Omega 3 Yağ Asitleri


Omega 3 takviyesi
Omega 3 yağ asitleri, hamileler, çocuklar, yetişkinler, yaşlılar ve kronik hastalıklara sahip olan kişilerce tüketilmesi gereken bir balık yağı olarak tanımlanabilir. Bu yağ asitleri, diğer yağların, vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilimini kolaylaştırır. Balık yağı olarak da bilinen bu yağlar, beyin hücrelerini güçlendirir, hafıza problemlerini giderir ve kalp sağlığını koruyarak kalp krizi riskini azaltır.

Hamilelerde Omega 3 yağ asitleri takviyesi alınması özellikle önerilir. Bunun nedeni hem bebeğin hem annenin sağlığının korunmasında, bebeğin beyin ve diğer organlarının yeterince gelişebilmesinde balık yağında bulunan bu yağ asitlerinin oldukça etkili olmasıdır. Balık yağları, bebeğin ruhsal ve fiziksel gelişiminde en önemli besinlerden biridir. Araştırmalara göre balık yağı takviyesi alan hamilelerin bebekleri, almayan kadınların bebeklerine göre daha güçlü bir metabolizmaya sahip olmaktadır. Bu bebekler gelişimlerini daha hızlı tamamlamakta, beyin fonksiyonlarında ve bilişsel becerilerinde artış görülmektedir.

Çocukların da en az yetişkinler kadar Omega 3 takviyesi almaları gerekir. Bu yağlar, kısa dönemli hafızanın gelişiminde önemlidir. Beynin temel besinlerinden biri olan Omega 3 yağ asitleri, okuma, yazma, anlama, konuşma gibi beynin önemli işlevlerinin gelişiminde aktif rol alır. Bu yüzden sağlık uzmanları disleksi ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklara Omega 3 takviyesi almalarını önerir. Balık yağı, aynı zamanda kemik ve kasların gelişiminde önemli bir role sahiptir. Büyümesi tamamlanmamış çocuklarda balık yağı takviyesi, kemik ve eklemlerin sağlıklı gelişmesini sağlar.

Hamileler ve çocuklar kadar yetişkinlerin de Omega 3 takviyesi almaları önemlidir. Omega 3 yağ asitlerinin sağlığımıza birçok faydaları vardır. Bu yağ asitleri gözlerimizi güçlendirir, retinayı görüş bozukluklarına karşı korur. Aynı zamanda bu yağ asitleri, nörolojik sistemimizi destekler, sinir hücrelerimizin yenilenmesine yardımcı olur. Alzheimer hastalığı riskini önemli ölçüde azaltan bu yağ asitleri, bunamayı önler, hafıza ve konsantrasyonu güçlendirir.


Yorum Gönder

0 Yorumlar