Ana içeriğe atla

Beynimizle İlgili Hiç Duyulmamış 12 Bilgi


beyin hakkında ilginç bilgiler

Beyinle ilgili ilginç bilgiler üzerine birbirine benzeyen birçok yazı bulunmaktadır.  İnternet dünyasındaki bu benzer içerikler aslında insan beyni hakkında çok da fazla bilginin bilim insanlarının da elinde olmamasından kaynaklanmaktadır.  Ancak son yıllarda hem beyin hem de beynin bölümleri hakkında yapılan araştırmaların gittikçe artması bizlerin de eline beyinle ilgili ilginç bilgilerin geçmesini sağlamıştır.

Beyin ile ilgili ilginç bilgiler üzerine hazırladığımız bu yazımızda insan beyninin hiç duyulmamış en inanılmaz özelliklerini okuyor olacaksınız. Şimdi daha fazla vakit kaybetmeden bu ilginç bilgilere hep birlikte bakalım.


🔴Bir insan beyninin ağırlığı toplam vücut ağırlığının yaklaşık olarak %2’si kadardır. Ancak beynimizin vücut enerjimizin ve oksijeninin %20’sini tek başına tükettiğini biliyor muydunuz?

🔴Terlediğimiz 9 dakikalık zaman diliminde, beynimizin geçici olarak, neredeyse bir yılda geçireceği küçülme kadar küçüldüğünü hiç duymuş muydunuz?

🔴Beynimizde bilgiler saatte 429 km hızla seyahat ederler. Bu hız, maksimum hızında giden bir Formula 1 aracından yaklaşık 2 kat daha hızlıdır.  (1)

🔴Genel olarak kadın beyni erkek beyninden %10 kadar daha küçüktür. Ancak beynin hafızayla ilgili bölümü olan hipokampüs, kadınlarda erkeklere göre daha büyüktür. (2)


insan beyni küçülüyor🔴İnsan beyni, geçtiğimiz 20.000 yıl boyunca neredeyse bir tenis topu eşdeğerinde küçülmüştür. (3)

🔴Beynimizde bulunan 140’ın üzerinde protein, cep telefonları ve elektronik cihazlardan yayılmakta olan elektromanyetik frekanslardan negatif olarak etkilenmektedir.


insan beyni


🔴Beyinle ilgili doğru bilinen yanlışlar arasında beynimizin yaklaşık %10’unu kullanabildiğimiz bilgisidir. Ancak son bilimsel araştırmalarda yapılan beyin taramalarında aslında çoğu zaman beynimizin çoğunu kullandığımızı, hatta uyku esnasında bile, göstermektedir. (4,5)

🔴Yanlış bilinen bilgilerden bir diğer ise Mozart Etksi’dir. Yapılan son araştırmalarda sadece Mozart dinlemenin değil, diğer türlerdeki herhangi bir müzik türünün de aslında konsantrasyon ve hafızayı geliştirebildiğini göstermiştir. (6)


insan beyninin özellikleri
🔴Beyinle ilgili en şaşırtıcı bilgilerden biri de beynin depolama kapasitesinin bir katrilyon ya da 1015 bayttır. Bu miktar ise, tüm internet alemini depolamak için gerekli olan miktara denk gelmektedir. Sizce de müthiş değil mi? (7)

🔴Yaşamınızın kararlarını kontrol edebildiğini düşünüyor musunuz? Öyleyse bir kez daha düşünün. Çünkü hayatta verdiğimiz kararların %95’i bilinçaltı zihnimizde alınmaktadır.

🔴Peki, beynimizi virüslerden ne korur? Belki de ilk kez duyacağınız bir koruyucumuz var aslında: Kan beyin bariyeri. Kan beyin bariyeri damar sisteminde bulunan mikrop ve zararı maddelere karşı beyni koruyan bir yapıdır. Ancak bu koruyu da her zaman mükemmel olarak beyni koruyamaz. Örneğin nikotin sadece 7 saniyede beyne hücum ederken; alkol ise 6 dakikada bu işlemi gerçekleştirir.

🔴Beyinle ilgili hiç duyulmamış bilgilere yer verdiğimiz yazımızda son madde ise insan beynin işlem yapma kapasitesiyle ilgilidir. İnsan beyni, saniyede 1016 işlem kapasitesine sahiptir. Bu ise insan beyninin var olan her bilgisayardan çok daha güçlü olduğunu gösterir. (8)


Yorumlar

  1. Selam yazılırınız ve diliniz çok başarılı. Kaynakları belirtmeniz de ayrica güzel. Tesekkurler

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhabalar, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

      Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019