Frenk Kimyonunun Faydaları


frenk kimyonu yararları
Frenk Kimyonu Faydaları Hakkında Bilgiler


Frenk kimyonu Avrupa, Sibirya, Kafkasya, yakın doğu, Himalayalar, Morokko ve Kuzey Amerika gibi bölgelere özgü 150 cm boylarında otsu bir bitkidir. Pembe ya da beyaz renkli küçük çiçeklere sahip olan bu şifalı bitki türünün meyvesinde sabit yağlar, polisakkarit maddeler, uçucu yağlar, proteinler, magnezyum, A vitamini, sodyum ve furanokumarinler başta olmak üzere daha birçok vitamin ve faydalı mineraller bulunmaktadır. Fren kimyonunun sahip olduğu uçucu yağlarda sağlığımız için faydalı maddeler olan karvon ve limonen adlı bileşenler bulunmaktadır. 

Frenk kimyonunun tohumları ise dihidrokarveol, flavonoidler, karveol ve timol gibi faydalı maddeler bakımından zengindir. Taze tüketildiğinde de vücudun ihtiyacı olan C vitaminin büyük ölçüde karşılanmasına yardımcı olan bitkinin genellikle kurutulmuş tohumlarının bir takım işlemlere tabi tutulması sonucunda elde edilen baharat hali tüketilmektedir.

Frenk Kimyonunun Faydaları


l Frenk kimyonu iştah açıcı bir bitki olduğu için özellikle kilo alamamaktan şikâyetçi olan kişilerin tüketmesi için ideal bir besindir.

l Yeni doğum yapmış bayanların sütünü arttırıcı etkisi bulunur.

l Bağırsaklarda oluşan rahatsız edici gazları önler ve bağırsakların çalışmasını düzenler.

l Mideyi korur, ülser ve çeşitli mide hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

l Hazımsızlığı önler ve sindirim sistemi bozukluklarını giderir.

l Astım, bronşit ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarına karşı iyi gelmektedir.

l Yapılan araştırmalarda düzenli olarak Frenk kimyonu tüketmenin sindirim sistemi üzerinde birçok olumlu etkisinin olduğu görülmüştür.

l Öksürük ve boğaz ağrısını gidermenin yanında güçlü bir balgam söktürücüdür.

l Ağız içerisinde bakteri oluşumunu engeller ve ağız kokusunu büyük ölçüde azaltır.

l Damar tıkanıklığı ve kalp çarpıntısı gibi çeşitli kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur.

l Eklem ağrıları ve krampları önleyici özelliği vardır.

l Hazımsızlık problemi olan kişilerin Frenk kimyonu tüketmesi önerilmektedir.

l Güçlü bir idrar söktürücü ve ishal kesicidir.

l Baş ağrısı ya da migreni olan kişiler Frenk kimyonu yağı ile baş ve boyun bölgelerine masaj yaparlarsa bu uygulama ağrılarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Frenk kimyonunun faydaları saymakla bitmese de bu bitkiyi tüketirken herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak adına bünyenize uygun olup olmadığını güzel bir şekilde araştırmanız gerekmektedir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar