Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

Koltuk altı kokusu
Koltuk altı ter kokusu terleme neticesinde bu bölgede oluşan bakterilerin neden olduğu, çoğu zaman kişiyi ve çevresini rahatsız edebilen bir kokudur. Koltuk altı bölgesi yaz aylarında daha çok terler ve bu koku bazı kişilerde ağır vücut kokusuyla birleştiğinde çoğu zaman bu kişinin toplum içinde mahcup olmasına neden olmaktadır. Birçok insanın başına gelebilecek bu nahoş durum aslında çözülemeyecek bir problem değildir. Özellikle bu sorunu sonsuza kadar çözebilecek birkaç tıbbi ve ev tedavisi bulunmaktadır.


Ter Kokusu Neden Olur?

Bu kötü koku genellikle, koltuk altı bölgesinin aşırı terlemesine neden olacak hareketlerin sık yapılmasının bu bölgedeki kötü kokunun nedeni olduğu düşünülmektedir. Bu çok da yanlış bir düşünce değildir ancak sadece koltuk altı bölgesinde oluşan ter bu probleme neden olmaz. Çünkü aslında terin herhangi bir kokusu yoktur. Öte yandan, vücudumuz yeterli miktarda oksijen alamadığında, özellikle koltuk altımızda üreyen bakteriler bu kötü kokuya neden olurlar. Bakteriler ter ile karıştığında, koltuk altında rahatsız edici bir koku yaymaya başlarlar. Başka bir deyişle, bu kötü koku salımı, toksinler vasıtasıyla birikmiş olan atığın hava yoluyla vücuttan atılmasıdır. Özellikle sarımsaklı, baharatlı, soğanlı yiyecekler ve alkol gibi içeceklerin tüketilmesinden dolayı da yine kötü kokular oluşabilir.
Bu kötü kokuların diğer nedenlerinden bazıları ise karaciğer hastalıkları, menopoz, duygusal stres, düşük kan şekeri, metabolik disfonksiyon gibi hastalıklar olabilir. Özellikle aşırı terleme mantar hastalığı, böbrek hastalıkları ve karaciğer hastalıkları gibi ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir.


Ter Kokusu Tedavisi

Ter kokusunun tedavisi öncelikle kişisel hijyen ve temizlikle başlar. Günde en az iki kez duş almak, sık sık banyo yapmak bu tür problemi olan kişiler için oldukça önemli bir noktadır. Banyo yaparken, omuzdan koltuk altına kadar olan bölge sabunlu bir bezle ovularak temizlenmelidir. Bu şekildeki temizlik bu bölgeyi bakterilerden temizleyecek ve kötü kokudan arınmasına yardım edecektir. Bunun dışında, terlemeyi önleyen kıyafetlerin kullanılması da çok önemlidir. Bundan dolayı elbise seçilirken naylon ve polyester değil de ipekli ve pamuklu ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca koltuk altı gibi bölgeler, dar elbiseler yüzünden daha fazla terleme yaparlar. Bu yüzden dar kesim kıyafetlerden ziyade bol kesim elbiseleri tercih etmekte fayda vardır. Ter kokusunu önlemek için bir diğer önemli nokta da beslenme şeklimizdir. Beslenme listemizden yağlı, sarımsaklı, baharatlı ve soğanlı gıdaları çıkarmayı başarabilirsek ter kokusu problemimizin de üstesinden gelebiliriz.
Bütün bunlara ek olarak deodorantlar ve ter önleyici ilaçlardan da kısaca söz etmek gerekmektedir. Deodorantlar ve ter önleyici ilaçlar kötü ter kokusundan kurtulmak için en sık başvurulan yöntemlerdendir. Bu ürünleri kullanırken dikkat edilmesi gereken nokta, duş ya da banyonun ardından temiz vücuda bu ürünlerin uygulanması gerektiğidir.  Bu ürünler, tüm gün olmasa bile, günün belli bölümünde ter kokusunun önüne geçecektir.


Ter Kokusuna Karşı Ev Tedavileri

Ter kokusundan kurtulmak için ev tedavileri hem daha az maliyetli hem de yan etkileri çok azdır.
Etkili ev tedavilerinden biri güvercin ağacı kullanmak ya da alkol ile ovalamaktır. Özellikle banyodan sonra, avucumuza aldığımız bu şeylerden birini koltuk altımıza sürerek ovalamaktır.
Beyaz sirke de koltuk altındaki kötü kokunun giderilmesinde etkili bir tedavi yöntemidir. Önce bir kaseye bir miktar beyaz sirke koyun ve biraz pamuğu bu kasenin içindeki sirkeye banalım. Daha sonra koltuk altımıza sürerek ovalım. Bu yöntem gün boyunca ter kokusunu önleyecektir.

Bu sorundan kurtulmak için bir diğer etkili yol ise sodyum bikarbonat ya da bilinen adıyla kabartma tozudur. Bir miktar kabartma tozunu koltuk altlarımıza uyguladığımızda, bu hem teri emecek hem de bakterilerin ölmesini sağlayacaktır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar