Düz Bir Karına Sahip Olmanın Yolları

karın egzersizleri

Karın bölgemizde 6 adet kas bulunur. Bu kaslar vücudumuzun hareketini destekler, nefes alıp vermemize yardımcı olur ve organlarımızı hasarlara karşı korur. Abs olarak bilinen bu karın kaslarımız ne kadar güçlüyse biz de daha düz bir karına sahip oluruz.
Karın kaslarını güçlendirerek düz bir karına sahip olmanın beslenme ve egzersiz olmak üzere iki anahtar unsuru vardır. Egzersiz, düz bir karın için temel unsur gibi görünse de tek başına asla yeterli değildir. Saatlerce egzersiz yapsanız bile doğru beslenmediğiniz sürece istediğiniz sonucu elde etmeniz imkânsızdır. Aynı şekilde, sadece doğru beslenerek, hiç egzersiz yapmadan düz bir karın bölgesine sahip olamazsınız.

Egzersiz

Düz bir karın için karın kaslarını güçlendiren egzersizler yapmalısınız. Karın bölgesindeki kasları çalıştırarak karnı düz bir görünüme kavuşturan bu egzersizler düzenli olarak her gün yapıldığında kısa süre içinde sonuç almanızı sağlayacaktır.

1) Mide Kaslarının Güçlendirilmesi için Egzersiz

Sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı birleştirip dizlerinizden bükerek havaya kaldırın. Ellerinizi boynunuzun arkasında birleştirin. 50 kez vücudunuzu öne doğru hareket ettirin.

2) Karın Kaslarını Şekillendiren Egzersiz

Sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı birleştirip dizlerinizden bükerek yere koyun. Ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. 50 kez bacaklarınızı ve gövdenizi karın bölgenize doğru aynı anda hareket ettirin.

Beslenme

Karın kaslarının düzleştirilmesinde beslenme, egzersiz kadar önemlidir. Egzersiz kasları güçlendirirken beslenme karın bölgesinde yağ birikimini önleyerek daha hızlı sonuç almanızı sağlar.
Düz bir karına sahip olmak için yüksek kalitede protein, karbonhidratlar ve yağlardan oluşan bir diyet uygulamalısınız. Uygulayacağınız diyette aldığınız toplam kalori miktarının yüzde 40’ı protein, yüzde 40’ı karbonhidratlar ve yüzde 20’si yağlardan oluşmalıdır.
* Beyaz un, işlenmiş şeker ve nişasta tüketiminden kaçının.
* Kahve ve alkol tüketiminden kaçının.
* Her gün en az 6 bardak, en fazla 8 bardak su için.
Düz bir karın için her gün yeteri kadar protein tüketmelisiniz. Karın kaslarınızı yeniden yapılandırarak güçlendirilmesini sağlayan proteini protein tozu olarak da tüketebilirsiniz.
Egzersiz ve beslenme planına uymak çoğu zaman yapması zor gibi görünse de düz bir karına sahip olacağınız düşüncesini aklınızdan çıkarmayarak kendinizi motive edebilirsiniz. Birkaç gün boyunca bu planınıza sadık kaldığınızda egzersizleri ve uygun bir beslenme programını uygulamanız çok daha kolay bir hale gelecektir. Şimdiden yaz için bir tatil planı yapmak ve yazın plajlarda bikininizle ne kadar hoş görüneceğinizi düşünmek de sizi oldukça motive edecektir. 

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Elektronik Sigara içiyorum ama balgam var. Ne yapmalıyım?

    YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.