Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

hibuskus çayı,
Hibiskus Çayının Faydaları Hibiskus çayı nasıl yapılır? Sorusunu yanıtlamadan önce hibiskus çayı ile ilgili bazı bilgilerden söz edelim. Tam bir C vitamini deposu olan hibiskus çayı özellikle Amerika, Kanada, Brezilya ve Jamaika gibi ülkeler başta olmak üzere dünyanın neredeyse her bölgesinde yaygın bir şekilde tüketilmektedir. İçeriğinde kafein bulundurmayan ve tansiyon düşürücü özelliğe sahip hibiskus çayı isteğe göre soğuk ya da sıcak olarak içilebilmektedir. Sağlığımız için gerekli olan çoğu vitaminleri içeren hibiskus bitkisinin yapraklarıyla yapılan bu şifalı çayın kolesterol, kan düşüklüğü, kilo problemleri, kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Hibiskus çayının faydaları bölümünde, bu soruya daha detaylı yanıtlar vereceğiz.

Hibiskus Çayı Yapılışı


Hibiskus çayını yapmak için 1 bardak su ve 1,5 çay kaşığı kuru hibiskus yaprağına ihtiyacınız vardır. Bardak sayısına göre su ve hibiskus yaprağı miktarını belirttiğimiz oranlara göre arttırabilirsiniz. Suyu kaynattıktan sonra hibiskus yapraklarını içerisine ekleyin ve 15 dakika boyunca demlenmesi için bekletin. Dilerseniz çayınızı lezzetlendirmek adına içerisine bir miktar, tarçın, zencefil, bal ya da limon suyu ilave edebilirsiniz. Hibiskus çayından ihtiyacınız olandan daha fazla miktarda yaptıysanız artan çayı buzdolabında en fazla 2 gün süreyle muhafaza edebilirsiniz.

 

Hibiskus Çayının Faydaları


  • Hibiskus çayı yüksek kan basıncı ve tansiyonu düşürmede kullanılan en etkili ürünlerden birisidir.
  • Vücutta biriken fazla yağların yakılmasına yardımcı çaylardan olduğu için özellikle kilo problemi yaşayan kişilerin tüketmesi önerilmektedir.
  • Mide kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.
  • Kalp yetmezliği, damar tıkanıklığı gibi çeşitli kalp ve damar rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olur.
  • Hibiskus çayında bulunan faydalı mineraller yükselen kötü kolesterolü ve kan şekerini düşürmektedir.


Hibiskus Çayını Kimler İçmemeli?                                                     


Hibiskus çayının birçok sağlık problemine karşı ilaç niteliğinde bir özelliği bulunuyor olsa da bazı durumlarda tüketimi zararlı sonuçlar meydana getirebilmektedir.

Özellikle hamile bayanlarda düşüğe yol açabileceği için bu dönemlerde içilmesi kesinlikle sakıncalıdır. Bunun yanında bebek emziren bayanların da hibiskus çayı içmesi tavsiye edilmez.

Hibiskus çayının sürekli olarak kullanılan tansiyon ya da kolesterol ilacı gibi bazı ilaçlarla birlikte de kullanımı bazı yan etkilere neden olabileceği için bu çayı tüketmeden önce doktorunuza başvurmanız daha sağlıklı bir karar olacaktır.


Yorum Gönder

0 Yorumlar