Aşılama Tedavisi Nedir?

Tüp bebek
Aşılama tedavisi çocuk sahibi olmak isteyip de korunmadığı halde çocuğu olmayan çiftlere uygulanan bir yöntemdir. Kısırlık tedavilerinde kullanılan aşılama, tüp bebek tedavisi öncesinde yapılan bir uygulamadır. Bu yöntemin amacı hamilelik için gerekli hormonların uygulanması ve yumurtanın gelişimini sağlamaktır. Bunun yanı sıra erkekten alınan spermler de yıkanarak hazırlanır ve daha kaliteli bir hale getirilir. Böylece gebelik şansı arttırılmaya çalışılır. Aşılama tedavisi nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız konu hakkındaki tüm detayları yazımızı devamında bulabilirsiniz. Aşılama, hazırlanan üreme hücrelerinin rahim içine yerleştirilmesi işlemidir. Bu yöntem sayesinde en iyi hareketli üreme hücreleri rahim içine bırakılarak hastanın hamile kalması sağlanmaya çalışılır.

Aşılama Tedavisi

Aşılama tedavisi sadece ülkemizde değil tüm dünyada uygulanan bir yöntemdir. Aşılama yöntemi en fazla 4 defa denenmelidir. Yapılan araştırmalar dörtten fazlasının hamilelik oranını arttırmadığını göstermiştir. Aşılama yöntemi genelde hafif sperm bozuklukları, sebebi bilinmeyen kısırlık durumları, çiftlerin cinsel ilişkide bulunamama sorunu ve yumurtlama bozukluğu olması halinde uygulanmaktadır. Bu yazdıklarımızdan da anlaşılacağı gibi aşılama yöntemi her çift için uygun bir tedavi yöntemi olmayabilir. Bu konuda en doğru kararı konunun uzmanları verebilir. İlk olarak bir uzman tarafından çiftin kısırlık sorununun tespiti için gerekli tetkikler yapılmalıdır. Bunun sonucunda aşılama yönteminin çift için uygun olup olmadığına karar verilerek gerekli tedaviye başlanabilir. Aşılama yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftler bu konuda uzman bir kuruluşa baş vurmalıdır. İşinde uzman bir doktor sayesinde çiftlerin çocuk sahibi olma şansları artar. Aksi halde sonuç hayal kırıklığı olabilir.
Bu konuda en çok merak edilen konulardan birisi de; aşılama tedavisi kaç gün sürer? sorusunun cevabıdır. Hastaya aşılama yapılması uzun sürmez fakat yöntemin uygulanma süreci biraz zaman alır. Bu yöntem belirli aşamalardan sonra uygulanmaktadır. İlk olarak aşılama öncesinde adetin ikinci günü ultrason ile yumurtalıklar ve rahim iç zarı kontrol edilir. Bu ultrason sonucunda aşılamaya engel bir durum tespit edilmezse tedavi uygulanmaya başlanır. Adetin ikinci ya da üçüncü gününden itibaren hastaya yumurtaları geliştirecek ilaçlar verilir. Bu yalaşık 10 gün sürmektedir. Sürenin sonunda gelişen yumurtaların çatlamasını sağlayacak bir ilaç daha uygulanır. Bu aşamada erkekten alınan spermler de gerekli işlemden geçirilirler. En son olarak kaliteli spermler rahim içine transfer edilmek için hazır bir hale getirilir. Aşılama tedavisi ortalama olarak 15 gün kadar sürmektedir. Aşılama tedavisi adetin kaçıncı günü başlar? sorusunun cevabını da böylece vermiş olduk.
Aşılama yaptıracak olan bayanlar bu uygulamanın ağrılı ve acılı olup olmadığını da merak ediyor olabilirler. Bu konu hakkında da biraz bilgi verelim. Uzmanların bu konuda yaptığı açıklamalardan yola çıkarak aşılama esnasında herhangi bir ağrı ya da acı olmadığını sadece adet döneminde olduğu gibi hafif kramplar ve biraz da vajinal kanama olabildiğini söyleyebiliriz. Aşılama yapıldıktan sonra hasta 15 dakika kadar dinlenip ardından evine gidebilir. Yani bu yöntem hastanede yatmayı gerektirmemektedir. Aşılama sonrasında kişi günlük yaşantısına normal bir şekilde devam edebilir.
Aşılama tedavisi fiyatları konusunu da merak edenler olabilir fakat burada bir fiyat vermemiz pek doğru olmaz. Aşılama fiyatları uygulamanın yapıldığı yere, hastanın durumuna ve kullanılan ilaçlara göre değişiklik gösterebilir. Aşılama 4 kere yapıldıktan sonra başarılı bir sonuç elde edilmemesi halinde tüp bebek tedavisine başlanması gerekir. Aşılama yönteminin başarılı olması için uygulamanın öncesinde ve sonrasında doktorun verdiği tüm talimatlara eksiksiz olarak uyulmalı, sağlıklı beslenmeye ve zararlı alışkanlıklardan uzak durulmaya da dikkat edilmelidir.

Yorum Gönder

1 Yorumlar

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.