Ana içeriğe atla

Frenk Kimyonunun Faydaları


frenk kimyonu yararları
Frenk Kimyonu Faydaları Hakkında Bilgiler


Frenk kimyonu Avrupa, Sibirya, Kafkasya, yakın doğu, Himalayalar, Morokko ve Kuzey Amerika gibi bölgelere özgü 150 cm boylarında otsu bir bitkidir. Pembe ya da beyaz renkli küçük çiçeklere sahip olan bu şifalı bitki türünün meyvesinde sabit yağlar, polisakkarit maddeler, uçucu yağlar, proteinler, magnezyum, A vitamini, sodyum ve furanokumarinler başta olmak üzere daha birçok vitamin ve faydalı mineraller bulunmaktadır. Fren kimyonunun sahip olduğu uçucu yağlarda sağlığımız için faydalı maddeler olan karvon ve limonen adlı bileşenler bulunmaktadır. 

Frenk kimyonunun tohumları ise dihidrokarveol, flavonoidler, karveol ve timol gibi faydalı maddeler bakımından zengindir. Taze tüketildiğinde de vücudun ihtiyacı olan C vitaminin büyük ölçüde karşılanmasına yardımcı olan bitkinin genellikle kurutulmuş tohumlarının bir takım işlemlere tabi tutulması sonucunda elde edilen baharat hali tüketilmektedir.

Frenk Kimyonunun Faydaları


l Frenk kimyonu iştah açıcı bir bitki olduğu için özellikle kilo alamamaktan şikâyetçi olan kişilerin tüketmesi için ideal bir besindir.

l Yeni doğum yapmış bayanların sütünü arttırıcı etkisi bulunur.

l Bağırsaklarda oluşan rahatsız edici gazları önler ve bağırsakların çalışmasını düzenler.

l Mideyi korur, ülser ve çeşitli mide hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

l Hazımsızlığı önler ve sindirim sistemi bozukluklarını giderir.

l Astım, bronşit ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarına karşı iyi gelmektedir.

l Yapılan araştırmalarda düzenli olarak Frenk kimyonu tüketmenin sindirim sistemi üzerinde birçok olumlu etkisinin olduğu görülmüştür.

l Öksürük ve boğaz ağrısını gidermenin yanında güçlü bir balgam söktürücüdür.

l Ağız içerisinde bakteri oluşumunu engeller ve ağız kokusunu büyük ölçüde azaltır.

l Damar tıkanıklığı ve kalp çarpıntısı gibi çeşitli kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur.

l Eklem ağrıları ve krampları önleyici özelliği vardır.

l Hazımsızlık problemi olan kişilerin Frenk kimyonu tüketmesi önerilmektedir.

l Güçlü bir idrar söktürücü ve ishal kesicidir.

l Baş ağrısı ya da migreni olan kişiler Frenk kimyonu yağı ile baş ve boyun bölgelerine masaj yaparlarsa bu uygulama ağrılarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Frenk kimyonunun faydaları saymakla bitmese de bu bitkiyi tüketirken herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak adına bünyenize uygun olup olmadığını güzel bir şekilde araştırmanız gerekmektedir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Krizantem Çayının Hazırlanışı ve Faydaları

Krizantem çayı krizantem çiçeğinin demlenmesinden elde edilen bir çaydır. Bu çay kalsiyum, beta karoten, demir, magnezyum, niyasin, potasyum, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Krizantem çayının faydaları, eski zamanlardan beri geleneksel Çin tıbbında da kullanılmıştır. Şimdi hep birlikte krizantem çayının hazırlanışı ve faydalarına daha yakından bakalım. 
Krizantem Çayının Hazırlanışı
Krizantem çayının hazırlanışı çok kolaydır. Buna ek olarak, çayı hazırlamak için gerekli olan malzemeleri de aktarlardan ya da marketlerden temin etmek mümkündür.
Malzemeler
50 gr. kurutulmuş krizantem çiçeği500 ml. Su2-3 çay kaşığı bal, yapay tatlandırıcı ya da şeker

Hazırlanışı
Bir demliğin içine bal, krizantem çiçeği ve su koyunSuyu iyice kaynatın ve su kaynadıktan sonra yarısını dökünArdından biraz soğumaya bırakın. Demlik oda sıcaklığına geldiğinde çayınız içime hazır hale gelmiş olacaktır. Afiyet olsun.

Krizantem Çayının Faydaları

Krizantem çiçeğinden yapılan bu çay çok sayıda hastalığa …

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019