Ana içeriğe atla

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

kalp sağlığı

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmı bazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri

 • Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissi
 • Vücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rahatsızlık
 • Terleme, mide bulantısı, kısa kısa nefes almak
 • Bayılma hissi ya da dengeyi kaybetme

Kalp krizi geçirmeden önce bu belirtiler ya da bu belirtilerden birinden mustaripseniz, Bir şey olmaz! Yoktur bir şey demeyin!  Unutmayın hiçbir şey sağlığınızdan daha değerli değildir. Bu yüzden acilen bir kalp doktoruna gidin.

Peki, Kalp Spazmı Nedir?


Kalp spazmı da denilen koroner arter ya da koroner atardamar, aslında kişinin kalbindeki damar veya damarlardan bazılarının büzülmesi ya da damarın daralması durumudur. Bu durumda vücudumuz bize tıpkı kalp krizinde de görülen bazı tepkiler verir:

 • Göğüsün sol tarafında yanma veya ağrı
 • Göğüste sıkışma ya da daralma hissi
 • Nefes alırken daralma hissi

Bu belirtilerden göğüsteki ağrı göğüsten yayılarak boyun, sırt ve çene altına vuruyorsa;

 • Göğüs ağrıları sadece dinlenirken oluşuyorsa
 • Ağrılar 5 dakikadan 30 dakikaya kadar uzuyorsa
 • Ve ağrı/yanma hissi daha çok gece ve sabahın erken saatlerinde oluyorsa kalp spazmı olasılığı normalden daha yüksektir.
Özellikle yüksek tansiyonu ve kolesterolü olanlar ile kalp damar ya da damarlarında tıkanıklık olan hastaların kalp spazmı geçirmesi çok daha yüksek bir ihtimaldir. Bu hastalıklar, damarların iç kısmındaki duvarlarda plag oluşmasına ve bu plaglar da kalbe taşınan kanın bloke olmasına yol açar.

Kalp spazmı, görüldüğü gibi kalp krizine benzeyen belirtilere sahiptir. Ancak yaşanılan vak'anın kalp krizi mi yoksa kalp spazmı mı olduğu hastanede yapılan bir takım testler sonucunda anlaşılabilir. Hastalığın kronik bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Ayrıca uzun dönemli bir hastalıktır. Yani, geçmesi mümkün değildir ve hastalık dikkat edilmezse tekrarlayabilir. Bu nedenle, aksatmadan doktor kontrolüne gidilmeli ve tetikleyicilerden sakınılmalıdır. Bunun yanında yağsız et yenmeli, sigaradan uzak durulmalı, yüksek kolesterol ve tansiyona dikkat edilmeli ve de son olarak aşırı stresli işlerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Kalp Spazmı Öldürür Mü?      Kalp spazmı öldürür mü? Özellikle kalp hastalıklarından muzdarip olan birçok hastanın ilk sorduğu sorulardan bir tanesidir. Yukarıda Kalp krizi ile kalp spazmı arasındaki farklardan söz ettik.  Bu bilgiler ışığında diğer önemli sorunun kalp spazmı öldürür mü? Olması oldukça normaldir.

Bu soruyu yanıtlamadan önce, kalp spazmı nedir? diye soranlara çok kısa bir açıklama yapalım. Kalp spazmı, kalbimizdeki damarlardan birinin duvarının daralması sonucunda geçici olarak kalp kaslarımıza kan gitmemesi durumu için kullanılan bir tabirdir.

Kalp spazmları, daha çok tansiyon ve kolesterol hastalar gibi kalp hastalıklarına yakalanma riski yüksek olan hastalıkları olan insanlarda daha yaygın şekilde görülmektedir.  Kalp spazmı geçirmiş bir kişi doğal olarak kalp spazmı tehlikeli mi? Diye de aklından geçirir. Peki, gerçekten öyle midir?

Kalp spazmı sırasında kalp kasımızın duvarındaki büzüşme ya da daralma bazı durumlarda kalp kasımıza giden kanın tamamını durdurabilir. Yani, bazı durumlarda kalp spazmları çok tehlikeli olabilmektedir.

Özellikle spazmın uzun sürmesi göğüs ağrısı ya da yanmaya sebep olabilir. Bu ağrılar bazen variant angina (bir çeşit kalp hastalığı) ile ilişkili olabilmektedir. Tipik angina’nın aksine, bu angina türü genellikle fiziksel aktivite ile birlikte görülür. Kalp spazmları ise, çoğunlukla gece yarısı ya da sabahın erken saatleri arasında görülürler.Kalp Spazmı Kalp Krizine Neden Olur Mu?


Evet, olur. Ancak hasta kalsiyum bloker kullanıyorsa kalp krizi geçirme ihtimali çok düşüktür. Kalp spazmı geçiren hastaların %40’ında angına ile birlikte bayılma durumu görülür. Anormal kalp ritimleri bu insanlarda kalp spazmıyla birlikte görülebilir.  


Kalp Spazmının Nedenleri


 • Kalp spazmlarının oluşmasında genellikle kalp hastalıklarına olan eğilim yatmaktadır. Bu yüzden bu spazmları azaltmanın yolu sağlıklı yaşamaktan geçmektedir. Özellikle;
 • Sigara kullanımı
 • Aşırı soğuğa maruz kalmak
 • Aşırı duygusal stres
 • Aşırı alkol kullanımı
 • Bazı kemoterapi ilaçlarının kullanımı
 • Astım ya da kronik aspirin alerjisi gibi alerjik hastalıklar
 • Tiroid hormonun aşırı salgılandığı durumlar
 • Düşük magnezyum seviyesi
 • Amfetamin ya da kokain gibi stimülan ilaçların kullanılması kalp spazmını tetikleyen durumlardır.


Kalp Spazmı Geçirdiğimizi Nasıl Anlarız?      


Kalp spazmı esnasında kalp kaslarımız kısa süreliğine kansız ve oksijensiz kalırlar. Bu da variant angına ile ilişkili olabilen ani bir göğüs ağrısına neden olur.
Bu göğüs ağrısı/yanması oldukça derinden hissedilir ve iman tahtamızın sol kısmındadır.
Ayrıca kollara ve sırta yayılan bir basınç hissedilir. Hastaların bir kısmı bu durumu sanki bir tornavidayla cıvatanın sıkıştırılması gibi bir his olarak tarif etmektedirler.


Kalp Spazmı Tedavisi Nasıl Yapılır?


Kalp spazmının tedavisinde bazı ilaçlara çok sık başvurulur:
 1. Nitratlar, göğüs yanmasını rahatlatmak için kullanırlar.
 2. Kalsiyum kanal blokerleri, kalp kasındaki daralmayı azaltmak için kullanılırlar.
 3. Statin ve türevi ilaçlar,  hem kolesterolü düşürmek hem de kalp damarlarındaki spazmlara engel olmak için kullanılırlar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019