Ana içeriğe atla

Uykuya Dalmaya Yardımcı 5 Bitki Çayı!Uykuya dalmaya yardımcı 5 bitki çayı üzerine konuşmadan önce iyi ve kaliteli bir uykunun genel sağlığınız için oldukça önemli olduğunu söylemek gerekir. Ne yazık ki günümüzde, insanların yaklaşık olarak %30'u uykusuzluktan mustariptir. Uykusuzluk obezite, kalp hastalıkları, diyabet, depresyon gibi hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle uykumuzun kalitesi sağlığımız için oldukça önemlidir. Şimdi hep birlikte uyku getiren çaylara bakalım.


bitki çaylarının faydalarıBitkisel çayları uykuya daha kolay dalmak için en popüler içecek seçeneklerdir. Yüzyıllar boyunca, dünya çapında doğal uyku ilaçları olarak kullanılmışlardır. Modern araştırmalar da bitki çaylarının uykuya olan etkisini desteklemektedir.
Şimdi söz daha fazla uzatmadan hangi bitki çayları uyumaya yardımcı olur? Sorusunun yanıtlarına bakalım.


uykuya iyi gelen çaylar Papatya Çayı

Papatya çayı uzun yıllardır, iltihabı ve anksiyeteyi azaltmak ile uykusuzluğu tedavi etmek için doğal bir çare olarak kullanılmıştır. Papatya çayı genellikle hafif bir sakinleştirici olarak kabul edilir. Sakinleştirici etkisi, içeriğinde bolca bulunan apigenin adı verilen bir antioksidanla ilişkilendirilebilir. Apigenin, beyninizdeki anksiyeteyi azaltan ve uykuyu başlatabilen bir maddedir.

Bir araştırmada, günlük 400 mg papatya özü alanların, hiç almayanlara göre daha iyi uyku kalitesine sahip oldukları görülmüştür. Uyku kalitesi kötü olan kadınlarla yapılan bir başka çalışmada, iki haftalık bir süre boyunca papatya çayı içenlerin papatya çayı içmeyenlere göre daha iyi uyku kalitesi bildirdikleri görülmüştür. Ayrıca, kronik uykusuzluğa yakalanan kişilerden oluşan bir çalışmada, 28 gün boyunca günde iki kez 270 mg papatya özü alanların, almayan katılımcılardan 15 dakika daha hızlı uykuya dalabildikleri tespit edilmiştir.

levanta bitkisiLavanta Çayı

Lavanta, yatıştırıcı özelliğinden dolayı sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Antik çağlarda, Yunanlılar ve Romalılar sık ​​sık banyolarına lavanta ekler ve sakinleştirici etkisinden yararlanırlardı. Birçok insan rahatlamak, sinirlerini yatıştırmak ve uykuya kolayca dalmak için lavanta çayı içer. Lavantanın kaygı ve anksiyete ile ilişkili rahatsızlıkları olan kişilerde anksiyeteyi azaltabileceği ve uyku kalitesini arttırabileceği gözlemlenmiştir.


pasiflora çayıÇarkıfelek Çayı

Çarkıfelek çayı, passiflora bitkisinin kurutulmuş yaprakları, çiçekleri ve saplarından elde edilir. Geleneksel olarak, anksiyeteyi azaltmak ve uykuyu iyileştirmek için kullanılan bir bitkidir.
40 sağlıklı yetişkinle yapılan bir çalışmada, bir hafta boyunca her gün çarkıfelek çayı içenlerin içmeyen katılımcılara kıyasla daha iyi uyku kalitesine sahip oldukları bildirilmiştir.


uyumayı kolaylaştıran bitkilerManolya Çayı

Manolya, 100 milyon yıldan fazla bir süredir var olan çiçekli bir bitkidir. Manolya karın ağrısı, burun tıkanıklığı ve stres dahil olmak üzere çeşitli belirtileri tedavi amacıyla Çin tıbbında kullanılmıştır. Günümüzde ise bu bitki dünya genelinde daha çok çay olarak, kaygı yatıştırıcı etkileri için kullanılmaktadır.

nane uykuya iyi gelir miNane Çayı

Nane çayının sakinleştirici etkisi, uykuya geçişi kolaylaştırmaktadır ve bu nedenle uyku bozuklukları tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir. Uyumadan önce bir bardak nane çayı, huzurlu bir uykuya kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Eğer uyku problemleriniz varsa yukarıda söz ettiğimiz bitkilerden de daha kaliteli uyumak için, tabi doktorunuza da danışarak, yardım alabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Anladığım kadarıyla uykuya yardımcı olan bitkiler aynı zamanda anksiyete içinde faydalı. Yazınızı okuduktan sonra biraz papatya toplamaya karar verdim. Teşekkürler...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019