıdaların başında ise çiğ yumurta gelmektedir. Çiğ yumurta, hamilenin salmonella virüsü kapmasına neden olabilir. Ancak içerisinde çiğ yumurta bulunan dondurma ve sos gibi ürünler pastörize edilmiş olduğundan herhangi bir sağlık riski oluşturmaz.
 4. Cilt nemlendiriciler, şampuanlar ve saç boyaları kullanılmadan önce mutlaka kontrol edilmeli ve içeriğinde toksik madde olanları hamileler kullanmamalıdırlar.
 5. Hamilelik süresinde köpekbalığı, uskumru, kılıçbalığı ve derin deniz balıkları tüketilmemelidir. Bunun dışında suşi ve kabuklu deniz mamulleri de fazla yenmemelidir.
 6. Bazı ilaçlar gebelikte zararlı olabileceğinden dolayı, uzman bir hekime danışmadan ilaç kullanılmamalıdır.
 7. Dokuz ay boyunca fast food ve abur cuburların tüketimi de yanlıştır. Ayrıca 12 saatten uzun zamandır buzdolabında kalan gıdaları da tüketmek doğru olmayacaktır.
 8. Hamilelikte egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Ancak aşırı sıkı ya da zıplanarak yapılan egzersizlerden uzak durulmalı ve egzersiz yapmadan önce doktor ile mutlaka konuşulmalıdır.
 9. Bu dönemde kaçınılması gereken en önemli nokta, özellikle ev hanımları için, temizlik maddeleri kullanımıdır. Bu maddeler toksinler içerdiği için zararlı olabilirler. Ayrıca fırınlar da karbon monoksit yayabileceklerinden hamileler için risk oluşturabilirler. Son olarak boyaların saldığı gazlar da hamile için çok zararlıdır. Bu yüzden hamilelik döneminde badana işleri ertelenmeli ya da hamile o ortamda kalmamalıdır.
 10. Hamilelikte kaçınılması gereken son madde ise, kafein ve alkol tüketiminden kesinlikle uzak durulması gerektiğidir. Bu yüzden mutlaka bu konuda bir doktorun fikirleri öğrenilmelidir.

Yorum Gönder

4 Yorumlar

 1. Muhteşem bir yazı elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba, hamile bir kadinin boya ile ugrasmasi zorunlu ise su bazli boyalari tercih edebilir. Eger kullanacagi boya tiner, terebentin turuyle inceltilen bir boyaysa cok iyi havalandirilan bir ortamda kisa surelerle calisma yapabilir. Bu tabiki durumun zorunluluguna baglidir. Ellerinize sağlık güzel yazı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Melis hanım değerli yorumunuz için çok teşekkürler.

   Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.