Ayçekirdeğinin Faydaları


Ayçekirdeğinin faydaları arasında en öne çıkan noktalardan ilki içerdiği yüksek mineral ile en önemli miktarda protein kaynaklarından biri olmasıdır. Sadece bu özelliğinden dolayı günümüzde sporla uğraşanlar için önemli bir besin maddesi olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca ay çekirdeğin faydaları arasında saçlarımız ve sinir sistemimiz üzerindeki olumlu etkilere de yazının devamında yer veriyor olacağız. Eğer çekirdek çitlemenin faydaları nelerdir? diye merak ediyorsanız yazımızın kalanına bir göz atmanızı tavsiye ederiz.  

Ay çekirdeğinin faydalarıAy çekirdeğinin faydaları ve zararları üzerine konuşacaksak öncelikle faydalarından başlayabiliriz. Ay çekirdeği, besleyici özelliğe sahip olmakla birlikte içerisinde fazlaca mineral ve vitamin bulunmaktadır. Aynı zamanda antioksidan özelliği ile de kanserli olan hücrelerle savaşma konusunda iyi bir yardımcıdır. Öte yandan günde elli ile yüz gram kadar ay çekirdeği alınması da günlük E vitamini ve selenyum gereksinimimizin büyük kısmını karşılamaktadır. Son olarak ay çekirdeğinin kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu bir özelliği olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Ay çekirdeği tüketimi çoğunlukla sivilce yaptığı için otomatik olarak sınırlandırılır. Bu konuda önemli bir nokta ise diyet yapanların ayçekirdeği tüketirken bir avuç dolusunu geçmemeleri gerektiğidir. Aksi takdirde fazla tüketildiğinde aşırı oranda kalori alınması tehlikesi vardır. Tüketimi bir avuç ile sınırlandırmak en ideal yoldur. Öte yandan çekirdek tüketilen zamanlarda yediklerimizin yağının az olmasında dikkat etmemiz gerekmektedir.

Ay çekirdeğinin Diğer Faydaları


  • Sinir sistemini düzenleme özelliğine sahiptir. Sinirli olan insanlar çekirdeği düzenli şekilde tüketirlerse sinirlilik katsayıları bir miktar azalacaktır. Aynı zamanda strese dur demek için doğal bir tedavi şeklidir.
  • Ayçekirdeği ayrıca depresyona da iyi gelmektedir.
  • Unutkanlığı gidererek, beyin fonksiyonlarını ve hafızayı güçlendirir. İnsanı tok tutmasının yanında ara öğün olarak tüketilebilir.
  • Kan basıncını düzenleyerek dolaşım sistemine önemli oranda yardımcı olur. İçerisinde bolca magnezyum olduğundan dolayı bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı korunmada direnç kazandırır.
  • İnsanların rahat hissetmelerine olanak vererek duygu durumlarını düzenleme özelliğine sahiptir. Vücutta oluşan şişkinliği gidererek, ciltlerde oluşan kızarıklık sorunlarına iyi gelir. Aynı zamanda vücutta hasar görmüş ve önemli görev üstlenen hücrelerin onarılmasını da sağlar.
  • Kaslarda oluşabilecek ağrı ve zayıflamalara karşı dur diyen en etkili doğal besin özelliğine sahiptir. Kişiyi zinde tutar. Öte yandan kişilerin tırnaklarında oluşan beyazlıkların giderilmesi için günlük bir avuç tüketilmesi tavsiye olunur.
  • Saçlarda ve deride renk solmaları varsa, ayçekirdeği tüketilmesi doğru bir davranış olacaktı


Ay çekirdeğinin Saça Faydaları    


  • Ay çekirdeğinin saçlarımız üzerindeki en önemli etkisi saçlarımızın canlı ve parlak görünmesine yardımcı olmasıdır.

  • Buna ek olarak ayçiçeği ciddi miktarda E vitamini içerir. E vitamini ise saçlarımızın sağlıklı uzamasını sağlayan temel vitamindir.

  • Ay çekirdeğinin saça faydalarından sonuncusu ise içerisinde bulunan oleik asit, yani Omega 9, sayesinde saçlarımızdaki kırılmaları ciddi oranda azaltabilmektedir.Ay çekirdeğinin Zararları


Ay çekirdeği faydaları üzerine konuştuktan sonra şimdi zararlarından da söz edebiliriz. Peki! Ay çekirdeğin zararı var mıdır? Bu soruya cevabımız maalesef evet, olacaktır. Çünkü aşırı oranda tüketilen ay çekirdeği, özellikle sivilceye müsait olan ciltlere, negatif anlamda etki ederek aşırı sivilce yapabilmektedir. Bundan dolayı cilt yapısını bozabilecek ve cildin fazla miktarda yağlanmasına sebebiyet verecektir. Ayrıca yüzde çıkan sivilceler kötü bir görüntünün oluşmasına da neden olacaktır. Bu yüzden tüketmeden önce ay çekirdeği ne kadar yenmeli? diye de düşünmemiz gerekmektedir.

Ayçekirdeği zararlarından bir diğeri ise fazla kilo alımına sebep olmasıdır. Öte yandan yüksek tansiyon hastalarının tuz oranı yüksek olan çekirdekleri tüketmeleri konusunda oldukça dikkatli olmaları da gerekmektedir. Diğer yandan çok tüketilen ay çekirdeği ağız içinde bazı problemlere neden olabileceği gibi ağız içerisinde yanmalara ya da dudak kenarlarında yaraların oluşmasına da sebep olabilmektedir.

Tüm bu saydığımız nedenlerden dolayı ay çekirdeğini az miktarlarda ve dengeli şekilde tüketmek sağlığımız için doğru olacaktır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar