Balgama Ne İyi Gelir?

balgam
Balgam bir tür iltihaptır. Balgam üreten vücut, kendisi için zararlı olan maddeleri vücuttan uzaklaştırmak için bu salgıyı üretir. Ancak balgam vücuttan uzaklaştırılamadığı takdirde son derece rahatsız edici olabilir hatta kronik öksürüğe dahi yol açabilir. Balgamın içerisinde topak halinde bakteriler, toz öbekleri ve beyaz kan hücreleri yer alır. Bundan dolayı ivedilikle vücuttan uzaklaştırılması gerekir.

Balgam İçin Doğal Çözümler Nelerdir?

Balgam ve öksürük için uzun yıllardan bu yana kullanılagelen yöntem ıhlamur çayı içmektir. Zira ıhlamur balgam söktürücü bir özelliğe sahiptir. Ayrıca balın içerisine bir miktar limon suyu karıştırmak, zencefil ve zerdeçal çayı içmek de balgamın sökülmesine destek olur. Şayet balgam artık katılaştığı için atılamıyorsa buhar solumak etkili bir yöntem olabilir. Bunun için sıcak bir duş alınabileceği gibi, genişçe bir kaba kaynar su konularak buharı teneffüs etmek de fayda sağlayacaktır. Bununla beraber evi ve odayı sık sık havalandırmak da balgam oluşumunu engelleyeceğinden dolayı ihmal edilmemelidir.

Balgam Neden Olur?

Balgamın en sık karşılaşılan sebeplerinden biri aşırı sigara tüketimidir. Aynı zamanda sigaranın ilk bırakıldığı dönem de balgam oluşumuna sebep olabilir. Zira akciğerler kendini temizleme evresine girerler ve temizlik balgamla sonuçlanır. Bazı üst solunum yolu enfeksiyonları ve gribal enfeksiyonlar, hava kirliliği, rutubet ve muhtelif akciğer rahatsızlıkları da balgam oluşmasına neden olabilir.  
Aynı zamanda herhangi bir gıdaya veya maddeye karşı alerji veya rutubet de balgama neden olur. Bundan dolayı alerji testi yaptırmak ve rutubetli ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmak insan sağlığı açısından yararlı olacaktır. Balgam kimi zaman önemsenmeyecek bir sebepten dolayı oluşsa da kimi zaman çok önemli ve tehlikeli rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu rahatsızlıkların başında verem ve akciğer kanseri gelir.

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Şu an tam ihtiyaç duyduğum yazıydı. Teşekkürler...

    YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.