Geniz Akıntısı Neden Olur?


geniz akıntısı tedavisi
Geniz akıntısı, boğazın arkasından, sinüs boşluğundan aşağı akan aşırı mukus salgısından dolayı meydana gelen bir problemdir. Geniz akıntısının oluşmasında diğer komplikasyonlar kadar bu hastalığın oluşmasına neden olan çok sayıda neden vardır. Özellikle geniz akıntısının sürekli olması zamanla boğaz ağrısına ve iltihabın akciğerlere kadar inmesine neden olarak ciddi sıkıntılara da neden olabilmektedir.


Geniz Akıntısı Belirtileri Nelerdir?


  • Geniz akıntısı süresince, aşağıdaki problemler yaygın olarak görülürler:
  • Boğazda aşırı mukus birikimi
  • İltihaplı mukusun neden olduğu boğaz ağrısı
  • Boğazlarda oluşan tahriş ya da kızarıklık
  • Aşırı mukus veya balgamdan kurtulmak için sürekli sümkürme isteği
  • Boğazları temizlemek için sürekli istek oluşumu
  • Öksürükle birlikte balgam gelmesi
  • Boğazın aşırı balgamla dolmasından dolayı nefes kalitesinin düşmesi

Geniz Akıntısı Neden Olur?


Normal durumda mukus oluştuğunda, boğazdan aşağı akar ve mide bunu farketmeden bu süreç tamamlanır. Bir saç telini andıran ve mukus zarında bulunan “cilia” denilen hücreler bu süreci normalde rahatça yürütürler. Mukus ise, nefes alırken bizleri partiküllere karşı korur ve burun membranın kayganlaşmasına yardım eder.  

Bazı durumlarda ise, mukus üretimi artar ve akış kontrol dışına çıktığı için cilia mukus ile kaplanabilir. Mukus önce birikmeye başlarken yavaş yavaş yapışkan ve kalın hale gelir. Bu durumun oluşmasıyla burun kanalları tıkanmaya başlar. Mukus, burundan dışarı çıkamadığı içinse boğazdan aşağı akacaktır. Bu durum ise geniz akıntısını oluşturur.

Birçok faktör de geniz akıntısı oluşmasına neden olabilir. Bunlardan bazılarını aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

Soğuk Algınlığı Ve Grip

Sık bir şekilde grip ve soğuk algınlığına yakalanmak, sinüs enfeksiyonları ve geniz akıntısı oluşmasına neden olur.

Alerjiler

Hava kirliliği ve toza karşı alerjisi olan insanlar geniz akıntısına daha fazla eğilimlidirler. Alerjinin tipine bağlı olarak geniz akıntısının da şiddet seviyesi tanımlanabilir.

Sinüzit

Burun kanallarının şişmesi veya sinüsler de geniz akıntısına neden olabilirler. Toz, kirli hava, sis gibi kirli partiküller de sıklıkla burun kanalının şişmesine ve geniz akıntısına sebep olabilirler.

Burun Tıkanıklığı

Burnun iç dokusundaki iltihap oluşumu burun kanalında tıkanmaya neden olur. Burun polipleri ise geniz akıntısı oluşumuna neden olabilen bir burun tıkanıklığı türüdür.  

Geniz Akıntısı İlaçsız Nasıl Önlenir?


Geniz akıntısı tedavisi, doktor tarafından yazılmış olan bir antibiyotik yardımıyla kolaylıkla yapılabilir. Bunun dışında evde yapılabilecek bazı uygulamalarla da geniz akıntısının olumsuz etkilerini azaltmak mümkündür.

Genzimizi Durulamak

Genzimizi durulamak, hem en basit hem de geniz akıntısı için en etkili tedavilerden biridir. Özellikle geniz akıntınız hava kirliliği ya da alerjik nedenlerden kaynaklanıyorsa daha da etkilidir. Bunun için eczanelerde satılan bir Neti Pottan yardım alabilirsiniz. Bir miktar tuz eklediğiniz Neti Potu burnumuzun bir deliğine sıkarak tuzlu suyu veririz. Su diğer burun deliğimizden çıkacaktır. Bu sayede iltihap ve alerjenler genzimizden temizlenmiş olacaklardır.

Bol Su İçmek

Bol miktarda su içmek rahatsız edici mukusu incelterek dışarı atılımını kolaylaştırmaktadır. Eğer yeterince su alınmazsa, balgam çok daha dirençli olarak kalacaktır. Ayrıca su içmenin yanı sıra, sıcak çorba ya da bitki çaylarını da deneyebilirsiniz. Kafeinden ise uzak durmak gerekmektedir. Çünkü kafein vücuttan suyun daha hızlı atılmasına neden olur.

Yüksek Yastıkta Yatmak

Geniz akıntısının farkında olmayan çok sayıda insanda gastroözofageal reflü vardır. Bunun anlamı, yattığımızda mideden gelen asidin yemek borusuna kadar kaçmasıdır. Bu köpüklü asit, göğüs yanmasına neden olur. Bazı durumlarda ise gırtlak ve boğazda iltihap oluşmasına da neden olabilir. Fakat uyurken başımız bedenimizden biraz daha yüksek seviyede olursa, mide asidi boğazımıza ulaşamayacağı için iltihaba da neden olamayacaktır.   

Yorum Gönder

0 Yorumlar