Dış Gebelik Belirtileri


ektopik gebelik nedir
Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?


Dış gebelik belirtileri birçok anne adayının korkulu rüyası arasında bir kelime öbeğidir. Dış gebelik kelimesini duyan hamile hanımlar, bunun kendi başlarına gelip gelmeyeceğinden korkarak bir hamilelik dönemi geçirirler. Ancak unutmamak gerekir ki dış gebelik,  erken tanıyla risk oluşturmadan ya da en az riskle üstesinden gelinebilecek bir hastalıktır.  Tabi bu noktada anne adaylarımıza da bu konuda bilinçli olmak gibi bir görev düşüyor. Bundan dolayı anne adayları dış gebelik nedir?  Belirtileri nelerdir? Dış gebelik belirtileri en erken ne zaman başlar? gibi soruların cevaplarını çok iyi bilmelidirler.

O zaman şimdi dış gebeliğin tanımından başlayarak, A’dan Z’ye bu hastalıkla ilgili olan her şeye değinmeye çalışalım.

Dış Gebelik Nedir?


Dış gebelik neden olur? diye sorulursa şöyle demek mümkündür: Normal bir gebelikte döllenmiş yumurta anne rahminin içerisinde bulunmaktadır. Fakat dış gebelik oluşumunun görüldüğü durumlarda embriyo rahim dışındadır. Yani, aslında döllenmiş yumurtanın yanlış yerde kendini konumlandırması dış gebeliği meydana getirmektedir.

Dış gebelik nedir? sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt ise rahim içinde olması gereken embriyonun fallop borusu da denilen yumurta kanalı içerisinde oluşmasıdır. Fallop tüpler embriyonun gelişimi için tasarlanmadıklarından buradaki döllenmiş yumurta anne rahminde geliştiği gibi uygun bir şekilde gelişmez. Bu durum ise anne adayı için hayati bir risk oluşturur. Her 50 gebeliğin 1 tanesinde ektopik (dış) gebelik oluşma riski vardır.

Dış gebelik riski günümüzde, özellikle gelişmiş ülkelerde, giderek azalmaktayken; gelişmekte olan ülkelerde artış yönündeki eğilim hala devam etmektedir.

Dış Gebeliğin Nedenleri


Dış gebelik neden olur? Sorusu üzerine konuştuktan sonra, şimdi bu hastalığın en sık görülen nedenlerinden bahsedebiliriz. Dış gebeliğin birden fazla nedeni olabilmektedir. Bunlar sırasıyla aşağıdaki gibidir:

Fallop tüpte oluşan inflamasyon yani iltihap, kısmen ya da tamamen fallop tüpü bloke edebilir. Bu da ektopik gebeliğe neden olabilir.

Anne adayının, daha önce rahimden geçirdiği bir ameliyat ya da daha önce o bölgede oluşmuş olan bir iltihaplanmanın tam iyileşememiş yara dokusu yumurtanın hareketini engelleyebilir.

Pelvik bölgeden daha önce geçirilmiş olunan bir ameliyat ya da cerrahi müdahale yumurta kanallarında bir adezyona neden olmuş olabilir.

Anne adayında doğuştan var olan bir kusuru ya da tüplerin anormal olarak büyümesi yumurtalık kanallarında anormalleşmeye neden olabilmektedir.

Dış Gebelik Kimlerde Risklidir?


  • Anne adayının 35-44 yaşları arasında olması
  • Daha önce ektopik gebelik geçirilmiş olması
  • Daha önce anne adayının karın ya da Pelvik bölgesinden bir ameliyat geçirmesi
  • Pelvik inflamasyon hastalığı olması
  • Daha önce kürtaj işlemi yapılmış ya da denenmiş olunması
  • Endometriyozis hastalığı
  • Sigara içmek
  • Kısırlık tedavisi sonrasında hala kısırlık ilaçlarının kullanılması

 Boş Gebelik İle Dış Gebeliğin Farkları?


Boş gebelik ile dış gebelik aynı şey mi? diye birçok hasta düşünebilir; ancak iki kavram benzemelerine rağmen tamamen farklı hastalıklardır.

Su hamileliği de denilmekte olan boş gebelikte, adından da anlaşılacağı gibi, aslında anne rahminde bir embriyo oluşmamaktadır. Yani bebek yoktur. Peki, anne karnı neden şişer? Bunun da nedeni, sperm kalitesin düşüklüğü vb. farklı birçok neden dolayı hamilelik kesesi oluşur ve şişer; ancak içerisi sadece sıvı ile doludur.

Dış gebelikte ise bir gebe kalma durumu vardır. Yani aslında hamilelik gerçekleşmiştir. Sadece anne rahmi yerine embriyo yumurtalık kanalında konumlanmıştır.

Yukarıda yaptığımız açıklamalardan da anlaşılacağı üzere aslında boş gebelik ile dış gebelik birbirinden tamamen farklı kavramlardır.

Dış Gebelik Belirtileri


Dış gebelik belirtileri normal bir gebeliğin belirtilerine benzer. Aradaki fark sadece dış gebeliğin ne olduğunun bilindiği durumda ya da hastanede yapılacak olan bir takım kan testleri sonucunda anlaşılır.

Dış gebelik nasıl anlaşılır? Şeklinde bir soruyu bir çok hamile hanım kendine soruyordur. Dış gebelik belirtilerini tek tek yazdığımızda zaten bu soru cevaplanmış olacaktır.  Şimdi dış gebeliğin belirtilerine sırayla değinelim:

Reptüre ektopik gebelikte diyaframın altında kanın toplanmasından dolayı karın, pelvis hatta omuz ve boyunda bile bıçak saplanmasına benzer bir ağrı görülür.

Hafiften şiddetliye doğru seyreden vajinal kanama görülür. Dış gebelikte kanamanın rengi normal daha kanından çok daha koyu renkte olmaktadır. Bu kanın kıvamıysa normal regl kanından daha suludur.

Sindirim sistemiyle ilgili olan (kusma, mide bulantısı vb.) belirtiler. Burada önemli nokta kadının hamile olup olmadığını bilip bilmediğidir. Eğer biliyorsa mutlaka bir hastaneye gitmelidir. Ancak bazı vak’alarda kadınlar hamile olduklarının farkında olmayabiliyorlar. Dolayısıyla dış gebeliğin ne olduğu bilinse bile kadın bundan şüphelenilmemektedir.

Peki, dış gebelik ne zaman belirti verir? Dış gebelik 5 ile 14. haftalar arasında bu belirtileri verir. 

Yani dış gebelik belirtisi en erken 5. Haftada ortaya çıkacaktır.

Diğer belirtiler ise yorgunluk, baş dönmesi ve bayılmadır.

Dikkat ettiyseniz hamilelik belirtilerine de benzemesi dış gebeliğin belirtilerini karıştırmanıza neden olabilir. Burada hanımların dikkat etmesi gereken nokta şudur: Eğer kanamanız varsa ve rengi size tuhaf geldiyse ve bıçak saplanırcasına bir ağrı 5 dakikadan daha uzun sürdüyse, hiç zaman kaybetmeden bir hastanenin acil servisine gidiniz.

Dış Gebelik Nasıl Teşhis Edilir?


Dış gebelik teşhisini hastaneye gittiğinizde öncelikle Pelvik bölgedeki ağrının hassasiyetini ve tam yerini tespit edecek olan doktor koyacaktır. Ayrıca doktor sizden fetüsün gelişimini gösterecek olan bir ultrason isteyecektir. Buna ek olarak, hamilelik döneminde vücudun ürettiği bir hormon olan ve hamilelik hormonu da denen hCG seviyenizin de ölçümü yapılacaktır.  Eğer test sonucunda hCG seviyeniz beklenen oranlardan daha düşük bir seviyedeyse, bu durum ektopik gebeliğin belirtilerinden olabilir.

Doktorunuz sizden bir progesteron testi de isteyebilir. Bu testte sonuçlarınız düşük çıkarsa, bu da dış gebelik belirtileri arasında olabilir. Ayrıca doktor size kuldosentez de yapabilir. Bu işlem vajina içerisin derinliklerine, rektumun önüne ve uterusun arkasına kadar, iğne sokulması işlemidir.  Bu bölgedeki mevcut kan fallop tüpten kopmuş olan kanın bir göstergesi olması açısından ve dış gebeliği belirlemek için oldukça önemlidir.  

Birçok kişinin sandığının aksine, dış gebelik görüntüsü üzerinden bu hastalıkla ilgili bir tespit yapmak çok zordur.

Dış Gebelikten Sonra Hamile Kalmak Mümkün mü?


Dış gebeliğin ardından şayet yumurtalık kanalının tamamı alınmadıysa, hamile kalmak geriye kalan kanallar sayesinde mümkün olabilmektedir. Ancak dış gebelik tedavisi sonrasında yeniden hamile kalmak için bir süre beklemek gerekmektedir. Bunun için ise en uygun süre 3 aydır.

Dış Gebelik Tedavisi


Bir hamilelik anne rahmi dışında mümkün değildir. Bu nedenle dış gebelik sonlandırılmalı ve döllenmiş yumurta kanaldan alınmalıdır. İstatistiklere geçmişte göre dış gebelik yaşayan kadınların yaklaşık %90’ı cerrahi müdahale ile tedavi edilmiştir. Ancak günümüzde cerrahi işlemler oldukça azalmış ve ameliyatların yerini ilaç tedavisi almıştır.

Ektopik gebelik öncesinde süreç ilaçlar ile yönetilebilir. Eğer hastanın hCG seviyesi düşükse, dış gebeliğin olmaması ihtimali oldukça düşüktür. Bu durumda fallop tüp hasar görmemişse, doktorunuz size iğne verebilir.

Bu iğne hücrenin büyümesini durdurur ve vücudun emilimine izin verir. Böylece fallop tüplerin zarar görmesi engellenmiş olur. Bu ilaç tedavisiyle gelecekte hamile kalma olasılığı da arttırılmış olur.

Ancak belirtmek gerekir ki bu ilaçların bulantı, kusma, ishal ve ağız iltihabına neden olabilen yan etkileri vardır. Kadınların büyük çoğunluğunda iğne yapıldıktan iki gün sonra karın ağrısı oluşmaktadır.

Eğer ilaç (iğne) tedavisi işe yaramazsa, bir sonraki adım cerrahi müdahalede bulunmaktır. hCG seviyesi yüksek olan kadınlarda belirtiler çok daha şiddetli olur ve fallop tüpler zarar görmüştür. Bundan dolayı hasta ameliyata alınır.

Hasta küçük bir kesik ile laparoskopik cerrahi yardımıyla ameliyat edilir. Küçük bir kamera fallop tüplere zarar gelmemesi için görüntü akışı sağlar.  Cerrahlar genellikle bu yöntemi tercih ederler ancak bu her zaman mümkün olmayabilmektedir. Eğer hastanın aşırı kanaması ve fallop tüpler çok fazla zarar görmüşlerse daha büyük bir cerrahi işleme girişilebilir. Bu son durumda cerrahlar, fallop tüpleri alabilirler.

Dış gebelik tedavisi son aşamasında, ameliyattan sonra doktorlar hastanın hCG seviyelerini azaldığından emin olana kadar kontrol ederler. Hamileliğin uygun şekilde bitirilmesinin ardından, hastaya tekrar iğne tedavisi uygulanarak hastanın normal hayatına dönmesi sağlanır.    

Yorum Gönder

0 Yorumlar