Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor


Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

köpekler ölmeden önce

Hareketlerde Azalma

Köpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bulamadığından dolayı hareket edemezler.

Bağırsak Ve Mesane Kontrolünün Kaybı

Köpeklerin ölmeden önceki belirtilerinden biri ise, ölümü yaklaştıkça bu hayvanların bağırsak ve mesane kontrolünü kaybetmeye başlamalarıdır. Böyle bir şey olduğunda birçok kişi bunun nedenini anlamayarak bunun münferit bir durum ya da kaza sonucu oluştuğunu düşünür. Fakat köpeklerin yaşamlarının sonu yaklaştıkça ishal olurlar. Bu da köpeklerin vücudunda sıkça su kaybının oluşmasına neden olur. Böyle bir durum sezerseniz, köpeğinizi bir veterinere götürün ve veterinerinizin verdiği ilaçları verdikten sonra köpeğinizin sıkça su içmesini sağlamak için sık sık önüne su kabı koyun.

İştahta Değişim

Köpeğinizin iştahında sürekli görülen bir azalma söz konusuyla bu köpeğinizin yaşamının sonuna yaklaştığının en büyük belirtilerinden biridir. Hareketlerin azalmasından dolayı iştahta da doğrudan bir azalma olur. Bazı köpekler ise, sahipleri mutsuz olmasın diye, onları memnun etmek için, yiyeceğini yalar ancak yemezler. Tüm bu süreç içerisinde köpek, şiddetli bir biçimde kilo kaybeder.


Köpeklerde Zehirlenme Belirtileri için bkz.


Kas Kontrolünde Zayıflama

Köpekler yaşlandığında en sık görülen durumlardan biri köpekte titreme ya da sarsaklıktır. Ölümü iyice yaklaşmış bir köpekteyse kaslarda şiddetli seğirme ya da kasılma kendini gösterir. Ayrıca köpek, dilini kontrol etmekte zorlandığından dolayı da salya miktarı eskiye oranla çok daha fazla görülür.

Nefes Alma Güçlüğü

Bir köpeğin ölümü yaklaştığında, nefes alma güçlüğü çekmeye başlar. Nefes alıp verdikten sonra neredeyse 20-30 saniye ara verip tekrar nefes alıp verirler. Bununla birlikte hayvan tükürüğünü yutkunmakta da zorlanır.

Rahat Etmek İsterler

Köpeklerin ölümü yaklaştıkça bunu hissettikleri birçok insan tarafından bilinir ve kabul edilir. Bu durumda köpeklerin çoğu, sahiplerini rahat ettirmek için arayışa girerler. Bu durum belki de onların sahiplerine “elveda” deme şeklidir. Çoğu köpek ise uykuda ya da son anında sahibinin yanında ölür.
ölüm öncesi köpekler
Köpeklerin Ölüm Belirtileri


Köpeklerin ölüm belirtileri denildiğinde birçok hayvan severin için bir garip olur. Bu gayet normal... Çünkü bizimle yaşamaya başladıktan sonra evcil hayvanlarımızı artık bir hayvandan çok bir dost, arkadaş, yalnızlığımızın gülen yüzü hatta bir birey olarak görmeye başlıyoruz. Özellikle köpekler insana yakın bir dost olmalarından ötürü diğer evcil hayvanlara göre biraz daha ön planda canlılardır. Bu yüzden ne zaman köpeklerde ölüm belirtileri cümlesini okusak tüylerimiz birer ürperir.

Bir köpeğin ölüm belirtileri üzerine, üzülerek, konuşacağımız bu yazı da tek tek bu semptomlardan söz edeceğiz. Köpekler öleceği zaman ne yapar? Sorusunu tüm ayrıntılarıyla açıklayarak bu konu hakkında tüm soruları yanıtlayacağız. Şimdi zaman kaybetmeden bu maddelere bakalım.

Aşırı Durgunluk


Köpekler yaşlandıkça hareketleri azalır. Ancak ölümü yaklaşan köpeklerde bu çok daha fazla olarak gözlemlenmektedir. Köpeğinizin aktivitelerinde büyük seviyelerde azalış varsa, köpeğiniz sürekli aynı yerde yatma eğilimi sergiliyor ve başka bir yere kalkıp gitmek istemiyorsa köpeğiniz gençse hastadır. Ancak yaşlıysa, maalesef, ölümü yaklaşmış demektir.

Burada bir noktayı açıklığa kavuşturmak gerekmektedir. Yukarıda cümleler köpeğinizi hiç hareket etmeyeceği anlamına gelmemektedir. Köpeğiniz tabi ki evde ya da bahçede bir noktadan başka bir noktaya hareket edecektir. Ancak bu hareket normalden daha az ve yavaş olacaktır. Ayrıca hareket esnasında köpeğinizin bacaklarında sıkça titreme olabilir.

Meraksızlık/Kayıtsızlık


Hareketsizliğin yanında çevresindeki olan biten şeylere karşı duyarsızlaşma görülür. Bunun yanı sıra sevdiği mamalara, favori oyuncaklara ve sevdiği insanlar ile sahibine karşı da aşırı ilgisizleşirler. Bu tabi ki köpeğinizin sizi veya aile bireylerini artık sevmediği anlamına gelmez. Bu sadece köpeğinizi yaşamının son zamanlarını yaşadığı anlamına gelmektedir.

İştahlarını Bastırırlar


Ölümü yaklaşana köpekler yeme arzularını bastırırlar ya da yeme istekleri doğal olarak ortadan kalkar. Köpek bu son döneminde yemek yemeyi, su içmeyi ve verdiğiniz şey ne kadar lezzetli de olsa o yiyeceği reddeder.

Bu durum kısa sürede hayvanın sindirim sisteminin çökmesine neden olur. Bir süre sonra ise böbrek ve karaciğerleri iflas eder.

Fakat burada karıştırılmaması gereken önemli bir ayrım vardır: Köpekler yaşlandıkça gençlik dönemlerine nazaran daha az yemek yiyebilirler ve iştahları da biraz azalabilir. Bu tip durumlar köpeğinizin ölümünden ziyade yaşlanmaya başladığının belirtileridir.  

Sindirim Sorunları


Köpekler yaşlandıkça sindirim sistemleri eskiye nazaran daha zayıf hale gelir ve sizin dikkatinizi çekebilecek kadar belirgin olur.

Burada en sık görülen durum köpeğinizin bir şey yedikten sonra yediklerinin bir kısmını kusarlar. Bunun nedeni, köpeğinizin sindirim sisteminin eskisi gibi etkili çalışmamasından dolayı midesinde sindirilememiş yemek parçaları kalmasıdır.  

Solunumda Zorlanma


Köpeğiniz eskiden rahat ve derin nefes alabiliyorken, şimdi nefes almakta güçlük çekiyorsa bu köpeklerin ölmeden önce yaşadığı durumlar arasındadır.

Buna ek olarak köpeğinizin iki nefes arasındaki sürenin de oldukça uzun bir zaman dilimini içerdiğini fark edebilirsiniz.

Kalp Atım Hızında Düşme


Köpeklerin kalp atış hızı normalde 100-130 arasındayken, ölümleri yakınlaşan köpeklerde bu kalp atış hızı 60-80 aralığına kadar düşer.

Hareket Koordinasyonunda Bozulma


Köpekler gençken, hareketleri yürürken ve koşarken son derece uyumlu ve koordinelidir. Ancak yaşlandıkları zaman, aynı insanlarda olduğu, köpeklerinde hareket koordinasyonu bozulur. Özellikle titreme ve yalpalama sık görülür.

Aynı zamanda bir noktadan başka bir noktaya da gidecek enerjileri olmadığı için sürekli aynı yerde yatarlar.

Cilt Sağlında Bozulma


Köpeklerde ölüm öncesinde dehidrasyon oluşması son derece olağandır. Ancak köpeğinizin ölümü çok yakınsa, cilt kalitesinin ve kürkünün günden güne daha kötü görünmeye başladığını fark edersiniz. Öyle ki bu görüntü cildinin kurulaşması şeklindedir.

Diş Sağlığında Kötüleşme


Cilde göre diş sağlığı daha da kötü olacaktır. Özellikle pembe ve canlı görünen diş etlerinde, çok belirgin bir solgunluk dikkat çeker.Köpeklerin ölüm belirtileri hakkında yaptığımız bu listedeki maddeleri siz de köpeğinizde fark ediyorsanız bunlar ölüm işaretleri olabileceğinde dolayı, köpeğinizi bir veterinere götürmenizde fayda vardır.  

Yorum Gönder

6 Yorumlar

 1. Sahiplendiğimizde tam olarak kaç yaşında olduğu bilinmiyordu. Ama tahminen 8 yaşında şu anda. Neredeyse yukarıdaki belirtilerin hepsi var. Çok üzülüyorum, hiçbir şey yemiyor, sürekli yatıyor. Neden diye araştırırken yazınıza denk geldim. Çok acı çekmemesini diliyorum sadece. Yıllardır birlikteyiz, nasıl ayrılırız bilemiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, 8 yaş çok ileri bir yaş değil köpekler için. Köpeğiniz depresyonda da olabilir. Bir veterinere götürürseniz sorunun ne olduğunu söyleyecektir. Umarım yazımızdaki belirtileri taşımıyordur köpeğiniz. Ve inşallah ayrılmak zorunda kalmazsınız. Çok geçmiş olsun.

   Sil
 2. merhaba..boludan bir evlat sahibiyim oğlum sphinal ve pekinges kırması..yavru iken ailemize katıldı ve yaklaşık 2 yıldır birlikteyiz..1,5 yaşını geçti..davranışlarını baştan sona ezbere bilirim fakat son dönemlerde derisinde aşırı kaşınma ve kepeklenme kanayana kadar kaşıntısı oldu veterinerimiz egzama oldugundan şüphelendi iğne yaptı bikac kez tekrarlandı iğne tedavisi..fakat bugünlerde kaşıntı etkisini kaybetmek yerine şiddetini artırarak devam ettiği gibi üzerine hırslı ve sinirli bir hal aldı oğlumun durumu..sürekli kolunu patisine yakın sabit bir yeri yalıyor dikkatini dağıtmak için ilgilenmeye çalışsamda nafile beni isirmaya kalktı..bişiylerin ters gittiğinin farkındayım bulunduğumuz ilde çok kapsamlı bir hastane olmamakla birlikte ne yapabileceğimi bilemez durumdayım.ayrıca 1 hafta önce yavruları dünyaya geldi..yavrular annesinin yanında malum küçükler ve emiyorlar..45 yada 50 gün sonra bir yavrusunu biz ailemize dahil edicez ama baba yani bizim oğlumuz yavrusu geldiğinde nasıl bir tepki verecek bilmiyoruz..daha doğrusu bizim bu ortamın negatif yönünü en aza indirgemek için ne yapmamız gerekir bu konudada bilgilendirirseniz çok sevinirim tesekku ederim şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Yanıtım biraz geç oldu. Bunun için kusura bakmayın. Öncelikle geçmiş olsun. Köpeklerde parazit ya da egzama kaynaklı rahatsızlıklar sıkça görülür. Ancak veterinerinizin verdiği ilaç sanırım çok etkili olmamış. Köpekler derileri üzerinde oluşan yaraları, cilt iltihaplarını ve kaşıntılı kızarıklıkları yalamayı takıntı haline getirerek de yaranın iyileşmesini zorlaştırırlar. Eğer bir süre daha bu kızarıklıklar geçmezse aynı veterinere tekrar götürüp farklı bir ilaç uygulamasını tavsiye ederim. Tabi bu kaşıntıların geçmemesi köpeğinizi şu an agresif yapabilir. Bundan dolayı yeni dahil edeceğiniz yavruyu aynı ortamda tutmanızı önermem. Bunu en azından bir süre uygulamanız yavru için daha iyi olacaktır. Eğer farklı ortama koyamıyorsanız da yavru ile yetişkini bir süre yalnız bırakmamanızı önerebilirim. Tekrar geçmiş olsun.

   Sil
 3. benim köpegim nisanda 15yasında olacak artık cok halsiz sızın yazdıgınıx hersey bırebır aynı popo kismı bıle şisdı sertleştı hep isal yapıyo oda bı saat yapmaya calisıyo zorla bugun kalbının sesını duydum cok hızli ve sesli atıyodu penısı cok sert ve ıstemeden yapıyo çişinı sizce ne yapmaliyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Köpeğiniz yaş olarak oldukça yaşlı. Tabi yaşına bağlı olarak sindirimle ilgili başka bir hastalıkta olabilir. Ancak bacaklarda oluşan titreme, sürekli aynı yerde ve pozisyonda hareketsiz kalma ve iştahsızlık da oluştuysa yazıda söz ettiğim nedenlerle ilgili olabilir. Bence imkanınız varsa bir veteriner hekime götürün. Detaylı olarak bir baksın. Ayrıca şunu unutmayın her ishal olma veya boşaltım sistemi sorunu bir ölüm işareti değildir. O yüzden hemen aklınıza en kötüsünü getirmeyin bence. Sevgiler... Acil şifalar...

   Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.