Ana içeriğe atla

Alkolik Nöropati Nedir?


Aşırı alkollü içki içmeye bağlı olarak ortaya çıkan alkolik nöropati, beyine ve omuriliğe bağlı bacak, kas ve organlardaki sinirlerin zarar görmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Sinirlerin zarar görmesi, vücut fonksiyonlarının kaybına, olağandışı duyumlara, vücutta karıncalanma hissine ve vücudun aktivitesinin azalmasına neden olur. Alkol kullanım bozukluğu tanısı alan veya alkol kötüye kullanımı bozukluğu tanısı alan insanların yüzde 65’i alkolik nöropati ile mücadele etmektedir.


alkolizm nedir
Alkol, vücuttaki temel besin maddelerinin emilimini, işlenmesini ve vücutta taşınmasını engeller. Aşırı alkol tüketimi, nöropatinin olasılığını arttıran yetersiz beslenmeye ve sinir hasarına yol açar. Aşırı alkol tüketen kişiler temel besin maddeleri dışında kalan abur cubur tüketmeye eğilimlidirler. Nöropati görülen kişilerde B6, B12, niasin, tiamin, folat ve E vitamini oldukça düşüktür. Bu vitaminlerin eksikliği sinirlerin işlevini bozar ve kişinin genel sağlık durumunu kötüleştirir.

Alkolik nöropati çeşitli şekillerde kendini gösterir. Bazılarında, sadece tek bir semptom görülebilirken bazılarında tüm semptomlar yaşanabilmektedir.

Alkolik nöropati belirtileri kas atrofisi, kramplar, hareket kaybı, kas zayıflığı ve uyuşukluk, spazmlar, karıncalanma veya iğneleme, ishal, kabızlık, idrar retansiyonu, idrar tutma, baş dönmesi, yutma güçlüğü, konuşma bozukluğu, abdominal şişkinlik, sıcaklık hassasiyeti, erkeklerde cinsel işlev bozukluğu, bulantı ve kusmadır.


Alkol Kaynaklı Nöropati Nasıl Teşhis Edilir?


Alkolik nöropati teşhisi için çeşitli testler yapılır:

Kan Testi: Kan testi, kan şekeri düzeylerini ve karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek için yapılır.

Kan Sayımı: Bağışıklık sistemi ve vücuttan geçen oksijen miktarı hakkında bilgi verir.

Üst Gastrointestinal ve İnce Bağırsak Testleri: Bu testle kişinin gastrointestinal sistemi X-ray ışınlarıyla monitörde izlenir.

Nörolojik Muayene: Bir kişinin koordinasyonunu, reflekslerini, kas gücünü ve duyusal yeteneklerini analiz etmek için yapılan fiziksel bir testtir.

Sinir İletim Testi: Bu testte elektrotlar deri üzerine yerleştirilerek sinir hücrelerinin hızı ve gücü ölçülür.

Sinir Biyopsisi: Bu testte, sinirlerin gördüğü hasarı değerlendirmek için kişiden küçük bir sinir parçası alınarak biyopsi yapılır. Genellikle lokal anestezi altında gerçekleştirilir.

Elektromiyografi: Deri ve kasların altına iğneler yerleştirilerek vücuttaki elektrik aktivitesi ölçülür.

Alkolik nöropati tedavisinde kişiye öncelikle alkol bağımlılığı tedavisi uygulanmalıdır. Alkol detoks merkezlerinde, beden alkolden arındırılarak tedavi süreci hızlandırılabilir.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Elisa Testi Nedir, Nasıl Yapılır?

Elisa Testi Nedir?
Öncelikle şunu ifade etmek gerekir. Elisa testi sadece AIDS testi demek değildir. Bu testler ile bazı enfeksiyona neden olan durumlar ve hormon ve proteinler de saptanmaktadır. Elisa testi, vücudun antijen adı verilen zararlı maddelere tepki olarak ürettiği proteinler olan antikorların mevcut olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Başlıca şu hastalıkları teşhis etmek amacı ile Elisa testine başvurulmaktadır:

➤Hepatit B (sarılık), Hepatit C (karaciğer hastalığı) ve HIV (AIDS’e yol açan virüs)
➤Lyme hastalığı (bir kene türünün ısırması ile insana geçen bir bakterinin neden olduğu hastalık)
➤Rotavirüs (genelde kışın gelişen ve özellikle çocuklarda şiddetli ishale neden olan bir virüs enfeksiyonu)
➤Frengi (cinsel ilişki ile geçen ve tedavi edilmezse, körlük, felç ve delilik gibi sonuçlara neden olan kalıtımsal bir hastalık)
➤Toksoplazmozis (kaslarda ve merkez sinir sisteminde çoğalan bir parazitin neden olduğu, beyin-omurilik iltihabı, deri döküntüleri, ateş, eklem…

Ölmeden Önce Köpekler Bunları Yapıyor

Ölmeden önce köpek davranışları üzerine bir yazı yazmamızın nedeni, siz değerli okurlarımızı üzmek değil. Sadece bu konu üzerine bir fikir edinmek isteyenlere bilgi vermektir. Bildiğimiz gibi ölüm tüm canlılar için kaçınılmaz bir sondur ve birgün tüm sevdiklerimizle vedalaşacağız. İşte bundandır ki hayatımızda çok önemli yeri olan sadık dostlarımız olan köpeklerimize, en azından, veda etme şansımız olabilir. Çünkü köpekler ölmeden önce bazı tipik davranışlar sergilemektedirler. Şimdi bu davranışlara kısaca göz atalım.

Hareketlerde AzalmaKöpekler yaşlandıkça hareketleri normal olarak yavaşlar. Ancak köpekler ölümleri yaklaştıkça daha da hareketsizleşirler. Köpekler yaşlandıkça yürüyüşe çıkmaya pek hevesli olmadıkları gibi oyun oynamak da pek istemezler. Köpeklerin ölümü iyice yaklaşınca aynı pozisyonda saatlerce yatarlar. Bunun dışında gece ya da gündüzün tamamına yakınını da uyuyarak geçirirler. Köpek bu haldeyken kalkmak istese bile, ayakları vücudunun ağırlığını taşıyacak enerjiyi bu…

Küçük dil ne işe yarar?

Küçük dil,yumuşak damağın arkasından sarkan parmak şeklindeki minik organdır. Bu organ, ancak kişi ağzını tamamen açtığı sırada görülebilir. Küçük dil, her ne kadar minik olsa da insan vücudunda birtakım işlevlere sahiptir.

Bu yazımızdaküçük dilin insan vücudunda ne işe yaradığından bahsetmeye çalışacağız Küçük dilin bazı işlevleri şunlardır.

Küçük dilin bilinen en önemli işlevlerinden biri konuşma, diğeri ise yutmadır.Yutkunurken ya da konuşurken yukarı hareket ederek hava yolunu kapatacak kapakçık görevini görerek buruna bir şey kaçmasına da engel olur.Sesin titremesine yardımcı olur.Fransızca, İspanyolca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken küçük dilin yardımı alınır ve küçük dil ünsüzü kullanılır.Nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasına engel olur.Küçük dildoğru çalışmaz ise ses burundan çıkmaktadır ve sessiz harflerin zor telaffuz edilmesine neden olur.Bazı seslerin konuşurken telaffuz edilmesine yardımcı olur. Doğru şekilde konuşabilmek için seslerin doğru şekilde telaffuz edilmesi…

Kalp Krizi Riskini %70’e Kadar Azaltın

Kalp krizi riski denildiğinde birçok insanın ürperdiğini düşünüyorum. Ancak maalesef içtiğimiz su kadar gerçek bir olgu kalp krizi. Özellikle günümüzde kalpkrizi riskinin geçmişe nazaran daha da artmış bir vaziyette olduğunu söyleyebilirim. Bunda beslenme, stres, sigara kullanımı ve hareketsiz kalarak vücudumuzdaki yağ oranını artması ana etkenler.
Peki, sizlere Iowa Eyalet Üniversitesi tarafından yapılmış bilimsel bir çalışmaya dayanarak, haftada sadece 1 saatlik bir çalışmayla kalp krizi geçirme riskini %70’e kadar azaltma şansınız olduğunu söylesem ne cevap verirdiniz. Eğer bu bilgi size de ilginç geldiyse, yazının kalanını okumaya devam edin derim.
Spor yapmak ve kalp hastalıkları arasında ters orantı olduğunu herkes bilir. Özellikle düzenli yürümek, bisiklete binmek ve yüzmek kalbe iyi gelen sportif etkinliklerdir. Ancak her şeyin hızlı aktığı çağımızda birçok insan bu aktiviteleri, fazla zaman aldığından dolayı, gerçekleştiremiyor. Ancak size önereceğim egzersizi ister evde is…

Kalp Krizi mi Geçirdim? Kalp Spazmı mı?

Kalp spazmı son yıllarda şehirleşmenin artmasıyla stres, çalışma hayatı, sağlıksız beslenme, sigara vb. nedenlerle günlük hayatımızda eskiye nazaran daha sık karşılaştığımız kelimelerden biri haline geldi. Peki, kalp spazmı ile kalp krizi arasındaki farklar nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki kalp spazmıbazı durumlarda kalp krizi ile karıştırılabilen bir kavramdır. Bu iki kavramı birbirinden ayırmak için en iyi yol kalp krizi nedir? Sorusunu yanıtlamaktır. Kalp krizi en kısa tanımıyla, kalbin bir bölümüne kan akışının durması ve bundan dolayı kalbin oksijensiz kalması durumudur. Eğer kan akışı yeniden hızlı bir biçimde kalbe ulaşmazsa, kalbin oksijensiz kalan bu bölümündeki hücreler ölmeye başlar. Kalpkrizi durumunda kalbin aldığı hasarın seviyesi kalbe ne kadar uzun süreyle kan akışının kesildiğine bağlıdır.


Kalp Krizinin En Yaygın Belirtileri Göğüste rahatsızlık, göğüste yanma, sıkışma hissi, ağırlık hissiVücudun üst bölgesinde (çene, omuzlar, boyun bölgesi, kollar ve sırt) rah…
©Tüm Hakları Saklıdır.2016-2019