Ana içeriğe atla

Yaşlanmayı Geciktiren 6 Yiyecek

yaşlanmayı geciktiren yiyecekler
Yaşlanmayı doğal yollardan yavaşlatmak için bir yol varsa bunun yolu yiyeceklerden geçiyor olmalı. Binlerce yıldır yiyecekleri sağlığın ve güçlenmenin en etkili yolu olarak gören Uzakdoğu halklarına göre yaşlanmayı geciktirmenin ve insanın gücünü kaybetmeden yaşlanmasının anahtarı yine besinler ve bitkilerdir.
Yaşlandıkça vücudumuz su kaybeder. Su kaybettikçe cildimiz kurumaya ve yaşlanmaya başlar. Biz yaşlandıkça besinlerden almamız gereken vitamin ve mineral oranları da artar. Eğer yeterince besin alamazsak vücudumuz herhangi bir hastalıkla karşılaştığımızda ihtiyacımız olan maddeleri organlarımızdan ve kemiklerimizden almaya çalışır. Vücudumuz bu besinleri hangi organımızdan alırsa o organımızla ilgili sağlık sorunları yaşamaya başlarız. Yaşımız ilerledikçe daha yorgun hissetmemizin ve çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşmamızın ana nedeni budur.
Yaşlanmanın nedeni olarak bir diğer unsur ise vücudumuzdaki serbest radikallerdir. Serbest radikaller hücrelerimize ve DNA’mıza zarar vererek yaşlanmayı hızlandırırlar. Elektron kaybetmiş bu moleküller, tek oksijen atomu içerirler. Elektron alabilmek için diğer moleküllere saldırarak vücudumuzda aynı bir terörist gibi hareket ederler. Serbest radikalleri etkisiz hale getirmek antioksidanlarla mümkün olmaktadır.
Yaşımız ilerledikçe ihtiyacımız olan besinleri almaya özen gösterdiğimizde vücudumuz kendini yenileyerek yaşlanma etkilerini ertelemeyi başarır. Özellikle 40 yaşından sonra öğünlerimize kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, B12 gibi mineraller içeren ve vücudumuzdaki serbest radikalleri etkisiz hale getiren antioksidanlar açısından zengin yiyecekler tükettiğimizde yaşlanmayı geciktirebiliriz.

Yaşlanma Karşıtı Yiyecekler

* Yaban mersini
* Avokado
* Zerdeçal
* İncir
* Fındık
* Siyah çikolata

1) Yaban mersini
Yaban mersini

Yaban mersini için, yaşlanmayı geciktiren en etkili besin olduğu söylenebilir. Yaban mersini antosiyaninler içerir. Bu madde, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak yaşlanma etkilerini geciktirir. Birçok çalışmada yabanmersininin beyin hücrelerini yenileyerek hücrelerdeki hasarları onardığı kanıtlanmıştır.
2) Avokado
avukado

Avokado, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içeren mucizevî bir meyvedir. A vitamini, C vitamini, E vitamini, potasyum, B6 vitamini açısından zengin bir meyve olan avokado karaciğeri güçlendirerek dinç ve sağlıklı olmamızı sağlar. Avokadonun içindeki bitkisel bileşenler yaşlanmanın olumsuz etkilerini giderir. Antioksidanlar açısından zengin bir besin olan avokado, özellikle vücuttaki atardamarları koruyarak vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olur. 
3) Zerdeçal
zerdecal

Cildi gençleştiren ve kanserin bir numaralı düşmanı olan zerdeçal A vitamini açısından oldukça zengindir. Zerdeçalın beyni, eklemleri ve sinir sistemini güçlendirerek yaşlanma etkilerini geciktirdiği kanıtlanmıştır. 
4) İncir
incir

İncir meyvesinde bulunan antioksidanlar hücrelerin bozulmasını ve hasar görmesini engelleyerek sinir sistemini ve karaciğeri güçlendirir ve böylece yaşlanma etkilerini geciktirir. 
5) Fındık
Fındık

Her gün 5-6 adet fındık yemenin sağlığımıza inanılmaz faydaları vardır. Fındık, kronik hastalıklara, kansere, kalp damar hastalıklarına yakalanmamızı önleyen doymamış yağlar içerir. Özellikle ileri yaşlarda beyin hücrelerini güçlendirerek zihinsel sağlığı koruma altına almaktadır. 

6) Siyah Çikolata

siyah çikolata

Saf kakao içeren siyah çikolata 2010 yılında Uluslararası Beslenme Komitesi tarafından yaşlanmayı geciktiren besin olarak gösterilmiştir. Güçlü antioksidanlar içeren bir parça siyah çikolata, vücuttaki serbest radikalleri etkisiz hale getirerek yaşlanma etkilerini geciktirmektedir. 

Yorumlar

  1. Çok güzel yazı olmuş. Zaten sevdiğim ve sürekli tükettiğim yiyecekler olduğu için mutlu oldummm :))

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çok teşekkürler. Sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmeniz dileğiyle...

      Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019