Doğru Nefes Almanın Faydaları Nelerdir?


meditasyon
Doğru Nefesin Faydaları


Nefesimizi Doğru Alabiliyor Muyuz?


Doğuştan doğru nefes alma teknikleri hakkında bilgi sahibi kişiler büyüme ile birlikte farklı faktörlerin etkisiyle (beslenme alışkanlıkları, sağlık sorunları vs.) nefes alma sürecini yanlış şekilde gerçekleştirir. Yanlış solunum ile olması gerekenden daha az oksijen alınır. Bu da kişiler de hem fiziksel hem de psikolojik olarak bazı problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Doğru Nefes Almanın Faydaları Nelerdir?


1) Doğru şekilde nefes almak parasempatik sinir sistemimizi etkilediği için rahatlama sağlar. Böylece günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız panik, endişe ve stresin azalmasına yardımcı olur.

2) Doğru alınan nefes ile elde edilen daha fazla oksijen beynin oksijen ihtiyacını karşılayarak ve beyin atıklarını uzaklaştırarak açık bir zihinle düşünmeyi, sağlıklı karar alabilmeyi ve odaklanmanın kolaylaştırılmasını sağlar.

3) Şamanik ya da Pranayama öğretileri gösteriyor ki doğru nefes almak morali yükseltir ve ruhsal tazelik sağlar.

4) Doğru nefes ile solunan yeterli oksijen, hücrelere canlılık fonksiyonlarını devam ettirmesini sağlarken kanserli hücrelerin yaşaması için de uygun olmayan bir ortamın oluşmasını sağlar. Böylelikle kanser hücrelerinin çoğalmasının önüne geçilmiş olunur. Aynı zamanda doğru nefes almak, kan akımını da hızlandırması nedeniyle hücrelerimizi besleyerek fonksiyonlarını korumalarına yardımcı olur.

5) Doğru şekilde alınan nefes sindirme, özümseme, emilme gibi anabolizma ve katabolizma işlevlerinin daha etkili şekilde yapılmasını sağlar.

6) Doğru nefes ile alınan yeterli oksijen kalbimizde bulunan kalp kaslarımıza oksijen sağlaması nedeniyle kalp atışlarımızın ve tansiyonumuzun düzenlenmesinde fayda sağlar.

7) Çeşitli hormonlar salgılayan epifiz bezi oksijen tarafından uyarılabilir. Böylece doğru nefes ile alacağımız yeterli oksijen uykumuzu da düzenleyen epifiz bezini etkileyerek daha sağlıklı bir uyku elde etmemizi sağlar.

8) Yetersiz nefes alımı nedeniyle kişide oluşabilecek mide bulantısı ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkların önüne de doğru nefes alarak geçilebilir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar