Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

kalp sağlığı

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmı bazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri

 • Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissi
 • Vücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rahatsızlık
 • Terleme, mide bulantısı, kısa kısa nefes almak
 • Bayılma hissi ya da dengeyi kaybetme

Kalp krizi geçirmeden önce bu belirtiler ya da bu belirtilerden birinden mustaripseniz, Bir şey olmaz! Yoktur bir şey demeyin!  Unutmayın hiçbir şey sağlığınızdan daha değerli değildir. Bu yüzden acilen bir kalp doktoruna gidin.

Peki, Kalp Spazmı Nedir?


Kalp spazmı da denilen koroner arter ya da koroner atardamar, aslında kişinin kalbindeki damar veya damarlardan bazılarının büzülmesi ya da damarın daralması durumudur. Bu durumda vücudumuz bize tıpkı kalp krizinde de görülen bazı tepkiler verir:

 • Göğüsün sol tarafında yanma veya ağrı
 • Göğüste sıkışma ya da daralma hissi
 • Nefes alırken daralma hissi

Bu belirtilerden göğüsteki ağrı göğüsten yayılarak boyun, sırt ve çene altına vuruyorsa;

 • Göğüs ağrıları sadece dinlenirken oluşuyorsa
 • Ağrılar 5 dakikadan 30 dakikaya kadar uzuyorsa
 • Ve ağrı/yanma hissi daha çok gece ve sabahın erken saatlerinde oluyorsa kalp spazmı olasılığı normalden daha yüksektir.
Özellikle yüksek tansiyonu ve kolesterolü olanlar ile kalp damar ya da damarlarında tıkanıklık olan hastaların kalp spazmı geçirmesi çok daha yüksek bir ihtimaldir. Bu hastalıklar, damarların iç kısmındaki duvarlarda plag oluşmasına ve bu plaglar da kalbe taşınan kanın bloke olmasına yol açar.

Kalp spazmı, görüldüğü gibi kalp krizine benzeyen belirtilere sahiptir. Ancak yaşanılan vak'anın kalp krizi mi yoksa kalp spazmı mı olduğu hastanede yapılan bir takım testler sonucunda anlaşılabilir. Hastalığın kronik bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Ayrıca uzun dönemli bir hastalıktır. Yani, geçmesi mümkün değildir ve hastalık dikkat edilmezse tekrarlayabilir. Bu nedenle, aksatmadan doktor kontrolüne gidilmeli ve tetikleyicilerden sakınılmalıdır. Bunun yanında yağsız et yenmeli, sigaradan uzak durulmalı, yüksek kolesterol ve tansiyona dikkat edilmeli ve de son olarak aşırı stresli işlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Kalp Spazmı Öldürür Mü?      Kalp spazmı öldürür mü? Özellikle kalp hastalıklarından muzdarip olan birçok hastanın ilk sorduğu sorulardan bir tanesidir. Yukarıda Kalp krizi ile kalp spazmı arasındaki farklardan söz ettik.  Bu bilgiler ışığında diğer önemli sorunun kalp spazmı öldürür mü? Olması oldukça normaldir.

Bu soruyu yanıtlamadan önce, kalp spazmı nedir? diye soranlara çok kısa bir açıklama yapalım. Kalp spazmı, kalbimizdeki damarlardan birinin duvarının daralması sonucunda geçici olarak kalp kaslarımıza kan gitmemesi durumu için kullanılan bir tabirdir.

Kalp spazmları, daha çok tansiyon ve kolesterol hastalar gibi kalp hastalıklarına yakalanma riski yüksek olan hastalıkları olan insanlarda daha yaygın şekilde görülmektedir.  Kalp spazmı geçirmiş bir kişi doğal olarak kalp spazmı tehlikeli mi? Diye de aklından geçirir. Peki, gerçekten öyle midir?

Kalp spazmı sırasında kalp kasımızın duvarındaki büzüşme ya da daralma bazı durumlarda kalp kasımıza giden kanın tamamını durdurabilir. Yani, bazı durumlarda kalp spazmları çok tehlikeli olabilmektedir.

Özellikle spazmın uzun sürmesi göğüs ağrısı ya da yanmaya sebep olabilir. Bu ağrılar bazen variant angina (bir çeşit kalp hastalığı) ile ilişkili olabilmektedir. Tipik angina’nın aksine, bu angina türü genellikle fiziksel aktivite ile birlikte görülür. Kalp spazmları ise, çoğunlukla gece yarısı ya da sabahın erken saatleri arasında görülürler.Kalp Spazmı Kalp Krizine Neden Olur Mu?


Evet, olur. Ancak hasta kalsiyum bloker kullanıyorsa kalp krizi geçirme ihtimali çok düşüktür. Kalp spazmı geçiren hastaların %40’ında angına ile birlikte bayılma durumu görülür. Anormal kalp ritimleri bu insanlarda kalp spazmıyla birlikte görülebilir.  


Kalp Spazmının Nedenleri


 • Kalp spazmlarının oluşmasında genellikle kalp hastalıklarına olan eğilim yatmaktadır. Bu yüzden bu spazmları azaltmanın yolu sağlıklı yaşamaktan geçmektedir. Özellikle;
 • Sigara kullanımı
 • Aşırı soğuğa maruz kalmak
 • Aşırı duygusal stres
 • Aşırı alkol kullanımı
 • Bazı kemoterapi ilaçlarının kullanımı
 • Astım ya da kronik aspirin alerjisi gibi alerjik hastalıklar
 • Tiroid hormonun aşırı salgılandığı durumlar
 • Düşük magnezyum seviyesi
 • Amfetamin ya da kokain gibi stimülan ilaçların kullanılması kalp spazmını tetikleyen durumlardır.


Kalp Spazmı Geçirdiğimizi Nasıl Anlarız?      


Kalp spazmı esnasında kalp kaslarımız kısa süreliğine kansız ve oksijensiz kalırlar. Bu da variant angına ile ilişkili olabilen ani bir göğüs ağrısına neden olur.
Bu göğüs ağrısı/yanması oldukça derinden hissedilir ve iman tahtamızın sol kısmındadır.
Ayrıca kollara ve sırta yayılan bir basınç hissedilir. Hastaların bir kısmı bu durumu sanki bir tornavidayla cıvatanın sıkıştırılması gibi bir his olarak tarif etmektedirler.


Kalp Spazmı Tedavisi Nasıl Yapılır?


Kalp spazmının tedavisinde bazı ilaçlara çok sık başvurulur:
 1. Nitratlar, göğüs yanmasını rahatlatmak için kullanırlar.
 2. Kalsiyum kanal blokerleri, kalp kasındaki daralmayı azaltmak için kullanılırlar.
 3. Statin ve türevi ilaçlar,  hem kolesterolü düşürmek hem de kalp damarlarındaki spazmlara engel olmak için kullanılırlar.

Yorum Gönder

0 Yorumlar