Beynimizdeki Kök Hücrelerle Yaşlanmak Tarihe Karışıyor!

kök hücre tedavisi


Bilimadamlarının son yıllarda yapmış olduğu çalışmalar sonucunda yaşlanmanın beynimizdeki sinir kök hücrelerinin azalmasıyla tetiklendiği keşfedildi. Bu kök hücrelerinin sayısı zamanla azaldığında veya beyindeki bu kök hücreler hasar gördüğünde vücuttaki organların da yaşlanmaya başladığı ve ölümün normalden daha erken gerçekleştiği görüldü. Yaşlanma ile aralarında sıkı bir bağ olan bu sinir kök hücreleri beynin alt kısmında, hipotalamusta bulunuyor.
New York Albert Einstein Tıp Fakültesi'nde çalışan bilimadamı Dongsheng Cai, laboratuar fareleri üzerinde yaptığı araştırmalarda hipotalamusun beynindeki yerini tam olarak tespit etmeyi başardı. Nature dergisinde yayınlanan bu araştırmanın sonucuna göre, hipotalamusta bulunan sinir kök hücrelerinin sayısı zamanla azaldığında veya işlevleri bozulduğunda, vücudun organları ve metabolik süreçleri daha hızlı yaşlanıyor ve ömür de buna bağlı olarak kısalıyor.
Profesör Cai ve arkadaşlarının yapmış oldukları bu kapsamlı araştırmanın sonuçlarına göre, hipotalamusta bulunan sinir kök hücrelerinin sayısı hayat boyunca doğal olarak azalıyor ve bu azalma da yaşlanmayı hızlandırıyor. Araştırmanın sonuçlarına göre, kök hücre enjekte edilen farelerde ise yaşlılığın kontrol altına alınarak tamamen geriye döndürülebileceği görüldü. Bu keşif, insanoğlunun yüzyıllardır çare aradığı yaşlılık sorununa büyük bir umut oldu.
Profesör Chai’ye göre, önümüzdeki yıllarda yaşlanma beyindeki bu kök hücreler kullanılarak yavaşlatılabilecek. Fareler üzerinde tamamen başarılı olan bu deney, çok yakında insanlar üzerinde de test edilecek.
Hipotalamus, vücudumuzdaki çeşitli biyolojik fonksiyonları düzenleyen, aynı zamanda sinirleri ve hormonları birbirine bağlayan bir bölümdür. Hipotalamus beynimizde bir bilgisayarın merkezi işlem birimi gibi görev yapar. Hipotalamusun en önemli görevlerinden biri ise vücudun dengesini korumaktır.
Hormonlar aracılığıyla çalışan hipotalamus birçok vücut işlevini düzenlemekten sorumludur. İştah, tansiyon, vücut ısısının dengelenmesi, uyku döngüsü, kalp atış hızı, cinsel istek döngüsü ve sindirim gibi birçok önemli fonksiyonları kontrol eder. Hipotalamusta bulunan kök hücreler, yeni sinir hücreleri üretmek için olgunlaşan temel hücrelerdir.
Profesör Cai'nin ekibi, sağlıklı fareler büyüdükçe hipotalamusta bulunan kök hücrelere ne olduğunu inceledi. Ekip, ömrü 2-3 yıl olan farelerde hipotalamus kök hücrelerinin sayısının, 10. aydan itibaren azalmaya başladığını buldu. Fareler 2 yaşına geldiğinde ise bu hücrelerin büyük bir kısmının yok olduğu görüldü. Yetişkin farelerin hipotalamus bölgesindeki kök hücrelerin alınması ise yaşlanmanın büyük ölçüde hızlanmasına yol açtı. Hipotalamustaki kök hücreleri bozulmuş fareler ise normalden çok daha erken öldü.
Araştırmada yaşlanmayı yavaşlatan ve geriye çeviren esas unsurun, kök hücreler tarafından salınan mikro RNA’lar adı verilen moleküller olduğu keşfedildi. Bu küçük moleküler parçacıkların, genaktivitesinin düzenlenmesinde de önemli bir role sahip olduğu bulundu.
Araştırmada, genç farelerin hipotalamus kök hücrelerinden çıkarılan mikro RNA’lar yaşlı farelerin beyin omurilik sıvısına enjekte edildiğinde yaşlanmanın önemli ölçüde yavaşladığı görüldü. Kök hücre enjekte edilen farelerde fiziksel ve zihinsel koordinasyon güçlendi, sosyal beceri ve zihinsel yetenek artış gösterdi. Yapılan bir dizi test sonucunda kök hücrelerin yaşlanmayı tamamen tersine çevirdiği görüldü.
Beyindeki kök hücrelerin yaşlanma üzerindeki bu kesin etkisi, bilim adamlarına yepyeni kapılar açtı. Artık yaşlanmayı önlemek için bir sonraki adım, genç insanlardan alınan mikro RNA’ların yaşlı insanlara enjekte edilmesi olacak. Belki de böylece yaşlılık önlenerek, ileriki zamanlarda tamamen tarihe karışacak! 

Peki sizce bu mümkün mü? Yorumlarınızı lütfen yorum bölümünde belirtiniz!

Yorum Gönder

0 Yorumlar