Ana içeriğe atla

Beynimizle İlgili Hiç Duyulmamış 12 Bilgi


beyin hakkında ilginç bilgiler

Beyinle ilgili ilginç bilgiler üzerine birbirine benzeyen birçok yazı bulunmaktadır.  İnternet dünyasındaki bu benzer içerikler aslında insan beyni hakkında çok da fazla bilginin bilim insanlarının da elinde olmamasından kaynaklanmaktadır.  Ancak son yıllarda hem beyin hem de beynin bölümleri hakkında yapılan araştırmaların gittikçe artması bizlerin de eline beyinle ilgili ilginç bilgilerin geçmesini sağlamıştır.

Beyin ile ilgili ilginç bilgiler üzerine hazırladığımız bu yazımızda insan beyninin hiç duyulmamış en inanılmaz özelliklerini okuyor olacaksınız. Şimdi daha fazla vakit kaybetmeden bu ilginç bilgilere hep birlikte bakalım.


🔴Bir insan beyninin ağırlığı toplam vücut ağırlığının yaklaşık olarak %2’si kadardır. Ancak beynimizin vücut enerjimizin ve oksijeninin %20’sini tek başına tükettiğini biliyor muydunuz?

🔴Terlediğimiz 9 dakikalık zaman diliminde, beynimizin geçici olarak, neredeyse bir yılda geçireceği küçülme kadar küçüldüğünü hiç duymuş muydunuz?

🔴Beynimizde bilgiler saatte 429 km hızla seyahat ederler. Bu hız, maksimum hızında giden bir Formula 1 aracından yaklaşık 2 kat daha hızlıdır.  (1)

🔴Genel olarak kadın beyni erkek beyninden %10 kadar daha küçüktür. Ancak beynin hafızayla ilgili bölümü olan hipokampüs, kadınlarda erkeklere göre daha büyüktür. (2)


insan beyni küçülüyor🔴İnsan beyni, geçtiğimiz 20.000 yıl boyunca neredeyse bir tenis topu eşdeğerinde küçülmüştür. (3)

🔴Beynimizde bulunan 140’ın üzerinde protein, cep telefonları ve elektronik cihazlardan yayılmakta olan elektromanyetik frekanslardan negatif olarak etkilenmektedir.


insan beyni


🔴Beyinle ilgili doğru bilinen yanlışlar arasında beynimizin yaklaşık %10’unu kullanabildiğimiz bilgisidir. Ancak son bilimsel araştırmalarda yapılan beyin taramalarında aslında çoğu zaman beynimizin çoğunu kullandığımızı, hatta uyku esnasında bile, göstermektedir. (4,5)

🔴Yanlış bilinen bilgilerden bir diğer ise Mozart Etksi’dir. Yapılan son araştırmalarda sadece Mozart dinlemenin değil, diğer türlerdeki herhangi bir müzik türünün de aslında konsantrasyon ve hafızayı geliştirebildiğini göstermiştir. (6)


insan beyninin özellikleri
🔴Beyinle ilgili en şaşırtıcı bilgilerden biri de beynin depolama kapasitesinin bir katrilyon ya da 1015 bayttır. Bu miktar ise, tüm internet alemini depolamak için gerekli olan miktara denk gelmektedir. Sizce de müthiş değil mi? (7)

🔴Yaşamınızın kararlarını kontrol edebildiğini düşünüyor musunuz? Öyleyse bir kez daha düşünün. Çünkü hayatta verdiğimiz kararların %95’i bilinçaltı zihnimizde alınmaktadır.

🔴Peki, beynimizi virüslerden ne korur? Belki de ilk kez duyacağınız bir koruyucumuz var aslında: Kan beyin bariyeri. Kan beyin bariyeri damar sisteminde bulunan mikrop ve zararı maddelere karşı beyni koruyan bir yapıdır. Ancak bu koruyu da her zaman mükemmel olarak beyni koruyamaz. Örneğin nikotin sadece 7 saniyede beyne hücum ederken; alkol ise 6 dakikada bu işlemi gerçekleştirir.

🔴Beyinle ilgili hiç duyulmamış bilgilere yer verdiğimiz yazımızda son madde ise insan beynin işlem yapma kapasitesiyle ilgilidir. İnsan beyni, saniyede 1016 işlem kapasitesine sahiptir. Bu ise insan beyninin var olan her bilgisayardan çok daha güçlü olduğunu gösterir. (8)


Yorumlar

  1. Selam yazılırınız ve diliniz çok başarılı. Kaynakları belirtmeniz de ayrica güzel. Tesekkurler

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhabalar, güzel yorumunuz için çok teşekkür ederiz.

      Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019