Ana içeriğe atla

Düz Bir Karına Sahip Olmanın Yolları

karın egzersizleri

Karın bölgemizde 6 adet kas bulunur. Bu kaslar vücudumuzun hareketini destekler, nefes alıp vermemize yardımcı olur ve organlarımızı hasarlara karşı korur. Abs olarak bilinen bu karın kaslarımız ne kadar güçlüyse biz de daha düz bir karına sahip oluruz.
Karın kaslarını güçlendirerek düz bir karına sahip olmanın beslenme ve egzersiz olmak üzere iki anahtar unsuru vardır. Egzersiz, düz bir karın için temel unsur gibi görünse de tek başına asla yeterli değildir. Saatlerce egzersiz yapsanız bile doğru beslenmediğiniz sürece istediğiniz sonucu elde etmeniz imkânsızdır. Aynı şekilde, sadece doğru beslenerek, hiç egzersiz yapmadan düz bir karın bölgesine sahip olamazsınız.

Egzersiz

Düz bir karın için karın kaslarını güçlendiren egzersizler yapmalısınız. Karın bölgesindeki kasları çalıştırarak karnı düz bir görünüme kavuşturan bu egzersizler düzenli olarak her gün yapıldığında kısa süre içinde sonuç almanızı sağlayacaktır.

1) Mide Kaslarının Güçlendirilmesi için Egzersiz

Sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı birleştirip dizlerinizden bükerek havaya kaldırın. Ellerinizi boynunuzun arkasında birleştirin. 50 kez vücudunuzu öne doğru hareket ettirin.

2) Karın Kaslarını Şekillendiren Egzersiz

Sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı birleştirip dizlerinizden bükerek yere koyun. Ellerinizi başınızın arkasında birleştirin. 50 kez bacaklarınızı ve gövdenizi karın bölgenize doğru aynı anda hareket ettirin.

Beslenme

Karın kaslarının düzleştirilmesinde beslenme, egzersiz kadar önemlidir. Egzersiz kasları güçlendirirken beslenme karın bölgesinde yağ birikimini önleyerek daha hızlı sonuç almanızı sağlar.
Düz bir karına sahip olmak için yüksek kalitede protein, karbonhidratlar ve yağlardan oluşan bir diyet uygulamalısınız. Uygulayacağınız diyette aldığınız toplam kalori miktarının yüzde 40’ı protein, yüzde 40’ı karbonhidratlar ve yüzde 20’si yağlardan oluşmalıdır.
* Beyaz un, işlenmiş şeker ve nişasta tüketiminden kaçının.
* Kahve ve alkol tüketiminden kaçının.
* Her gün en az 6 bardak, en fazla 8 bardak su için.
Düz bir karın için her gün yeteri kadar protein tüketmelisiniz. Karın kaslarınızı yeniden yapılandırarak güçlendirilmesini sağlayan proteini protein tozu olarak da tüketebilirsiniz.
Egzersiz ve beslenme planına uymak çoğu zaman yapması zor gibi görünse de düz bir karına sahip olacağınız düşüncesini aklınızdan çıkarmayarak kendinizi motive edebilirsiniz. Birkaç gün boyunca bu planınıza sadık kaldığınızda egzersizleri ve uygun bir beslenme programını uygulamanız çok daha kolay bir hale gelecektir. Şimdiden yaz için bir tatil planı yapmak ve yazın plajlarda bikininizle ne kadar hoş görüneceğinizi düşünmek de sizi oldukça motive edecektir. 

Yorumlar

  1. Elektronik Sigara içiyorum ama balgam var. Ne yapmalıyım?

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019