Kök Hücre Tedavisi Nedir?

kök hücre nakli
Hücreler, organlarımızın oluşumu ve sorunsuz işlemesi için gereken küçük yapılardır. Zaman zaman farklı nedenler ile bu hücreler zarar görebilir ve işlevini yerine getiremeyecek duruma gelebilir. Yerine yeni hücrelerin oluşması zaman alabilir ya da yeni hücre hiç oluşmaz. Bu durumda işlevini yitiren hücrenin yerine yenisi nakledilir. Yapılan bu yeni hücre nakline kök hücre tedavisi adı verilir. Kök hücre tedavisi, günümüzde yaygın şekilde kullanılmaya başlanan, önemli hastalıklara umut ışığı olan bir uygulamadır. Bu uygulama hakkındaki detayları ve merak edilenleri kök hücre tedavisi nedir? sorusundan yola çıkarak konunun devamında ele aldık.


Kök Hücre Nakli

Kök hücre tedavisi yani bir başka deyişle kök hücre nakli sağlık alanındaki gelişmeler ile birlikte günümüzde daha fazla uygulanmaya başlanan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem ile çoğu organ nakli gerektiren sağlık sorunun tedavisi mümkündür. Kök hücre tedavisinin uygulandığı hastalıkların başında diyabet hastalığı, böbrek yetmezliği, böbrek kanseri, karaciğer kanseri, siroz, koroner rahatsızlıklar ve farklı kanser türleri gelmektedir. Büyük çoğunluğu ciddi sorunlara neden olan bu hastalıklar, sağlam hücrelerin nakledilmesi ile tedavi edilerek hastanın sağlığına kavuşması sağlanır.
Kök hücre nakli zarar gören hücrelere göre iki farklı şekilde nakil edilir. Birinci yöntemde hastanın kendisinden alınan sağlıklı hücreler, sağlam olmayan hücrelerin yerine nakledilir. Bu uygulamada tedavi için hastanın kendisinden başka birine ihtiyaç yoktur. İkinci yöntemde ise zarar gören hücrelerin yerine nakil başka bir sağlıklı kişiden yapılır. Bu nakil sırasında alınacak yeni hücrelerin hastaya uygun olması için bazı testlerden geçmesi gerekir. Testler sonucunda uygun olan ve hastaya hücrelerini verecek olan kişiye donör denir. Donörler aileden içinden bireyler olabileceği gibi tamamen yabancı kişiler de olabilir. Nakil hakkında hiç bir bilgisi olmayan donörlere nakilden önce kök hücre tedavisi nedir, nakil sırasında yapılacak olan işlemler gibi bilgilerin detaylı bir şekilde verilmesi gerekir.

Kemik İliği Nakli

Kemik iliği, kan pulcukları ile kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin yapıldığı yapıdır. Kemik iliğinde meydana gelen her hangi bir işlev bozukluğu vücut genelinde hayati tehlikeye varan sorunlara neden olur. Bu durumda kemik iliği nakli gerekebilir. Günümüzde kemik iliği nakli en fazla lösemi ve lenfolama tedavisinde uygulanmaktadır. Lösemi gibi yoğun kemoterapi ve radyasyon tedavisine gerek duyulan hastalıklarda kemik iliği nakli bu uygulamalardan sonra yapılır. Aksi halde sağlıklı olarak kana verilen kemik iliği hücreleri de zarar görüp tedavide sonuç vermeyebilir.
Kemik iliği nakli de diğer kök hücre nakillerinde olduğu gibi hastanın kendinden hücrelerin alınması ile ya da bir başka sağlıklı kişiden hücrelerin alınması ile yapılabilir. Hastanın kendisi dışında kemik iliği nakli yapılacağı zaman ilk olarak uygunluğu için aileye, kardeşlere bakılır. Yapılan testler sonucunda uygun donör bulunmazsa uzak akrabalara bakılır. Yine uzak akrabalardan da ilik için uygun donör bulunmadığında İzmir, Ankara ve İstanbul'da bulunan ilik bankalarından uygun donör bulunabilir. Kök hücre örneği verilmesi, kan vermek kadar basit bir işlemdir. Donör olan kişiler için hiç bir zararı olmayan bu işlem, hastaların sağlıklarına kavuşması için çok önemlidir. Bu nedenle ülkemizde de son dönemlerde ilik nakli ve kök hücre tedavisi hakkında halkın bilinçlendirilmesi çalışmaları yapılmaktadır.

Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Bu tedavi hangi hastalık için ve hangi hastanelerde yapılıyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bu tedavi genellikle kanser özellikle kemik iliği kanseri gibi kanserler için çok etkili bir tedavidir. İsim veremem ancak büyük ve ünlü hastanelerde bu tedavi yapılmaktadır.

      Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.