Ana içeriğe atla

Yaşam Kalitenizi Arttıracak 10 Önerihayat kalitesi 10 öneriHerkes hayalinde kurguladığı gibi daha kaliteli bir hayata sahip olmak için sürekli bir çaba içerisindedir. Bunu yaparken de hayatın koşuşturmacasına kapılarak yılların ne kadar hızlı bir şekilde geçtiğini fark edemez ve bir bakmış ki en değerli yılları heba olmuş. Bu yüzden hayatınızın yoğun temposu içerisinde elinize geçen en ufak fırsatı doğru bir şekilde değerlendirmeli ve en değerli varlığınız olan zamanınızı boşa harcamamalısınız. Kendinize vakit ayırmak, çeşitli hobiler edinmek, beslenme alışkanlığınıza dikkat etmek ve daha birçok aktivite ile siz de hayallerinizdeki gibi anlamlı ve daha kaliteli bir yaşama sahip olabilirsiniz.

Ayrıca bu konuda size yardımcı olması amacıyla yazımızda bahsettiğimiz yaşam kalitenizi arttıracak 10 öneriyi de dikkatli bir şekilde okuyup hayatınıza uyarlamanızı tavsiye ederiz.kitap okuyunMüzik Dinleyin ve Kitap Okuyun


İnsanın kulağına hoş gelen müzikleri dinlemesi onu hem motive eder hem de zihnini boşaltmasını sağlar. Aynı şekilde çeşitli genel kültür kitaplarını ya da romanları okuyarak yeni bilgiler edinmek sizin kişisel gelişiminiz için oldukça önemlidir.yolculuk edin
Bol Bol Seyahat Edin          


Eğer hayatınızın monotonluğundan sıkılmışsanız tek yapmanız gereken farklı bir şehre ya da mekana seyahat etmektir. Bu sayede hem farklı insanlarla tanışarak daha sosyal birisi olursunuz hem de kendinize genel kültür anlamında birçok yeni bilgi eklemiş olursunuz.
glütensiz besinler tüketin
Gluten İçeren Ürünleri Terk Edin


Uzmanların yapmış olduğu çalışmalar çeşitli işlemlere maruz kalan glutenli besinlerin insan sağlığı için en büyük tehditlerden birisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle birkaç haftalık periyotlarla buğday ve arpa gibi glüten içeren tahıl gruplarını sofranızdan çıkarmanız sindirim sisteminizi olumlu yönde etkileyerek enerji düzeyinizi büyük ölçüde arttıracaktır.Not AlınÖnemli Gördüğünüz Verileri Not Alın


Sizin için önemli olan konularda küçük notlar tutmak onların hafızanızda daha iyi yer etmesine yardımcı olur. Bu sayede ileride yapacağınız herhangi bir işi yapmayı unutma ihtimaliniz ortadan kalkar.çiçek yetiştirin
Bitki Yetiştirin


Eğer hem üzerinizde biriken negatif enerjiden kurtulmak hem de kafanızı boşaltacak bir aktivite arayışı içerisindeyseniz çiçek ve diğer bitkilerle uğraşmak tam da istediğiniz şey diyebiliriz. Üstelik bunu yapmak için bahçenizin olmasına da gerek yok. Evinizin balkonunda ya da pencere kenarında yetiştireceğiniz sebze, meyve ya da rengarenk çiçeklerle hem huzur bulursunuz hem de yeni ürünler üretmenin mutluluğunu yaşarsanız.düzenli uykunun faydalarıDüzensiz Uyku Alışkanlığınızı Bırakın


Uyku tüm gün boyunca vücudumuzun ihtiyacı olan enerjinin depolanması için gerekli olan en önemli eylemlerden birisidir. Düzensiz uyku alışkanlığı sizin güne stresli başlamanıza neden olacağı için çevrenizle olan ilişkilerinizi olumsuz yönde etkileyecektir. Ayrıca konsantrasyonunuzu dağıtıp yapacağınız işlere de odaklanmanızı güçleştireceği için uyku sürenize kesinlikle dikkat etmelisiniz.sporun faydalarıDüzenli Olarak Spor Yapın


Boş vakitlerinizde düzenli olarak spor yapmak size hem ruhsal hem de bedensel yönden büyük bir katkı sağlayacaktır.


az yemek yemekÇok Yemek Yemeyin


Her öğünde aşırı yemek yeme alışkanlığı sizin sindirim sisteminiz ve mideniz için oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Bu da çeşitli kalp ve damar hastalıklarının oluşturma ihtimalinin yanında tüm gününüzün yorgun ve huzursuz geçeceği anlamına gelir.
mutlu olduğunuz kişilerin yanında olunYanında Olmaktan Mutluluk Hissettiğiniz Kişilerle Aynı Ortamda Bulunun


Birlikte vakit geçirmekten mutluluk hissettiğiniz kişilerle sohbet etmek veya hoşlanacağınız aktiviteler gerçekleştirmek sizi ruhsal açıdan yükseltecektir.
başarınızı ödüllendirinBaşarınızı Ödüllendirin


Herhangi bir başarınızın karşılığında kendinize büyük ya da küçük sürprizler yapmayı ihmal etmeyin. Bu eylem sizi ileriye dönük olarak yapacağınız işlerde motive edeceğinden hedeflerinize ulaşmanızda daha emin adımlarla ilerlemenize yardımcı olur.


Yorumlar

  1. Bahsettiğiniz maddelerin arasında daha önce uyguladıklarımi buldum. Yoğun bir temponun içine girildiğinde maalesef bahsettikleriniz gerçekleştirilemiyor. Bir bitki ile ilgilenmek şöyle dursun, insan kendisi ile zor ilgilenebiliyor bazen.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba, dedikleriniz çok doğru ancak zaman yaratabilmek gerekiyor. Bunu yapabilen birçok insan var. Şu an olmasa bile sürekli denemek gerekiyor.

      Sil

Yorum Gönder

1) Yorumunuzun yazıyla ilgili olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün mertebe özen gösterin.
3) Hakaret ve küfür içeren kelimeler kullanmayın.
4) Yorum yaparken link eklemeyin.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Su Zehirlenmesi Nedir?

Fazla su içmenin zararları hakkında konuşacaksak bu konu eninde sonunda su zehirlenmesi kavramına varacaktır. Özellikle spor ya da egzersiz yaptıktan sonra vücudumuz su kaybeder. Kaybedilen su miktarı bize arka arkaya fazla miktarda su içtirir. Peki, fazla su içmek doğru bir hareket midir?
Su zehirlenmesi kavramı da bu noktada karşımıza çıkar. Çünkü nadir de olsa bazen kısa zamanda çok fazla su içmek tehlikeli olabilir. Bunun nedeni kısa zaman içtiğimiz suyun kanımızdaki sodyum ve tuz seviyelerini dramatik biçimde düşük düzeylere indirilebilmesidir. Buna hiponatremi denir. Bu kavramı birçok yerde de “su zehirlenmesi” olarak duymuşsunuzdur. Hiponatremi çok ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları ölümcül dahi olabilir.
Tabi şunu unutmamamız gerekir: Su zehirlenmesi yaşanması için litrelerce suyun kısa sürede içilmesi gerekir. Yani aslında su zehirlenmesi kavramı normal sınırlar içerisinde su tüketen biri için pekte olası olmayan bir hastalıktır.

Su Zehirlenmesinin Nedenleri
Su zehirlenmes…

Uykuda Panik Atak Neden Olur?

Panik ataklar korku ve endişenin baskın olduğu yoğun duygu boşalımlarıdır. Bu ataklar sıklıkla zorlu duygular, rahatsız edici düşünceler ve ölüm korkusu olarak kendilerini dışa vururlar. Örneğin, panik atak başladığında bir kişi aniden çok sinirli ve endişeli hareketler yapmaya başlayabilir.
Bununla birlikte panik atak sırasında terleme, göğüs ağrısı, kalpte çarpıntı ve baş dönmesi gibi bazı fiziksel belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtilerin ortaya çıkması da yaşanan korku durumunu daha kötü hale getirir ve panik atağın tam anlamıyla yaşanmasına neden olur.
Panik atak sırasında birçok insan kendini kaybetme hissi olarak tarif ettikleri durumu yaşar. Bunu panik atak geçiren kişiler genellikle sanki ruhun bedeni terk etmesi gibi bir durum ya da kendine yabancılaşma olduğunu ifade ederler. Bu da panik atak sırasında ölüme yakın hislerin yaşandığını kanıtlamaktadır.

Uykuda panik atak geçirmek ise gündüz geçirilen panik atağa benzer. Gece uykuda panik atak belirtileri arasında anide yüks…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019