Ana içeriğe atla

Kilo Vermek İçin En İyi 5 Çay

Kilo vermek dediğimizde artık neredeyse birçok kişinin ilgi alanına giren bir sorundan bahsetmiş olmaktayız. Çünkü günümüzde kilo alımının en büyük nedeni hazır gıdalar ve hareketsiz yaşam tarzıdır. Bu durum, birçok insana “nasıl zayıflarım?” sorusunu sıkça sordurmaktadır. Bu sorunun yanıtlarından biri ise metabolizmamızın çalışmasını hızlandırarak kilo vermemize yardımcı olan bitki çaylarıdır. Bu çaylar arasından bazıları, kilo vermeye yardımcı olmada diğer çaylara göre daha ön plandadır. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan kilo vermek için en iyi 5 çay hakkında daha detaylı konuşalım.

bitkisel çaylar

Bamya Çiçeği Çayı


Bu çay, bamya çiçeğinin mor ya da kızıl renkte olan taç yaprakları ve çanak yapraklarının demlenmesiyle yapılan bir çaydır. Asya, Afrika ve Karayip ülkeleri kökenli olan bu bitki çayı çeşitli hastalıkların evde tedavisinde kullanılmaktadır. Rengi kırmızımsı olan bu çayın tadı kızılcığa benzer ve mayhoştur.

Bamya çiçeği çayı içerisinde C vitamini, flavonoidler, mineraller ve antioksidanları içerir. Bu çay şekersiz olarak tüketilirse, vücut formunun korunmasına yardımcı olmaktadır. Kalorisi düşük olmasının yanı sıra kafein de içermez. Ayrıca kötü huylu kolesterol olarak bilinen LDL ve toplam kolesterolün düşmesini sağladığını gibi şeker hastaları için de çok faydalı bir sıcak içecektir.  Bamya çiçeği çayı, toksinlerin vücuttan atılımını sağladığı için vücudun enerji seviyesi ve performansının yükselmesine katkı sağlar. Buna ek olarak karbonhidrat ve nişasta emilimine yardımcı olan bir enzim olan amilazın üretimini engeller ve sonuç olarak bu da karbonhidrat emilimini azalttığı için kilo alımını azaltmaktadır.

bamya çiçeği çayı

Yerba Mate Çayı


Bu çay, metabolizmanın çalışma hızını %10 arttıran geleneksel bir Güney Amerika çayıdır. Yerba mate, potasyum, magnezyum ve manganez gibi mineraller yönünden oldukça zengindir. Ayrıca içerdiği bazı bileşenler sayesinde bu çay kas dokularında rahatlama ve kalp fonksiyonlarının düzelmesine de yardımcı olur. Yerba mate’nin muhteviyatında 24 vitamin ve mineral, 15 aminoasit ve bol miktarda antioksidan vardır. Bu bileşenler bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi LDL kolesterolü düşür, HDL kolesterolü (iyi huylu kolesterol) yükseltir. Böylece kalp hastalıklarına yakalanma riski de azalır.

2009 yılında yapılan bilimsel bir çalışmada Yerba mate çayının, iştahı azaltmakta ve yaşlanmanın yıkıcı etkilerini yavaşlatmakta olduğu görülmüştür. Ayrıca fareler üzerinde yapılmış olan deneylerde, obezite geninin bazı davranışlarını düzenleyerek obeziteyi engellediği de görülmüştür.  

Yerba mate

Pu-erh Çayı


Pu-erh çayı, Çin’in Yunnan bölgesine özgü bir siyah çaydır. Bu çay Camellia sinensis bitkisinin çiçek ve yapraklarından hazırlanmaktadır. Fermente bir çay olduğu için, bu süreçte, vücutta önemli derecede yağ yakımına yardımcı olan yağ ayrıştırıcı enzimler oluşturmaktadır. Pu-erh çayı ne kadar yıllanırsa, tıpkı şarapta olduğu gibi, tadı da o kadar iyi olur ve bakteri ve küf oluşma ihtimali de artar. Bu sırada oluşan polifenoller, klorofil ve diğer besleyici maddeler yağın parçalanması ve yakılmasını sağlarlar.

pu-erh

Yeşil Çay


Yeşil Çay, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından yapılır ve fermente bir çay değildir. Çin kökenli bu çay dünya genelinde oldukça popüler bir çaydır. Çay, doğrudan metabolik oranı hızlandırmasa da, içerisindeki polifenol ve mevcut kafein ısı üreterek termojenezi azaltır ve yağ yakımını hızlandırır. Metabolizmadaki bu oransal artış, kalp atışında herhangi bir yükselme olmadan yaşanır. Çayın antioksidan polifenolleri açısından zengin olması, hücreleri hasardan korur ve kilo vermeye katkı sağlar.

yeşil çay

Yabanmersini Çayı


Yabanmersininden yapılan bu çayın en büyük özelliği, yeme isteğinin önüne geçemeyenlere yardımcı olması ve iştahı azaltmasıdır. Bu çay, ciddi miktarda C vitamini antioksidanları içermektedir. Antokiyanosidler, meyvedeki bileşenin anahtarıdır ve kan hücre duvarının güçlenmesine ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olurlar. Yabanmersini çayı, vücuttaki tüm yabancı maddelerin ve yağın atılmasına yardımcı olur. Ayrıca bu çay, damar tıkanıklığı ve kan şekeri seviyesinin stabil kalmasına da katkı sağlar.   

yaban mersini
  

Yorumlar

 1. Merhaba, zayıflama amaçlı tüketilen çayların metabolizmada çok fazla etkisi oluyor mu ve çok fazla su atımına sebep olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, doğrudur Melis Hanım. Bu tür bitkisel çayların büyük kısmı diüretik özelliktedirler. Bundan dolayı da su kaybına neden olabilirler. Bu çayları tüketirken bol miktarda su tüketmek gerekebilir.

   Sil
 2. Bu yazıyı okusuktan sonra bamya çiçeği çayını alıp denemiştim. Ve çok fazla ödem attırdığını farkettim. tavsiye derim arkadaşlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydasını görmenize çok sevindim. Sevgiler...

   Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019