Yaşlanmayı Geciktiren 6 Yiyecek

yaşlanmayı geciktiren yiyecekler
Yaşlanmayı doğal yollardan yavaşlatmak için bir yol varsa bunun yolu yiyeceklerden geçiyor olmalı. Binlerce yıldır yiyecekleri sağlığın ve güçlenmenin en etkili yolu olarak gören Uzakdoğu halklarına göre yaşlanmayı geciktirmenin ve insanın gücünü kaybetmeden yaşlanmasının anahtarı yine besinler ve bitkilerdir.
Yaşlandıkça vücudumuz su kaybeder. Su kaybettikçe cildimiz kurumaya ve yaşlanmaya başlar. Biz yaşlandıkça besinlerden almamız gereken vitamin ve mineral oranları da artar. Eğer yeterince besin alamazsak vücudumuz herhangi bir hastalıkla karşılaştığımızda ihtiyacımız olan maddeleri organlarımızdan ve kemiklerimizden almaya çalışır. Vücudumuz bu besinleri hangi organımızdan alırsa o organımızla ilgili sağlık sorunları yaşamaya başlarız. Yaşımız ilerledikçe daha yorgun hissetmemizin ve çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşmamızın ana nedeni budur.
Yaşlanmanın nedeni olarak bir diğer unsur ise vücudumuzdaki serbest radikallerdir. Serbest radikaller hücrelerimize ve DNA’mıza zarar vererek yaşlanmayı hızlandırırlar. Elektron kaybetmiş bu moleküller, tek oksijen atomu içerirler. Elektron alabilmek için diğer moleküllere saldırarak vücudumuzda aynı bir terörist gibi hareket ederler. Serbest radikalleri etkisiz hale getirmek antioksidanlarla mümkün olmaktadır.
Yaşımız ilerledikçe ihtiyacımız olan besinleri almaya özen gösterdiğimizde vücudumuz kendini yenileyerek yaşlanma etkilerini ertelemeyi başarır. Özellikle 40 yaşından sonra öğünlerimize kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, B12 gibi mineraller içeren ve vücudumuzdaki serbest radikalleri etkisiz hale getiren antioksidanlar açısından zengin yiyecekler tükettiğimizde yaşlanmayı geciktirebiliriz.

Yaşlanma Karşıtı Yiyecekler

* Yaban mersini
* Avokado
* Zerdeçal
* İncir
* Fındık
* Siyah çikolata

1) Yaban mersini
Yaban mersini

Yaban mersini için, yaşlanmayı geciktiren en etkili besin olduğu söylenebilir. Yaban mersini antosiyaninler içerir. Bu madde, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak yaşlanma etkilerini geciktirir. Birçok çalışmada yabanmersininin beyin hücrelerini yenileyerek hücrelerdeki hasarları onardığı kanıtlanmıştır.
2) Avokado
avukado

Avokado, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içeren mucizevî bir meyvedir. A vitamini, C vitamini, E vitamini, potasyum, B6 vitamini açısından zengin bir meyve olan avokado karaciğeri güçlendirerek dinç ve sağlıklı olmamızı sağlar. Avokadonun içindeki bitkisel bileşenler yaşlanmanın olumsuz etkilerini giderir. Antioksidanlar açısından zengin bir besin olan avokado, özellikle vücuttaki atardamarları koruyarak vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olur. 
3) Zerdeçal
zerdecal

Cildi gençleştiren ve kanserin bir numaralı düşmanı olan zerdeçal A vitamini açısından oldukça zengindir. Zerdeçalın beyni, eklemleri ve sinir sistemini güçlendirerek yaşlanma etkilerini geciktirdiği kanıtlanmıştır. 
4) İncir
incir

İncir meyvesinde bulunan antioksidanlar hücrelerin bozulmasını ve hasar görmesini engelleyerek sinir sistemini ve karaciğeri güçlendirir ve böylece yaşlanma etkilerini geciktirir. 
5) Fındık
Fındık

Her gün 5-6 adet fındık yemenin sağlığımıza inanılmaz faydaları vardır. Fındık, kronik hastalıklara, kansere, kalp damar hastalıklarına yakalanmamızı önleyen doymamış yağlar içerir. Özellikle ileri yaşlarda beyin hücrelerini güçlendirerek zihinsel sağlığı koruma altına almaktadır. 

6) Siyah Çikolata

siyah çikolata

Saf kakao içeren siyah çikolata 2010 yılında Uluslararası Beslenme Komitesi tarafından yaşlanmayı geciktiren besin olarak gösterilmiştir. Güçlü antioksidanlar içeren bir parça siyah çikolata, vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanma etkilerini geciktirmektedir. 

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Çok güzel yazı olmuş. Zaten sevdiğim ve sürekli tükettiğim yiyecekler olduğu için mutlu oldummm :))

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkürler. Sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmeniz dileğiyle...

      Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.