Kilo Vermek İçin En İyi 5 Çay

Kilo vermek dediğimizde artık neredeyse birçok kişinin ilgi alanına giren bir sorundan bahsetmiş olmaktayız. Çünkü günümüzde kilo alımının en büyük nedeni hazır gıdalar ve hareketsiz yaşam tarzıdır. Bu durum, birçok insana “nasıl zayıflarım?” sorusunu sıkça sordurmaktadır. Bu sorunun yanıtlarından biri ise metabolizmamızın çalışmasını hızlandırarak kilo vermemize yardımcı olan bitki çaylarıdır. Bu çaylar arasından bazıları, kilo vermeye yardımcı olmada diğer çaylara göre daha ön plandadır. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan kilo vermek için en iyi 5 çay hakkında daha detaylı konuşalım.

bitkisel çaylar

Bamya Çiçeği Çayı


Bu çay, bamya çiçeğinin mor ya da kızıl renkte olan taç yaprakları ve çanak yapraklarının demlenmesiyle yapılan bir çaydır. Asya, Afrika ve Karayip ülkeleri kökenli olan bu bitki çayı çeşitli hastalıkların evde tedavisinde kullanılmaktadır. Rengi kırmızımsı olan bu çayın tadı kızılcığa benzer ve mayhoştur.

Bamya çiçeği çayı içerisinde C vitamini, flavonoidler, mineraller ve antioksidanları içerir. Bu çay şekersiz olarak tüketilirse, vücut formunun korunmasına yardımcı olmaktadır. Kalorisi düşük olmasının yanı sıra kafein de içermez. Ayrıca kötü huylu kolesterol olarak bilinen LDL ve toplam kolesterolün düşmesini sağladığını gibi şeker hastaları için de çok faydalı bir sıcak içecektir.  Bamya çiçeği çayı, toksinlerin vücuttan atılımını sağladığı için vücudun enerji seviyesi ve performansının yükselmesine katkı sağlar. Buna ek olarak karbonhidrat ve nişasta emilimine yardımcı olan bir enzim olan amilazın üretimini engeller ve sonuç olarak bu da karbonhidrat emilimini azalttığı için kilo alımını azaltmaktadır.

bamya çiçeği çayı

Yerba Mate Çayı


Bu çay, metabolizmanın çalışma hızını %10 arttıran geleneksel bir Güney Amerika çayıdır. Yerba mate, potasyum, magnezyum ve manganez gibi mineraller yönünden oldukça zengindir. Ayrıca içerdiği bazı bileşenler sayesinde bu çay kas dokularında rahatlama ve kalp fonksiyonlarının düzelmesine de yardımcı olur. Yerba mate’nin muhteviyatında 24 vitamin ve mineral, 15 aminoasit ve bol miktarda antioksidan vardır. Bu bileşenler bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi LDL kolesterolü düşür, HDL kolesterolü (iyi huylu kolesterol) yükseltir. Böylece kalp hastalıklarına yakalanma riski de azalır.

2009 yılında yapılan bilimsel bir çalışmada Yerba mate çayının, iştahı azaltmakta ve yaşlanmanın yıkıcı etkilerini yavaşlatmakta olduğu görülmüştür. Ayrıca fareler üzerinde yapılmış olan deneylerde, obezite geninin bazı davranışlarını düzenleyerek obeziteyi engellediği de görülmüştür.  

Yerba mate

Pu-erh Çayı


Pu-erh çayı, Çin’in Yunnan bölgesine özgü bir siyah çaydır. Bu çay Camellia sinensis bitkisinin çiçek ve yapraklarından hazırlanmaktadır. Fermente bir çay olduğu için, bu süreçte, vücutta önemli derecede yağ yakımına yardımcı olan yağ ayrıştırıcı enzimler oluşturmaktadır. Pu-erh çayı ne kadar yıllanırsa, tıpkı şarapta olduğu gibi, tadı da o kadar iyi olur ve bakteri ve küf oluşma ihtimali de artar. Bu sırada oluşan polifenoller, klorofil ve diğer besleyici maddeler yağın parçalanması ve yakılmasını sağlarlar.

pu-erh

Yeşil Çay


Yeşil Çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından yapılır ve fermente bir çay değildir. Çin kökenli bu çay dünya genelinde oldukça popüler bir çaydır. Çay, doğrudan metabolik oranı hızlandırmasa da, içerisindeki polifenol ve mevcut kafein ısı üreterek termojenezi azaltır ve yağ yakımını hızlandırır. Metabolizmadaki bu oransal artış, kalp atışında herhangi bir yükselme olmadan yaşanır. Çayın antioksidan polifenolleri açısından zengin olması, hücreleri hasardan korur ve kilo vermeye katkı sağlar.

yeşil çay

Yabanmersini Çayı


Yabanmersininden yapılan bu çayın en büyük özelliği, yeme isteğinin önüne geçemeyenlere yardımcı olması ve iştahı azaltmasıdır. Bu çay, ciddi miktarda C vitamini antioksidanları içermektedir. Antokiyanosidler, meyvedeki bileşenin anahtarıdır ve kan hücre duvarının güçlenmesine ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olurlar. Yabanmersini çayı, vücuttaki tüm yabancı maddelerin ve yağın atılmasına yardımcı olur. Ayrıca bu çay, damar tıkanıklığı ve kan şekeri seviyesinin stabil kalmasına da katkı sağlar.   

yaban mersini
  

Yorum Gönder

4 Yorumlar

 1. Merhaba, zayıflama amaçlı tüketilen çayların metabolizmada çok fazla etkisi oluyor mu ve çok fazla su atımına sebep olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, doğrudur Melis Hanım. Bu tür bitkisel çayların büyük kısmı diüretik özelliktedirler. Bundan dolayı da su kaybına neden olabilirler. Bu çayları tüketirken bol miktarda su tüketmek gerekebilir.

   Sil
 2. Bu yazıyı okusuktan sonra bamya çiçeği çayını alıp denemiştim. Ve çok fazla ödem attırdığını farkettim. tavsiye derim arkadaşlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydasını görmenize çok sevindim. Sevgiler...

   Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.