El Ayak Ağız Hastalığı Nedir?


El ayak ağız hastalığı son yıllarda çocukluk döneminde sıkça görülen ancak adı çok fazla duyulmayan bir hastalıktır. Daha çok 5 yaş altı çocukları etkileyen bu hastalık, soğuk algınlığına benzer belirtiler ile başlar. İlerleyen dönemlerinde ise kendine özgü bazı belirtiler gözlemlenir. Yüksek oranda bulaşıcı olan bu hastalığın nedenleri, belirtileri, tedavisi ve el ayak hastalığı neden olur? gibi merak edilen soruların cevaplarını kısaca ele aldık.


el ayak hastalığı belirtileri

El Ayak Hastalığı Nedir?


El ayak ağız hastalığı daha çok 2-10 yaş arası çocuklarda görülüyor. Bu yaşlarında çocukların bağışıklık sistemleri tam gelişmediği için virüslere karşı çok daha fazla hazırlıksız durumdadırlar. Hijyenlerine ya da giyimlerine dikkat etmediklerinde bu yaş aralığında daha fazla virüs kapmaya elverişlidirler. El-ayak-ağız hastalığının nedeni de virüs kaynaklıdır. Dünyanın en ölümcül salgını: İspanyol Gribi gibi olmasa da enterovirüs ailesi üyelerinden olan virüslerin neden olduğu hastalık, nadiren de olsa yetişkinlerde de görülebiliyor. Bulaşıcılığı her yaş aralığında yüksektir. Bunun için kalabalık ortamların sık sık havalandırılması ve kişilerin her zaman el hijyenine dikkat etmesi gereklidir.

Virüslerin öldürücülüğü ve kaynaklarına bakıldığında birçok kişi el ayak hastalığı nereden geldi? diye düşünmektedir. En ciddi vak'alar Güney Kore'de görülmüş olsa da hastalığın çıkış noktası tam olarak bilinmemektedir.  


El Ayak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?


Çocukluk döneminin en sık görülen hastalıklarından biridir. Belirtiler olarak ilk önce normal bir soğuk algınlığı gibi başlar. Çocuklarda el ayak hastalığı genelde ateş yükselmesi ile başlayan hastalıkta halsizlik, iştahsızlık, kırgınlık ve boğaz ağrısı belirtileri de görülür. Bu belirtilerin yanında vücutta içi su dolu, suçiçeğine benzer kabarcıklar ortaya çıkar. Kabarcıklar döküntü şeklinde devam eder ve genelde 7-10 gün içinde iyileşir. İlk olarak grip ya da nezle gibi belirtileri olduğundan anne babaların teşhis etmesi zordur. Soğuk algınlığı nedeni ile doktora başvurulduğunda testlerle belirlenebilir.


El Ayak Hastalığı Tedavisi Nedir?


Yetişkinlerde çok nadir görülen bu hastalığın bulaşma yönü çok kuvvetlidir. Özellikle okula giden ya da okul benzeri kalabalık yerlerde gününün büyük kısmını geçiren çocukların temizliğine dikkat edilmelidir. Bunun yanında önlem olarak kapalı ve kalabalık ortamların sürekli havalandırılması gerekir. Hijyen sağlayan malzemeler ile düzenli temizlik yapılması da hastalığın tedavisi ve önlenmesi için önemli bir etkendir.

El ayak hastalığı tedavisi denilebilecek her hangi bir tedavi yöntemi yoktur. Daha çok hastalığın belirtilerini hafifletmeye yönelik yöntemler uygulanır. Ateşin düşürülmesi ya da ağrıların dindirilmesi için gerekli ise ilaç tedavisi uygulanabilir.


El Ayak Ağız Hastalığından Korunmanın Yolları


El ayak ağız hastalığı, bulaşıcı bir hastalık olduğundan kısa sürede salgın halini alabilecek bir hastalıktır. Bunun için anne ve babaların çocuklarını hastalığa karşı koruması gerekir. Hastalıktan korunmak için uygulanabilecekleri kısaca şu şekilde maddelendirebiliriz.

l Kalabalık ortamlarda çocuğunuz ya da siz mümkün olduğunca az bulunun
l Dışarıdan eve girer girmez sabun ve su ile ellerinizi güzelce yıkayın.
l Çocuğunuzun da dışarından eve gelir gelmez ellerini yıkamasını sağlayın.
l Kapalı ortamları sürekli havalandırın.
l Özellikle kalabalık ortamların hijyenine dikkat edin. Çocuğunuz ya da siz bu tür ortamlarda fazla bulunuyorsanız, sık sık ellerinizi yıkayın.
l Dışarıdan gelir gelmez üzerinizdeki kıyafetleri çıkarın.
l Mümkün olduğunca az kişi ile temasta bulunun.
Bu maddelere hem kendiniz hem de çocuğunuz dikkat ettiğinde el ayak ağız hastalığına yakalanma oranınızı belirli ölçüde düşürmüş olacaksınız.


El Ayak Hastalığı Tekrarlar Mı?


Normalde bir virüs vücudumuza girdikten sonra bir daha o hastalığa yakalandığımızda bağışlık sistemimiz aynı hastalıkla savaşacaktır. Ancak el ayak hastalığı virüs kaynaklı bir hastalık olduğundan dolayı, virüsün dönüşüm geçirmesi durumunda aynı ya da benzer bir hastalığa yakalanılmayacağının herhangi bir garantisi yoktur.  


Yorum Gönder

0 Yorumlar