Nörovirüs Nedir, Belirtileri ve Korunma Yolları Nelerdir?


Nörovirüs Nedir


Nörovirüs belirli bir yaş grubuna bağlı olmadan büyük ya da küçük herkeste görülebilen ve gerekli müdahaleler yapılmadığında ilerleyen evrelerinde ölüme bile neden olabilen tehlikeli bir virüs hastalığıdır.


Nörovirüs belirtileri
Nörovirüs Nedir? Nasıl Bulaşır?

Özellikle kış aylarında daha kolay yayılabilen bu bulaşıcı hastalık, gastroenterit hastalığının da oluşmasını tetikleyen bir unsurdur. Diğer adıyla mide gribi olarak da adlandırılan bu hastalığa ait virüsler insan vücuduna girdiğinde hızlı bir şekilde üreyerek bulunduğu yerdeki bütün dokulara yayılmaktadır. Virüs özellikle sindirim sistemi üzerine yerleşerek faydalı vitaminleri yok etmekte ve buna bağlı olarak da bağırsaklarda ciddi sağlık problemlerinin yaşanmasına neden olmaktadır. Kontrol altına alınamadığında kişinin hayatını alt üst eden bir hastalık olan nörovirüs insanlar arasında çok kolay bir şekilde yayılabilmektedir.


Nörovirüs Nasıl Bulaşır?


Tüketilen besinlerin uygun şekilde temizlenmemesi, ortak kullanım alanları ya da solunan hava yoluyla bile bulaşabilen nörovirüs dezenfektasyonu iyi yapılmamış içme sularıyla da vücuda girebilmektedir.

Ayrıca bu tehlikeli virüs türü genellikle hastane, okul ya da insanların yoğun olarak bulunduğu diğer toplu yaşam alanlarında kendisine yayılma imkânı bulduğu için bu tür mekânlarda bulunduğumuzda gereken önlemleri almamız ileride herhangi bir sağlık problemi yaşamamak adına önemli bir konudur.

Nörovirüs kendisini yenileyebilen bir hastalık olduğu için özellikle bağışıklık sistemi çökmüş kişiler, yaşlılar ve küçük çocuklara bulaşarak hızlı bir şekilde ürer. Daha sonraki evrelerinde de vücut fonksiyonlarını bozarak mide ve bağırsaklarda kalıcı hasarların yanında şiddetli ağrılara neden olur.

 Nörovirüs Hastalığının Belirtileri Nelerdir?


Nörovirüs vücuda ilk girdiğinde genelde kuluçka süresi boyunca herhangi bir belirti ortaya çıkarmaz. Ancak vücutta üremesi için uygun bir ortam oluştuğunda hızlı bir şekilde yayılarak ishal, mide bulantısı, kusma, şiddetli karın ağrıları ve iştahsızlık gibi belirtiler ortaya çıkarır.

Hastalık belirtileri, virüs vücuda girdikten sonra 3 gün içerisinde kendisini göstermeye başlar. Bunların yanında hastada kas ve eklem bölgelerinde ağrılar, titreme, üşüme, yorgunluk hissi ve karın bölgesinin alt kısmında hissedilen ağrılar gibi bazı belirtiler de görülebilmektedir.


Nörovirüs Hastalığından Nasıl Korunabiliriz?


Nörovirüs hastalığını tam anlamıyla iyileştirecek herhangi bir aşı bulunmadığı için bu hastalığa karşı önlemlerimizi daha öncesinden almamız gerekir. Hastalıkla mücadelede dikkat edilmesi gereken en önemli konu temizliktir.

Toplu taşıma mekânlarında ve ortak kullanım alanlarında bulunduktan sonra ellerinizi güzel bir şekilde yıkamalısınız.

Ayrıca kalabalık olan bu tür ortamlardan ayrıldıktan sonra mümkünse kıyafetlerinizi değiştirmeniz de etkili bir korunma yöntemi olmaktadır. Bunun dışında tükettiğiniz sebze ve meyveleri güzelce yıkayarak toprak ve diğer artıklarını temizlemelisiniz. Sebzelerinizi dezenfekte ederken sirkeli suda bekleterek zararlı organizmaları büyük ölçüde yok edebilirsiniz.

Ayrıca her gün bol bol su içmeye özen göstermelisiniz, evinizin bütün odalarını düzenli olarak havalandırmalısınız ve enerji ihtiyacınızı karşılayabilmek için düzenli uyku alışkanlığı edinmelisiniz.


Yorum Gönder

0 Yorumlar