Ana içeriğe atla

Kan Beyin Bariyeri Nedir?

endotel yapı
Kan beyin bariyeri nedir?
Kan beyin bariyeri, beyin ve beynin iç kısmında yer alan sıvının kandaki olası zararlı maddelere karşı korunmasını sağlayan damar yapısı şeklinde tanımlanmaktadır. Bu bariyerin yüksek geçirgen bir yapısı bulunmaktadır. Merkezi sinir sistemi ile kan arasındaki hücre dışı sıvıyı birbirinden ayırmaktadır. Kan beyin bariyeri oluşumunda endotel hücreler görev yapmakta, bu hücreler sıkı bağlar ile birbirine bağlanmaktadır. Geçmiş yıllarda yapılan bilimsel araştırmalarda kan beyin bariyerini glial yapıların oluşturduğu düşünülürken daha sonra yapılan elektron mikroskopik çalışmalar bariyerin endotelden oluştuğunu ortaya koymuştur.

Kan beyin bariyeri nöronların işlevlerini düzgün yerine getirebilmesi amacıyla uygun ortamı oluşturmaktadır. Aynı zamanda toksik maddeleri uzak tutmakta ve glutamat, norepnefrin gibi dolaşımda bulunan nörotransmitterlerin merkezi sinir sistemine ulaşmasına engel olmaktadır. Beyin için lazım olan metabolitler bu bariyer üzerinden seçici olarak taşınmaktadır.

Kan Beyin Bariyerini Geçen Maddeler Nelerdir?

Kan beyin bariyerini geçen maddeler nelerdir sorusunun yanıtına bakıldığında bazı gazlar, su ve yağda çözülebilen moleküllerin pasif difüzyon ile birlikte bariyerden geçmesine izin verilmektedir. Bunun yanı sıra aktif taşıma ile glikoz ve amino asitler de taşınmaktadır. Bu maddelerin geçişi mümkünken kan beyin bariyeri birçok potansiyel nörotoksin madde ile mikroorganizmanın geçişine izin vermemektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalara göre kan beyin bariyerinden geçebilen yeni bir aspirin formu elde edilmiştir. İki farklı bileşenden oluşan bu aspirin ve bariyerden geçişi ile ilgili çalışmalar halen sürmektedir.

Kan Beyin Bariyeri Ve Görevleri

Kan beyin bariyerinin etrafı sıkı bağlantılar ile kaplıdır ve bu bağlantılar normal kan dolaşımında görülmemektedir. Aynı zamanda bariyerin üst kısmı bol miktarda kılcal damar ile kaplıdır. Bariyeri meydana getiren endotel hücreler buradaki difüzyonu önlemek için ellerinden ne geliyorsa yapmaktadır. Buna ek olarak yapıca çok büyük olan moleküllerin beyin omurilik sıvısına geçmesini de engellemektedir. Buradan geçişine izin verilenler sadece hormonlar, oksijen, karbondioksit gibi hidrofobik maddelerdir. Metabolik ürünlerin geçişi ise proteinlerin yardımıyla aktif taşıma sonrasında olmaktadır.


Beynimizle İlgili Hiç Duyulmamış 12 Bilgi 


Kan beyin bariyerlerinin düzgün çalışması için astrositler önem taşımaktadır. Beyni kapsayan bu yapı beynin küçük bir kısmında bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise kanda zehirli madde bulunduğunda dışarı atılmasının sağlanmasıdır.

Kan Beyin Bariyeri Zarar Görürse Ne Olur?

Kan beyin bariyerinin zarar görmesi pek çok hastalığı beraberinde getirmektedir. Bu hastalıklar arasında ilk sırada menenjit yer almaktadır. Omuriliği ve beyni çevreleyen zarın iltihaplanması olarak tanımlanan menenjit, patojenlerin yol açtığı enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu miktar kan beyin bariyerini aşarak beyne ulaşmakta ve orada hasar bırakıp menenjite sebep olmaktadır. Hastalık sonrasında tedavi için verilen enfeksiyon bazen beynin daha çok zarar görmesine yol açmaktadır. Bundan dolayı dikkatli olunması gerekmektedir.

Menenjit haricinde epilepsi hastalığı da kan beyin bariyeri zarar gördüğünde ortaya çıkmaktadır. Nörolojik bir rahatsızlık olan epilepsi hastalığı sürekli tekrar etmektedir ve nöbetler halinde görülmektedir. Kan beyin bariyerinin işlevini yitirmesi ya da zarar görmesi beyindeki kan dolaşımında olmaması gereken maddelerin olmasına yol açmaktadır. Bunun sonucunda da epilepsi nöbetlerinin sayısında artış yaşanmaktadır.

Kan Beyin Bariyerinin Beyinde Korumadığı Kısımlar Nelerdir?

Kan beyin bariyeri tarafından beyinde korunmayan alanlar, kendi arasında dörde ayrılmaktadır. Bunlar posterior arka hipofiz bezi, epifiz bezi, hipotalamusun orta eminansı ve postrema bölgesi olarak belirtilmektedir. Epifiz bezinde kan beyin bariyeri bulunmamasının nedeni maletonin hormonunun doğrudan kana salgılanmasıdır. Posterior arka hipofiz bezinde olmamasının nedeni ise, salgılanan hormonların dolaşımda olup tüm vücuda yayılmasının gerekliliğidir.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019