Uykuya Dalmaya Yardımcı 5 Bitki Çayı!Uykuya dalmaya yardımcı 5 bitki çayı üzerine konuşmadan önce iyi ve kaliteli bir uykunun genel sağlığınız için oldukça önemli olduğunu söylemek gerekir. Ne yazık ki günümüzde, insanların yaklaşık olarak %30'u uykusuzluktan mustariptir. Uykusuzluk obezite, kalp hastalıkları, diyabet, depresyon gibi hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle uykumuzun kalitesi sağlığımız için oldukça önemlidir. Şimdi hep birlikte uyku getiren çaylara bakalım.


bitki çaylarının faydalarıBitkisel çayları uykuya daha kolay dalmak için en popüler içecek seçeneklerdir. Yüzyıllar boyunca, dünya çapında doğal uyku ilaçları olarak kullanılmışlardır. Modern araştırmalar da bitki çaylarının uykuya olan etkisini desteklemektedir.
Şimdi söz daha fazla uzatmadan hangi bitki çayları uyumaya yardımcı olur? Sorusunun yanıtlarına bakalım.


uykuya iyi gelen çaylar Papatya Çayı

Papatya çayı uzun yıllardır, iltihabı ve anksiyeteyi azaltmak ile uykusuzluğu tedavi etmek için doğal bir çare olarak kullanılmıştır. Papatya çayı genellikle hafif bir sakinleştirici olarak kabul edilir. Sakinleştirici etkisi, içeriğinde bolca bulunan apigenin adı verilen bir antioksidanla ilişkilendirilebilir. Apigenin, beyninizdeki anksiyeteyi azaltan ve uykuyu başlatabilen bir maddedir.

Bir araştırmada, günlük 400 mg papatya özü alanların, hiç almayanlara göre daha iyi uyku kalitesine sahip oldukları görülmüştür. Uyku kalitesi kötü olan kadınlarla yapılan bir başka çalışmada, iki haftalık bir süre boyunca papatya çayı içenlerin papatya çayı içmeyenlere göre daha iyi uyku kalitesi bildirdikleri görülmüştür. Ayrıca, kronik uykusuzluğa yakalanan kişilerden oluşan bir çalışmada, 28 gün boyunca günde iki kez 270 mg papatya özü alanların, almayan katılımcılardan 15 dakika daha hızlı uykuya dalabildikleri tespit edilmiştir.

levanta bitkisiLavanta Çayı

Lavanta, yatıştırıcı özelliğinden dolayı sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Antik çağlarda, Yunanlılar ve Romalılar sık ​​sık banyolarına lavanta ekler ve sakinleştirici etkisinden yararlanırlardı. Birçok insan rahatlamak, sinirlerini yatıştırmak ve uykuya kolayca dalmak için lavanta çayı içer. Lavantanın kaygı ve anksiyete ile ilişkili rahatsızlıkları olan kişilerde anksiyeteyi azaltabileceği ve uyku kalitesini arttırabileceği gözlemlenmiştir.


pasiflora çayıÇarkıfelek Çayı

Çarkıfelek çayı, passiflora bitkisinin kurutulmuş yaprakları, çiçekleri ve saplarından elde edilir. Geleneksel olarak, anksiyeteyi azaltmak ve uykuyu iyileştirmek için kullanılan bir bitkidir.
40 sağlıklı yetişkinle yapılan bir çalışmada, bir hafta boyunca her gün çarkıfelek çayı içenlerin içmeyen katılımcılara kıyasla daha iyi uyku kalitesine sahip oldukları bildirilmiştir.


uyumayı kolaylaştıran bitkilerManolya Çayı

Manolya, 100 milyon yıldan fazla bir süredir var olan çiçekli bir bitkidir. Manolya karın ağrısı, burun tıkanıklığı ve stres dahil olmak üzere çeşitli belirtileri tedavi amacıyla Çin tıbbında kullanılmıştır. Günümüzde ise bu bitki dünya genelinde daha çok çay olarak, kaygı yatıştırıcı etkileri için kullanılmaktadır.

nane uykuya iyi gelir miNane Çayı

Nane çayının sakinleştirici etkisi, uykuya geçişi kolaylaştırmaktadır ve bu nedenle uyku bozuklukları tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir. Uyumadan önce bir bardak nane çayı, huzurlu bir uykuya kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Eğer uyku problemleriniz varsa yukarıda söz ettiğimiz bitkilerden de daha kaliteli uyumak için, tabi doktorunuza da danışarak, yardım alabilirsiniz.

Yorum Gönder

1 Yorumlar

  1. Anladığım kadarıyla uykuya yardımcı olan bitkiler aynı zamanda anksiyete içinde faydalı. Yazınızı okuduktan sonra biraz papatya toplamaya karar verdim. Teşekkürler...

    YanıtlaSil

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.