Ana içeriğe atla

Ayçekirdeğinin Faydaları


Ayçekirdeğinin faydaları arasında en öne çıkan noktalardan ilki içerdiği yüksek mineral ile en önemli miktarda protein kaynaklarından biri olmasıdır. Sadece bu özelliğinden dolayı günümüzde sporla uğraşanlar için önemli bir besin maddesi olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca ay çekirdeğin faydaları arasında saçlarımız ve sinir sistemimiz üzerindeki olumlu etkilere de yazının devamında yer veriyor olacağız. Eğer çekirdek çitlemenin faydaları nelerdir? diye merak ediyorsanız yazımızın kalanına bir göz atmanızı tavsiye ederiz.  

Ay çekirdeğinin faydalarıAy çekirdeğinin faydaları ve zararları üzerine konuşacaksak öncelikle faydalarından başlayabiliriz. Ay çekirdeği, besleyici özelliğe sahip olmakla birlikte içerisinde fazlaca mineral ve vitamin bulunmaktadır. Aynı zamanda antioksidan özelliği ile de kanserli olan hücrelerle savaşma konusunda iyi bir yardımcıdır. Öte yandan günde elli ile yüz gram kadar ay çekirdeği alınması da günlük E vitamini ve selenyum gereksinimimizin büyük kısmını karşılamaktadır. Son olarak ay çekirdeğinin kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu bir özelliği olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Ay çekirdeği tüketimi çoğunlukla sivilce yaptığı için otomatik olarak sınırlandırılır. Bu konuda önemli bir nokta ise diyet yapanların ayçekirdeği tüketirken bir avuç dolusunu geçmemeleri gerektiğidir. Aksi takdirde fazla tüketildiğinde aşırı oranda kalori alınması tehlikesi vardır. Tüketimi bir avuç ile sınırlandırmak en ideal yoldur. Öte yandan çekirdek tüketilen zamanlarda yediklerimizin yağının az olmasında dikkat etmemiz gerekmektedir.

Ay çekirdeğinin Diğer Faydaları


  • Sinir sistemini düzenleme özelliğine sahiptir. Sinirli olan insanlar çekirdeği düzenli şekilde tüketirlerse sinirlilik katsayıları bir miktar azalacaktır. Aynı zamanda strese dur demek için doğal bir tedavi şeklidir.
  • Ayçekirdeği ayrıca depresyona da iyi gelmektedir.
  • Unutkanlığı gidererek, beyin fonksiyonlarını ve hafızayı güçlendirir. İnsanı tok tutmasının yanında ara öğün olarak tüketilebilir.
  • Kan basıncını düzenleyerek dolaşım sistemine önemli oranda yardımcı olur. İçerisinde bolca magnezyum olduğundan dolayı bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı korunmada direnç kazandırır.
  • İnsanların rahat hissetmelerine olanak vererek duygu durumlarını düzenleme özelliğine sahiptir. Vücutta oluşan şişkinliği gidererek, ciltlerde oluşan kızarıklık sorunlarına iyi gelir. Aynı zamanda vücutta hasar görmüş ve önemli görev üstlenen hücrelerin onarılmasını da sağlar.
  • Kaslarda oluşabilecek ağrı ve zayıflamalara karşı dur diyen en etkili doğal besin özelliğine sahiptir. Kişiyi zinde tutar. Öte yandan kişilerin tırnaklarında oluşan beyazlıkların giderilmesi için günlük bir avuç tüketilmesi tavsiye olunur.
  • Saçlarda ve deride renk solmaları varsa, ayçekirdeği tüketilmesi doğru bir davranış olacaktı


Ay çekirdeğinin Saça Faydaları    


  • Ay çekirdeğinin saçlarımız üzerindeki en önemli etkisi saçlarımızın canlı ve parlak görünmesine yardımcı olmasıdır.

  • Buna ek olarak ayçiçeği ciddi miktarda E vitamini içerir. E vitamini ise saçlarımızın sağlıklı uzamasını sağlayan temel vitamindir.

  • Ay çekirdeğinin saça faydalarından sonuncusu ise içerisinde bulunan oleik asit, yani Omega 9, sayesinde saçlarımızdaki kırılmaları ciddi oranda azaltabilmektedir.Ay çekirdeğinin Zararları


Ay çekirdeği faydaları üzerine konuştuktan sonra şimdi zararlarından da söz edebiliriz. Peki! Ay çekirdeğin zararı var mıdır? Bu soruya cevabımız maalesef evet, olacaktır. Çünkü aşırı oranda tüketilen ay çekirdeği, özellikle sivilceye müsait olan ciltlere, negatif anlamda etki ederek aşırı sivilce yapabilmektedir. Bundan dolayı cilt yapısını bozabilecek ve cildin fazla miktarda yağlanmasına sebebiyet verecektir. Ayrıca yüzde çıkan sivilceler kötü bir görüntünün oluşmasına da neden olacaktır. Bu yüzden tüketmeden önce ay çekirdeği ne kadar yenmeli? diye de düşünmemiz gerekmektedir.

Ayçekirdeği zararlarından bir diğeri ise fazla kilo alımına sebep olmasıdır. Öte yandan yüksek tansiyon hastalarının tuz oranı yüksek olan çekirdekleri tüketmeleri konusunda oldukça dikkatli olmaları da gerekmektedir. Diğer yandan çok tüketilen ay çekirdeği ağız içinde bazı problemlere neden olabileceği gibi ağız içerisinde yanmalara ya da dudak kenarlarında yaraların oluşmasına da sebep olabilmektedir.

Tüm bu saydığımız nedenlerden dolayı ay çekirdeğini az miktarlarda ve dengeli şekilde tüketmek sağlığımız için doğru olacaktır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019