Alkolik Nöropati Nedir?


Aşırı alkollü içki içmeye bağlı olarak ortaya çıkan alkolik nöropati, beyine ve omuriliğe bağlı bacak, kas ve organlardaki sinirlerin zarar görmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Sinirlerin zarar görmesi, vücut fonksiyonlarının kaybına, olağandışı duyumlara, vücutta karıncalanma hissine ve vücudun aktivitesinin azalmasına neden olur. Alkol kullanım bozukluğu tanısı alan veya alkol kötüye kullanımı bozukluğu tanısı alan insanların yüzde 65’i alkolik nöropati ile mücadele etmektedir.


alkolizm nedir
Alkol, vücuttaki temel besin maddelerinin emilimini, işlenmesini ve vücutta taşınmasını engeller. Aşırı alkol tüketimi, nöropatinin olasılığını arttıran yetersiz beslenmeye ve sinir hasarına yol açar. Aşırı alkol tüketen kişiler temel besin maddeleri dışında kalan abur cubur tüketmeye eğilimlidirler. Nöropati görülen kişilerde B6, B12, niasin, tiamin, folat ve E vitamini oldukça düşüktür. Bu vitaminlerin eksikliği sinirlerin işlevini bozar ve kişinin genel sağlık durumunu kötüleştirir.

Alkolik nöropati çeşitli şekillerde kendini gösterir. Bazılarında, sadece tek bir semptom görülebilirken bazılarında tüm semptomlar yaşanabilmektedir.

Alkolik nöropati belirtileri kas atrofisi, kramplar, hareket kaybı, kas zayıflığı ve uyuşukluk, spazmlar, karıncalanma veya iğneleme, ishal, kabızlık, idrar retansiyonu, idrar tutma, baş dönmesi, yutma güçlüğü, konuşma bozukluğu, abdominal şişkinlik, sıcaklık hassasiyeti, erkeklerde cinsel işlev bozukluğu, bulantı ve kusmadır.


Alkol Kaynaklı Nöropati Nasıl Teşhis Edilir?


Alkolik nöropati teşhisi için çeşitli testler yapılır:

Kan Testi: Kan testi, kan şekeri düzeylerini ve karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek için yapılır.

Kan Sayımı: Bağışıklık sistemi ve vücuttan geçen oksijen miktarı hakkında bilgi verir.

Üst Gastrointestinal ve İnce Bağırsak Testleri: Bu testle kişinin gastrointestinal sistemi X-ray ışınlarıyla monitörde izlenir.

Nörolojik Muayene: Bir kişinin koordinasyonunu, reflekslerini, kas gücünü ve duyusal yeteneklerini analiz etmek için yapılan fiziksel bir testtir.

Sinir İletim Testi: Bu testte elektrotlar deri üzerine yerleştirilerek sinir hücrelerinin hızı ve gücü ölçülür.

Sinir Biyopsisi: Bu testte, sinirlerin gördüğü hasarı değerlendirmek için kişiden küçük bir sinir parçası alınarak biyopsi yapılır. Genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Elektromiyografi: Deri ve kasların altına iğneler yerleştirilerek vücuttaki elektrik aktivitesi ölçülür.

Alkolik nöropati tedavisinde kişiye öncelikle alkol bağımlılığı tedavisi uygulanmalıdır. Alkol detoks merkezlerinde, beden alkolden arındırılarak tedavi süreci hızlandırılabilir.


Yorum Gönder

0 Yorumlar