Beynimizle İlgili Hiç Duyulmamış 12 Bilgi


beyin hakkında ilginç bilgiler

Beyinle ilgili ilginç bilgiler üzerine birbirine benzeyen birçok yazı bulunmaktadır.  İnternet dünyasındaki bu benzer içerikler aslında insan beyni hakkında çok da fazla bilginin bilim insanlarının da elinde olmamasından kaynaklanmaktadır.  Ancak son yıllarda hem beyin hem de beynin bölümleri hakkında yapılan araştırmaların gittikçe artması bizlerin de eline beyinle ilgili ilginç bilgilerin geçmesini sağlamıştır.

Beyin ile ilgili ilginç bilgiler üzerine hazırladığımız bu yazımızda insan beyninin hiç duyulmamış en inanılmaz özelliklerini okuyor olacaksınız. Şimdi daha fazla vakit kaybetmeden bu ilginç bilgilere hep birlikte bakalım.


🔴Bir insan beyninin ağırlığı toplam vücut ağırlığının yaklaşık olarak %2’si kadardır. Ancak beynimizin vücut enerjimizin ve oksijeninin %20’sini tek başına tükettiğini biliyor muydunuz?

🔴Terlediğimiz 9 dakikalık zaman diliminde, beynimizin geçici olarak, neredeyse bir yılda geçireceği küçülme kadar küçüldüğünü hiç duymuş muydunuz?

🔴Beynimizde bilgiler saatte 429 km hızla seyahat ederler. Bu hız, maksimum hızında giden bir Formula 1 aracından yaklaşık 2 kat daha hızlıdır.  (1)

🔴Genel olarak kadın beyni erkek beyninden %10 kadar daha küçüktür. Ancak beynin hafızayla ilgili bölümü olan hipokampüs, kadınlarda erkeklere göre daha büyüktür. (2)


insan beyni küçülüyor🔴İnsan beyni, geçtiğimiz 20.000 yıl boyunca neredeyse bir tenis topu eşdeğerinde küçülmüştür. (3)

🔴Beynimizde bulunan 140’ın üzerinde protein, cep telefonları ve elektronik cihazlardan yayılmakta olan elektromanyetik frekanslardan negatif olarak etkilenmektedir.


insan beyni


🔴Beyinle ilgili doğru bilinen yanlışlar arasında beynimizin yaklaşık %10’unu kullanabildiğimiz bilgisidir. Ancak son bilimsel araştırmalarda yapılan beyin taramalarında aslında çoğu zaman beynimizin çoğunu kullandığımızı, hatta uyku esnasında bile, göstermektedir. (4,5)

🔴Yanlış bilinen bilgilerden bir diğer ise Mozart Etksi’dir. Yapılan son araştırmalarda sadece Mozart dinlemenin değil, diğer türlerdeki herhangi bir müzik türünün de aslında konsantrasyon ve hafızayı geliştirebildiğini göstermiştir. (6)


insan beyninin özellikleri
🔴Beyinle ilgili en şaşırtıcı bilgilerden biri de beynin depolama kapasitesinin bir katrilyon ya da 1015 bayttır. Bu miktar ise, tüm internet alemini depolamak için gerekli olan miktara denk gelmektedir. Sizce de müthiş değil mi? (7)

🔴Yaşamınızın kararlarını kontrol edebildiğini düşünüyor musunuz? Öyleyse bir kez daha düşünün. Çünkü hayatta verdiğimiz kararların %95’i bilinçaltı zihnimizde alınmaktadır.

🔴Peki, beynimizi virüslerden ne korur? Belki de ilk kez duyacağınız bir koruyucumuz var aslında: Kan beyin bariyeri. Kan beyin bariyeri damar sisteminde bulunan mikrop ve zararı maddelere karşı beyni koruyan bir yapıdır. Ancak bu koruyu da her zaman mükemmel olarak beyni koruyamaz. Örneğin nikotin sadece 7 saniyede beyne hücum ederken; alkol ise 6 dakikada bu işlemi gerçekleştirir.

🔴Beyinle ilgili hiç duyulmamış bilgilere yer verdiğimiz yazımızda son madde ise insan beynin işlem yapma kapasitesiyle ilgilidir. İnsan beyni, saniyede 1016 işlem kapasitesine sahiptir. Bu ise insan beyninin var olan her bilgisayardan çok daha güçlü olduğunu gösterir. (8)


Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Selam yazılırınız ve diliniz çok başarılı. Kaynakları belirtmeniz de ayrica güzel. Tesekkurler

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhabalar, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

      Sil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.