Parkinson Hastalığı ve Beyin Pili Ameliyatı

parkinson

Parkinson hastalığı sinir hücrelerinin erken ölümü sonucunda meydana gelen titreme, hareket yavaşlığı, denge sorunları ve davranış değişiklikleri ile kendini gösteren nörolojik bir hastalıktır. Erkeklerde ve 60 yaşın üzerindeki bireylerde daha sık görülmektedir. Parkinson hastalığının nedeni tam olarak bilinmese de genetik olarak yatkınlığı olan kişilerin çeşitli toksik maddelere maruz kalması sonucu meydana geldiği düşünülmektedir. İçeriğimizde parkinson hastalığıyla mücadele etmek için yapılan beyin pili ameliyatı hakkında tüm merak edilenlere cevap vermeye çalışacağız.

Parkinson Hastalığı Tedavisi  

Nörolojik hastalıklar arasında tedavisi üzerinde en yoğun araştırmalar yapılan hastalık parkinson hastalığıdır. Hastalığın ilerlediği aşamalarda mevcut ilaç tedavileri kullanılsa da ilaç tedavisinin yanında son yıllarda farklı alternatif tedavi yöntemleri de kullanılmaktadır. Alternatif tedavi yöntemleri arasında memnuniyet düzeyi en yüksek olan yöntem derin beyin stimülasyonu (beyin pili) yöntemidir. Bu yöntemde hastanın beyin bölgesine hareket merkezinin çalışmasını kontrol eden özel elektrotlar yerleştirilmektedir. Bu elektrotlarda çeşitli dalga boyları ve şiddette ayarlamalar yapılarak hastalıkta en iyi düzelmeler elde edilmektedir. Pillerin ilk ayarlaması yapıldıktan sonra 3-6 ayda bir pil ayarlarının kontrol edilmesi için hastaların nöroloji uzmanlarına muayeneye gitmesi gerekmektedir. Hastanın beynindeki subtalamik alanına yerleştirilen bu elektrotlar hastanın kullandığı ilaç sayısını %70 oranında azaltmakta ve kullandığı ilaçlardan aldığı faydayı arttırmaktadır. Beyin pili tedavisi uygulanan hastalarda en önemli kazanımlardan bir tanesi de kullanılan ilaç sayısının diğer tedavi yöntemlerine göre daha az olmasından dolayı yaşam kalitesinin daha yüksek olmasıdır.

Hangi Hastalar Beyin Pili Ameliyatı Olabilirler?

 1. Parkinson hastaları veya esansiyel tremor hastaları beyin pili veya derin beyin stimülasyonu (DBS) ameliyatı olabilmektedirler.
 2. Parkinson hastalığı ilaçlarının ilk dönemlerde işe yaradığı fakat zamanla etki göstermemeye başladığı hastalar.
 3. Parkinson ilaçlarının yan etkileri sebebiyle yaşam kalitesinde ciddi düşüş olan kişiler.

Beyin Pili Ameliyatı Kimler İçin Uygun Değildir?

 1. 75 yaşın üzerindeki hastalarda elektrot sebebiyle kanama riski veya farklı komplikasyonlar olabileceği için ameliyat yapılmaz.
 2. Kontrol edilemeyen yüksek tansiyon, kontrol edilemeyen şeker hastalığı ve ağır kalp rahatsızlıkları olanlar için uygun değildir.
 3. Orta düzeyde veya ağır düzeyde hafıza kaybı olan hastalar ameliyat için uygun değildir.

Beyin Pili Nasıl Takılır?

 1. İlk olarak hastanın cerrahi işlem için uygun olup olmadığı nöroloji uzmanı tarafından çeşitli kontroller yapılarak tespit edilir. Duruma göre beyin cerrahisi uzmanından veya psikiyatri uzmanından yardım alınılır.
 2. Ameliyattan 3 gün önce hasta hastanede yatışa alınarak anestezi uzmanı tarafından değerlendirilir.
 3. Ameliyattan önce hastanın kullandığı ilaçlar aşama aşama azaltılır. Ameliyatın yapılacağı sabah beynin haritasını çıkaran frame (çerçeve) denen bir cihaz hastaya lokal anesteziyle takılır. Hastanın MR’ı çekilip son hesaplamalarda yapıldıktan sonra hasta ameliyata alınır.
 4. Hasta ameliyathanede uyutulmadan elektrotların ince ayarları yapılır.
 5. Hasta anestezi uzmanı tarafından uyutularak sistemin enerjisini sağlayarak aparat cilt altına yerleştirilir.
 6. Ameliyat süresi kişiye göre değişse de ortalama 3-5 saat sürmektedir.
 7. Ameliyat bittikten sonra tedbir amaçlı 1 gece yoğun bakımda bekletilebilir.
 8. Ameliyattan sonra hasta 4-5 gün içinde taburcu olabilmektedir. Ameliyat dikişleri 10. günde alınmaktadır.
 9. Pilin ileri ki ayarlamalarının nasıl yapılacağına ameliyattan sonraki ilk hafta karar verilmektedir. İlk dönemde pil kontrolleri 7-10 gün aralığında yapılsa da daha sonraki kontroller aylık veya 3 ayda bir gerçekleştirilmektedir.
Parkinson hastalığı için kullandığı ilaçlar artık fayda göstermeyen hastalar veya yan etkilerden aşırı derecede rahatsızlanan kişiler beyin pili için hastaneye başvurabilirler. Başvuru sonrasında ayrıntılı tetkikler yapılarak hastaya beyin pili takılıp takılmayacağına karar verilmektedir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar