Krill Yağı Nedir?


Krill yağı rengi


Krill Oil Nedir?


Krill Oil ya da krill yağı olarak bilinen yağ asidi, balık yağına alternatif olarak son yıllarda popülerleşmiş bir besin takviyesidir. Krill, diğer deniz canlıları, penguenler ve balinalar tarafından sıkça tüketilen küçük bir karides türüdür. Kriller, genellikle Antarktika gibi çok soğuk sularda koloni halinde yaşayan canlılardır. Balık yağında olduğu gibi kill yağında da DHA ve EPA olarak adlandırılan ve insan vücudu için çok önemli bir takviye olan omega 3 yağ asitleri bulunur. Bundan dolayı eğer yeterince deniz mahsulü tüketmediğinizi düşünüyorsanız, birçok ilaç firması tarafından üretilen krill yağını da besin takviyesi olarak kullanabilirsiniz.


Krill Yağının Balık Yağından Farkı Nedir?


Krill yağı da balık yağı gibi omega 3 yağ asidi içerir. Yani içerik olarak aynıdır. Ancak krill canlıları dünyanın en temiz bölgesi olan Antarktika’da ki soğuk sularda yaşadıkları için ağır metal içermeyen canlılardır. Buna ek olarak krill canlıları bir yosun türü olan algler ile beslenirler.

Krill Yağının Faydaları Nelerdir?


# Krill Yağı Muhteşem Bir Omega 3 Kaynağıdır


Yukarıda da söz ettiğimiz gibi krill yağı da balık yağı gibi EPA ve DHA olarak bilinen yağ asitlerini içermektedir. Ancak bazı kanıtlar krill yağında bulunan yağ asitlerinin balık yağına göre vücudumuzda daha kolay emilim sağladığını göstermektedir. Çünkü balık yağında bulunan omega 3 yağ asitleri trigliserid formda depolanmaktadır.

Öte yandan krill yağı içerisindeki omega 3 yağ asitleri, kan hücreleri tarafından daha kolay emilebilen fosfolipid denilen molekül formunda bulunmaktadırlar.   

# Vücudun İnflamasyon İle Savaşımına Yardım Eder


Krill yağında bulunan Omega 3 yağ asitleri de balık yağlarındaki yağ asitleri gibi vücutta anti-inflamatuar etki göstermektedir. Krill yağında bulunan omega 3 yağ asitlerinin emilimi vücut için daha kolay olduğu için, krill yağı iltihabın sökülmesinde çok daha etkilidir.

Buna ek olarak krill yağında, çok güçlü bir antioksidan olan astaksantin bulunmaktadır. Bu alanda yapılan bazı çalışmalarda özellikle İnflamasyon üzerinde krill yağının spesifik etkileri ortaya çıkmıştır. Yapılan bir çalışmada krill yağının insan bağırsağında görülen zararlı bakteriler üzerinde bu moleküllerin neden olduğu inflamasyonu azalttığı görülmüştür.  

# Artirit Ve Eklem Ağrılarını Azaltabilir


Krill yağı, inflamasyonun neden olduğu artirit belirtilerini ve eklem ağrılarının giderilmesine destek olur. Romatoid veya osteoartirit hastalarında fonksiyonel bozulma ve ağrılar oluşur. Özellikle eklem bölgelerinde oluşan sertliği azaltan krill yağı iltihaplanmayı da kayda değer ölçüde azaltabilmektedir.

# Kalp Sağlığını Korur ve Kolesterolü Düşürür


Omega 3 yağ asitleri, özellikle kalp sağlığı için çok önemli olan EPA ve DHA’ya sahiptirler. Yapılan bir çok araştırma da balık yağlarının kanda ki yağ oranlarını düşürdüğünü göstermektedir. Buna ek olarak krill yağı özellikle kandaki trigliserid seviyelerinin düşürülmesi konusunda önemli bir gıda takviyesidir.

Bununla ilgili bir çalışmada saflaştırılmış omega 3 ile krill yağı kolesterol ve trigliserid sevilerine etkileri bakımından incelenmiştir. Buna göre sadece krill yağı HDL yani iyi kolesterolü daha da yükseltmiştir. Ayrıca çok daha düşük dozda alınmasına rağmen, inflamasyonu azaltmada daha etkilidir. Öte yandan saf omega 3 ise trigliserid seviyesini düşürmede daha etkilidir.

# Adet Öncesi Ağrıların (PMS) Azaltılmasına Destek Olur


Bu alanda yapılmış araştırmalar, adet ağrıları ve adet öncesi ağrıların azaltılmasında omega 3 kullanımının etkin rol oynadığını göstermektedir. Krill yağında olduğu gibi özellikle omega 3 yağ asitlerinin bazı türlerinde bu etki daha yükselmektedir.

PMS teşhisi konmuş 25 kadın hasta arasında krill ve balık yağı etkilerinin karşılaştırıldığı bir araştırmada her iki yağı da kullanan hastaların regl dönemi ağrısında ciddi azalma görülürken, sadece krill yağı kullanan kadınların ağrılarında daha belirgin bir azalma olduğu görülmüştür.

Yorum Gönder

0 Yorumlar